Mətbuat şərhi 29 dekabr 2021
No:528/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Türkiyə Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Cahit Bağcı ilə görüşünə dair məlumatı
29 dekabr 2021-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Türkiye Respublikasının ölkəmizdəki səfiri Cahit Bağcını qəbul edib.
Tərəflər iki ölkə arasında ən yüksək səviyyədə inkişaf edən qarşılıqlı əməkdaşlıq və müttəfiqlik münasibətlərinin gündəliyi üzrə fikir mübadiləsi aparıblar.
2021-ci ilin hər iki dövlət üçün həm ikitərəfli münasibətlərin inkişafı baxımından, həm də regional və qlobal müstəvilərdə olduqca zəngin və diplomatiya ağırlıqlı bir il olduğu qeyd edilib, qarşıdan gələn ildə bu münasibətlərin daha da irəli aparılması üçün səylərin səfərbər ediləcəyi vurğulanıb.
Səfir Cahit Bağcı gələn ilin mart ayında təşkil olunacaq Antalya Diplomatiya Forumuna dəvət məktubunu nazir Ceyhun Bayramova təqdim edib.
Nazir Ceyhun Bayramov dəvətə görə təşəkkür edərək, birinci Forumun olduqca uğurlu bir platforma olduğunu bildirib və qarşıdan gələn tədbirdə məmnuniyyətlə iştirak edəcəyini söyləyib.
Görüşdə tərəflər Azərbaycan və Türkiyenin beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlığı məsələlərini, həmçinin hər iki dövlətin təşəbbüsü və birgə iştirakı ilə həyata keçirilən layihələri, eləcə də 3+3 formatında bu yaxınlarda ilk görüşü baş tutan regional məsləhətləşmələr mexanizmi, üçtərəfli və dördtərəfli əməkdaşlıq platformalarının perspektivlərini müzakirə ediblər.

Press release 29 December 2021
No:528/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Türkiye to Azerbaijan Cahit Bagci
On December 29, 2021, Foreign Minister Jeyhun Bayramov received Ambassador of the Republic of Türkiye to Azerbaijan Cahit Bagci.​
The sides exchanged views on the agenda of mutually beneficial cooperation and allied relations between the two countries.​
It was noted that 2021 was very fruitful and diplomatically rich for the two countries both in terms of the development of bilateral relations and at the regional and global levels, and it was also emphasized that efforts will be mobilized in the coming year to further develop these relations.​
Ambassador Cahit Bagci presented a letter of invitation to Minister Jeyhun Bayramov to the Antalya Diplomatic Forum to be held in March next year.​
Minister Jeyhun Bayramov thanked for the invitation and said that the first Forum was a very successful platform and that he would gladly take part in the upcoming event.​
The sides discussed issues of cooperation between Azerbaijan and Türkiye
within international organizations, projects initiated and jointly implemented by both countries, as well as the meeting in the 3 + 3 format recently held within the framework of the regional consultation mechanism, and the prospects of trilateral and quadrilateral cooperation platforms.​