No:523/22, Beynəlxalq Frankofoniya Təşkilatının Tunisin Cerba şəhərində keçirilməkdə olan Zirvə Görüşünün Nazirlər İclasında Azərbaycana qarşı təxribatçı addımlara dair şərh
Tunisin Cerba şəhərində davam edən Beynəlxalq Frankofoniya Təşkilatının Zirvə Görüşü çərçivəsində 18 noyabr 2022-ci il tarixində baş tutmuş Nazirlər iclası zamanı Ermənistanın xarici işlər naziri Ararat Mirzoyan tərəfindən təxribat xarakterli və sözügedən Təşkilatın üzvlərinin guya Azərbaycana qarşı mövqe tutmaları ilə bağlı təhriflərlə dolu bəyanat səslənib.
Cerba Zirvə Görüşünə hazırlıq mərhələsində Fransanın birbaşa dəstəyilə Zirvə Görüşünün yekun sənədləri olan Cerba Bəyannaməsinin və Frankofoniya ərazisində böhran vəziyyətlərinə həsr olunmuş qətnamə layihəsinin ilkin mətnlərinə Azərbaycan əleyhinə birtərəfli, qərəzli və təhriflərlə dolu təhrikçi ifadələr daxil edilərək, üzv dövlətlərin müzakirəsinə təqdim olunub.
Lakin, sənəd layihələrinin müzakirəsi mərhələsində bir neçə üzv dövlətin müdaxiləsi nəticəsində ölkəmizə qarşı sözügedən ifadələr mətnlərdən çıxarılaraq, layihələrdə Azərbaycanı birbaşa hədəf alan hər hansı ifadənin daxil edilməsinə imkan verilməyib. Bununla belə, sənədin yekun layihəsində hələ də Təşkilatın mandatına aid olmayan və Ermənistanın siyasi təbliğat vasitələrinə təhrik imkanı verən müəyyən elementlər qalmaqdadır.
Sənədlərin razılaşdırılması prosesi çərçivəsində Azərbaycan əleyhinə birtərəfli, qərəzli və təhriflərlə dolu müddəalara etiraz edən ölkələrə qarşı Fransa tərəfindən əlavə siyasi təzyiqlər və diplomatik praktikadan kənar çəkindirmə addımları atılıb. Bu təzyiqlərə baxmayaraq, 18 noyabr 2022-ci il tarixində keçirilmiş Beynəlxalq Frankofoniya Təşkilatına üzv dövlətlərin Nazirlər İclası zamanı bəzi üzv dövlətlər bir daha söz götürərək qətnamə layihəsinin müvafiq bəndlərinə etiraz etdiklərini və sənədin qəbuluna razı olmadıqlarını bəyan edib.
Bununla belə, etirazlara məhəl qoyulmadan, qərar qəbuletmə prosedurları pozularaq və üzv dövlətlərin mövqeləri nəzərə alınmadan, sənəd layihəsinin Zirvə Görüşünə təqdim edilməsi üçün təsdiqləndiyi bildirilib. Bu məqamda qərara etiraz edən nümayəndələr konfrans zalını tərk edib.
Qeyd edək ki, Beynəlxalq çoxtərəfli platformalarda presedenti olmayan bu kimi addımların atılması və prosedur qaydalarının kobud şəkildə pozulması bir daha Beynəlxalq Frankofoniya Təşkilatının Fransanın digər dövlətlərə təzyiq etmək üçün siyasi aləti olduğunu nümayiş etdirib və bu, şübhəsiz ki, bir mədəniyyət profilli qurum olaraq onun nüfuzuna ciddi xələl gətirəcəkdir.
Azərbaycanın üzv və müşahidəçi olmadığı, əsas məqsədi fransız dili və mədəniyyətinin dünya miqyasında təbliği olan və Fransanın təsiri altında idarə olunan bir qurumun öz mandatına aid olmayan məsələlərin müzakirəsi və siyasi qərəzli məqsədlər üçün sui-istifadə edilməsi tamamilə qəbuledilməzdir.
Fransanın bu cür pozucu fəaliyyəti nəticəsində Frankofoniya üzv dövlətlərinin Zirvə Görüşündə qəbul ediləcək sənədləri siyasi cəhətdən qərəzli və əhəmiyyətsiz hesab edirik.
Azərbaycan tərəfi sözügedən Zirvə Görüşünün sənədlərinin müzakirəsi prosesində beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə əsaslanan mövqe nümayiş etdirmiş bütün dövlətlərə öz təşəkkürünü bildirir.

No:523/22, Commentary on provocative steps against Azerbaijan at the Ministerial meeting of the Summit of the International Organization of the Francophonie held in Djerba, Tunisia
On November 18, 2022, during the Ministerial meeting within the framework of the ongoing Summit of the International Organization of the Francophonie in Djerba, Tunisia, the Minister of Foreign Affairs of Armenia, Ararat Mirzoyan, made a provocative statement full of distortions regarding the alleged anti-Azerbaijan positions by members of the Organization.
During the preparations for the Djerba Summit, with the direct support of France, one-sided, biased and distorted provocative provisions against Azerbaijan were included to the initial texts of the final documents of the Summit, namely the Djerba Declaration, and the draft resolution dedicated to crisis situations in the Francophone area, and were presented to the member states for discussion.
However, as a result of the intervention of several member states during the discussion of the draft documents, the said provisions against our country were removed from the texts, and any wording directly targeting Azerbaijan were prevented in the drafts. Nevertheless, there are still certain elements in the final draft of the document that do not belong to the Organization’s mandate, and provides a possibility of incitement of the political propaganda tools of Armenia.
In the framework of document agreement process, additional political pressures and deterrence steps contrary to diplomatic practice were taken by France against the countries that objected to unilateral, biased and distorted provisions against Azerbaijan. Despite these pressures, during the Ministerial meeting of the International Organization of the Francophonie held on November 18, 2022, some member states once again took the floor and declared that they objected to the relevant clauses of the draft resolution and did not agree to the adoption of the document.
Still, it was reported that the draft document was approved for submission to the Summit, ignoring the objections, violating the decision-making procedures and disregarding the positions of the member states. At that point, the representatives protesting the decision left the conference hall.
It should be noted that taking of such steps, which are unprecedented in international multilateral platforms, and the gross violation of procedural rules have once again demonstrated that the International Organization of the Francophonie is a political tool of France to put pressure on other countries, and this, undoubtedly will bring a serious damage to its reputation as an institution with a cultural profile.
It is completely unacceptable to misuse an institution, which is managed under the influence of France and the main purpose of which is to promote the French language and culture worldwide, where Azerbaijan is not a member or an observer, for politically biased purposes and discussion of issues that are not related to its mandate.
As a result of such disruptive activity of France, we consider the documents to be adopted at the Summit of the Francophone member states to be politically biased and irrelevant.
Azerbaijani side expresses its gratitude to all the states that have demonstrated a position based on the norms and principles of international law in the document discussion process of the Summit.