No:509/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin rəisi Ayxan Hacızadənin Ermənistan baş naziri N.Paşinyanın 10 noyabr 2022-ci il tarixində hökumət iclasında çıxışı zamanı səsləndirdiyi iddialarla bağlı şərhi
Ermənistan baş naziri Nikol Paşinyanın 10 noyabr 2022-ci il tarixində hökumət iclasında çıxışı zamanı Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin Şuşada 8 noyabr tarixli çıxışını təhrif etmək və sanki Azərbaycanın öz öhdəliklərini yerinə yetirmədiyi təəssüratını yaratmaq cəhdi tamamilə əsassızdır və qəbuledilməzdir. Ermənistan rəhbərliyinin bu yanaşması iki dövlət arasında münasibətlərin normallaşması və bölgədə sülhün bərqərar edilməsi prosesinə növbəti zərbədir.
Ermənistanın son 30 il ərzində Azərbaycana qarşı həyata keçirdiyi təcavüzünə, işğal siyasəti çərçivəsində yüz minlərlə azərbaycanlının fundamental hüquqlarının kobudcasına pozulmasına, insanlığa qarşı törədilmiş çoxsaylı cinayətlərə göz yuman baş nazir N.Paşinyanın Azərbaycanı beynəlxalq hüququ pozmaqda təqsirləndirməsi riyakarlığın son həddidir. Ermənistan baş nazirinin ölkəsinin bu illər ərzində törətdiyi beynəlxalq hüquq pozuntularını etiraf etmək əvəzinə bu cür əsassız ittihamlarla çıxış etməsi, hətta 10 noyabr 2020-ci il üçtərəfli bəyanatı ilə üzərinə götürdüyü öhdəliklərin pozuntusunu müəyyən mənada etiraf etməsi Ermənistanın sülh prosesində səmimiliyini ciddi şübhə altına alır.
Baş nazir N.Paşinyana xatırladırıq ki, Azərbaycan 2020-ci il 44 günlük müharibədə BMT Nizamnaməsinə uyğun olaraq özünümüdafiə hüququndan istifadə etməklə beynəlxalq tanınmış ərazilərini işğalçı qüvvələrdən azad edərək ərazi bütövlüyünü bərpa edib. Ermənistan isə, şəxsən baş nazir N.Paşinyan tərəfindən imzalanmış 10 noyabr 2020-ci il tarixli üçtərəfli bəyanatı, o cümlədən bəyanatın 4-cü, 6-cı və 9-cu bəndlərini hələ də yerinə yetirməkdən boyun qaçırır, beləliklə də beynəlxalq öhdəliklərini pozur.
Üçtərəfli bəyanata zidd olaraq hələ də Azərbaycan ərazilərindən tam çıxarılmayan və bölgə üçün təhdid törətməkdə davam edən erməni silahlı birləşmələrinin müxtəlif hərbi təxribatlarına Azərbaycanın verdiyi adekvat cavablar qanunidir.
Məhz Ermənistan tərəfi üçtərəfli bəyanatın 9-cu bəndi ilə üzərinə götürdüyü öhdəliyi pozaraq, Azərbaycanın qərb bölgələrinin Naxçıvan Muxtar Respublikası ilə kommunikasiyalarının açılması prosesini yubadır; Azərbaycan isə öz növbəsində, yeni Laçın yolunu çəkməklə öz öhdəliyini dürüst şəkildə yerinə yetirir. Belə olduğu halda, Ermənistan baş nazirinin Azərbaycanın Laçın yolunu bağlamaq niyyətində olduğunu iddia etməsi bölgədə vəziyyətin qəsdən gərginləşdirilməsindən başqa bir şey deyildir.
Vurğulayırıq ki, üçtərəfli bəyanatla Azərbaycan Respublikası yalnız Laçın yolu üzrə hər iki istiqamətdə vətəndaşların, nəqliyyat vasitələrinin və yüklərin hərəkətinə təhlükəsizlik zəmanəti verir, yolun hərbi məqsədlər üçün istifadə edilməsi qəbuledilməzdir. Ermənistan rəsmiləri tərəfindən də etiraf edildiyi kimi, erməni silahlı birləşmələri Azərbaycan ərazilərindən tam çıxarılmayıb, həmçinin 2021-ci ildə Ermənistanda istehsal edilən minalar Azərbaycan ərazisinə ötürülür. Bu isə o deməkdir ki, üçtərəfli bəyanatın 6-cı bəndinə zidd olaraq Ermənistan tərəfindən Laçın yolundan qeyri-qanuni hərbi fəaliyyətlər üçün sui-istifadə halları davam edir.
Zəngəzur dəhlizi ilə bağlı Ermənistan baş nazirinin üçtərəfli bəyanatın məlum müddəasının tamamilə yanlış təfsirinə və əsassız iddialarına gəldikdə qeyd edirik ki, Zəngəzur dəhlizi dedikdə Azərbaycan və ölkəmizin Naxçıvan Muxtar Respublikası arasında məhz tarixi əlaqənin bərpasından söhbət gedir və bu, sözügedən dəhlizin sülh və humanitar məqsədlər üçün istifadəsini nəzərdə tutur. Üçtərəfli bəyanata görə Ermənistanın Azərbaycanın qərb rayonları ilə Naxçıcan arasında maneəsiz əlaqəni açmaq öhdəliyi var. Burada söhbət eynilə Laçın dəhlizində olduğu kimi yolun hərbi deyil, yalnız insanlar, yük və nəqliyyat üçün istifadəsindən gedir. Bu əlaqənin təmin olunmasının iqtisadi və kommunikasiya baxımından əhəmiyyəti ilə yanaşı, onun humanitar əhəmiyyəti, bölgədə ənənəvi coğrafi əlaqənin bərpa olunması, beləliklə də bölgədə dayanıqlı sülhün təmin olunması üçün əhəmiyyəti danılmazdır.
Azərbaycanı terror təşkilatlarının üsullarından istifadə etməkdə ittiham edən baş nazirin diqqətinə çatdırırıq ki, Ermənistan tərəfinin 30 illik işğal dövründə və sonrasında Azərbaycan xalqına qarşı törətdiyi insanlıq əleyhinə cinayətlər, o cümlədən misli görünməmiş etnik təmizləmə, urbisid və kultursid aktları indiyədək heç bir terror təşkilatının törətdiyi cinayətlərlə müqayisə oluna bilməz. Ermənistanın Azərbaycan əhalisinə, tarixi-mədəni irsinə, şəhər və kəndlərinə, infrastruktur və təbii ehtiyatlarına qarşı törətdiyi vəhşiliklər və dağıntılar barədə dəlillər sənədləşdirilib və beynəlxalq ictimaiyyətə və məhkəmələrə təqdim edilib.
Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən hələ birinci Qarabağ müharibəsindən etibarən nəinki azərbaycanlı hərbçilərə, eləcə də mülki şəxslərə qarşı misli görünməmiş qırğınlar törədilib, bu günədək 4000-ə yaxın azərbaycanlının taleyi barədə heç bir məlumat verilməyib. 2020-ci ilin oktyabrında Azərbaycanın Gəncə, Bərdə, Mingəçevir şəhərlərinin mülki əhalisini raket hücumuna tutaraq insanlıq əleyhinə cinayətlər törədilib.
Ermənistanın səbəbkarı olduğu mina təhlükəsi bu gün bölgədə insanların həyatına ciddi hədədir. 2020-ci ilin noyabrından bu günədək əksəriyyəti mülki şəxs olmaqla 268 nəfər mina qurbanı olub. Azərbaycan ərazilərində aşkarlanan minaların 2021-ci ildə Ermənistanda istehsal olunması faktı isə Ermənistanın bir tərəfdən mina xəritələrini hələ də tam olaraq Azərbaycana verməyərək, digər tərəfdən yeni minalar basdırmaqla azərbaycanlılara qarşı hərbi cinayətlərini davam etdirdiyinin sübutudur.
Ermənistan hökuməti törədilən hərbi cinayətlərin qarşısının alınması və ya törədilmiş cinayətlərə görə aidiyyəti şəxslərin məsuliyyətə cəlb edilməsi istiqamətində bugünədək heç bir əməli tədbir görməyib.
Üçtərəfli bəyanatın müddəalarını yanlış şərh edərək, öz öhdəliklərindən boyun qaçırmaq istəyən, razılaşdırılmış bəyanatlarda hər hansı şəkildə qeyd olunmayan “Qarabağın statusu” məsələsini gündəmə gətirməyə çalışan Ermənistan baş nazirinə xatırladırıq ki, bununla bağlı mövqeyimiz Azərbaycan Prezidenti tərəfindən bir neçə dəfə, o cümlədən beynəlxalq platformalarda səsləndirilib: Qarabağ Azərbaycanın ayrılmaz tərkib hissəsidir və bu bölgədə yaşayan erməni əsilli əhalinin hüquqları və təhlükəsizliyi Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasına uyğun olaraq təmin ediləcək.
Özünü “demokratiya keşikçisi” kimi təqdim etməyə çalışan N.Paşinyana xatırladırıq ki, məhz Ermənistanda bu gün siyasi opponentlərə qarşı geniş repressiya həyata keçirilir və onların əksəriyyəti məhkum olunublar, tənqidi fikirlə çıxış edən 3-cü ölkə vətəndaşlarına isə ölkəyə giriş qadağası qoyulub.
Digər tərəfdən, Ermənistan baş nazirinin bu günədək müxtəlif beynəlxalq platformalarda verdiyi vədlərdən və üzərinə götürdüyü öhdəliklərdən boyun qaçırması sadəcə Azərbaycana deyil, beynəlxalq vasitəçilərə də yaxşı bəllidir.
Qeyd edilənlərlə yanaşı, Müstəqillik Bəyannaməsində və Konstitusiyasında Türkiyəyə qarşı ərazi iddialarının əks olunduğu Ermənistanın, qonşularının sərhədlərini tanımayan bir ölkənin baş nazirinin Azərbaycanı Türkiyə-Ermənistan normallaşma prosesinə maneçilik törətməkdə təqsirləndirməsi heç bir məntiqə sığmır.
Bir daha bəyan edirik ki, Azərbaycanın bölgədə sülh və təhlükəsizliyin bərqərar edilməsi niyyəti və sülh quruculuğu təşəbbüsləri qarşılığında Ermənistanın öz öhdəliklərinə zidd olaraq destruktiv fəaliyyəti davam etdirməsi bölgədə sülhün bərpasına xidmət etməməklə yanaşı, ilk növbədə Ermənistanın əleyhinədir.
Azərbaycan öz növbəsində, bölgədə sülh və sabitliyin qurulmasına sadiqdir və beynəlxalq hüququn ona verdiyi əsasla bu istiqamətdə tədbirlərini davam etdirəcək.

No:509/22, Comments by Aykhan Hajizada, Head of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, in response to claims by Nikol Pashinyan, Prime Minister of Armenia, within the speech at the government meeting on 10 November 2022
11 November 2022 08:03
An attempt by Nikol Pashinyan, Prime Minister of Armenia, during his speech of November 10, 2022 at the government meeting, to distort the speech of the President of the Republic of Azerbaijan in Shusha of November 8, and create an impression that Azerbaijan has not fulfilled its obligations is completely groundless and unacceptable. Such an approach of the Armenian leadership is another blow to the process of normalization of relations between the two states and establishment of peace in the region.
Accusations of Prime Minister Pashinyan against Azerbaijan on violation of international law, while turning a blind eye to Armenia’s aggression against Azerbaijan over the past 30 years, gross breach of the fundamental rights of hundreds of thousands of Azerbaijanis within the framework of the occupation policy, and numerous crimes against humanity, is an ultimate level of hypocricy. Making such a baseless accusations instead of admitting the violations of international law by his country over the years, and even admitting in a certain sense the violation of the obligations undertaken by the Trilateral Statement of November 10, 2020, Armenian Prime Minister seriously calls into question Armenia’s sincerity in the peace process.
We remind Prime Minister Pashinyan that in the 44-day war of 2020 Azerbaijan liberated its internationally recognized territories from the occupying forces and restored its territorial integrity by using the right of self-defense in accordance with the UN Charter. Armenia, on the other hand, is still refusing to implement the Trilateral Statement dated November 10, 2020, including the 4th, 6th and 9th paragraphs of the Statement, personally signed by Prime Minister Pashinyan, thus violating its international obligations.
Adequate responses by Azerbaijan to various military provocations of Armenian armed forces, which are still not completely withdrawn from the Azerbaijani territories and continue to pose a threat to the region contrary to the Trilateral Statement, are legal.
It is Armenian side that delays the process of opening the communications of the western regions of Azerbaijan with the Nakhchivan Autonomous Republic, violating the obligation undertaken in the 9th paragraph of the Trilateral Statement; Azerbaijan, on the other hand, honestly fulfills its obligation by building the new Lachin road. In this case, the Armenian Prime Minister’s claim that Azerbaijan intends to close the Lachin road is nothing more than a deliberate escalation of the situation in the region.
We emphasize that in accordance with the Trilateral Statement, the Republic of Azerbaijan guarantees only the safety of the movement of citizens, vehicles and cargo in both directions along the Lachin road, and the use of the road for military purposes is unacceptable. As acknowledged by Armenian officials, the Armenian armed forces have not been completely withdrawn from the territories of Azerbaijan, and the landmines produced in Armenia in 2021 are transferred to the territory of Azerbaijan. This means that Armenia continues to abuse the Lachin road for illegal military activities in contrary to paragraph 6 of the Trilateral Statement.
Regarding the totally false interpretation of the well-known provision of the Trilateral Statement and groundless claims of the Prime Minister of Armenia regarding Zangezur Corridor, we note that Zangezur Corridor refers to the restoration of historical connection between Azerbaijan and the Nakhchivan Autonomous Republic of our country, and this implies the use of the said corridor for peaceful and humanitarian purposes. According to the Trilateral Statement, Armenia has an obligation to open an unhindered connection between the western regions of Azerbaijan and Nakhchivan. Here we are talking about the use of the road only for people, cargos and transport, and not for military purposes, just like in the Lachin corridor. In addition to the economic and communication importance of providing this connection, its humanitarian necessity, the restoration of the traditional geographic connection in the region, and thus the importance of ensuring sustainable peace in the region is undeniable.
We bring to the attention of the Prime Minister, who accuses Azerbaijan of using the methods of terrorist organizations, that the crimes against humanity committed by the Armenian side against the Azerbaijani people during the 30-year occupation and after, including the unprecedented acts of ethnic cleansing, urbicide and culturicide, cannot be comparable to the crimes committed by any terrorist organization. Evidence of atrocities and destruction committed by Armenia against the population, historical and cultural heritage, cities and villages, infrastructure and natural resources of Azerbaijan has been documented and presented to the international community and courts.
Since the first Karabakh war, Armenian armed forces have committed unprecedented massacres not only against Azerbaijani soldiers, but also against civilians, and until today, no information has been provided about the fate of nearly 4,000 Azerbaijanis. In October 2020, crimes against humanity were committed by targeting the civilian population of the cities of Ganja, Barda, and Mingachevir in Azerbaijan. The landmine threat caused by Armenia is a serious danger to people’s lives in the region today. Since November 2020 until today, 268 people, most of them civilians, were victims of landmines. The fact that the landmines exposed in Azerbaijan’s territories were produced in Armenia in 2021 is a proof that Armenia continues its war crimes against Azerbaijanis by not handing over landmine maps to Azerbaijan, on the other hand by laying new landmines.
The government of Armenia has not taken any practical measures to prevent the committed war crimes or bring the relevant persons to justice for the committed crimes.
We remind the Prime Minister of Armenia, who wanted to avoid his obligations misinterpreting the provisions of the Trilateral Statement, and who tried to bring up the issue of “the status of Karabakh,” which was not mentioned in the agreed statements in any way, that our position in this regard was voiced by the President of Azerbaijan several times, including on international platforms: Karabakh is an integral part of Azerbaijan, and the rights and security of the Armenian population living in this region will be ensured in accordance with the Constitution of the Republic of Azerbaijan.
We remind N.Pashinyan, who is trying to present himself as a “democracy guard,” that today a wide-scale repression is carried out against political opponents in Armenia, and most of them have been convicted, while the citizens of the 3rd country expressing a critical opinion have been banned from entering the country.
On the other hand, it is well known not only to Azerbaijan, but also to international mediators that the Prime Minister of Armenia has abandoned the promises and commitments he made on various international platforms.
Additionally, accusations against Azerbaijan of obstructing the Turkey-Armenia normalization process by the Prime Minister of Armenia, a country that does not recognize the borders of its neighbors, and whose territorial claims against Turkey are reflected in the Declaration of Independence and the Constitution, is completely illogical.
We declare once again that in return for Azerbaijan’s intention to establish peace and security in the region, and for peace-building initiatives, Armenia’s continuation of destructive activities contrary to its obligations, not only does not serve the restoration of peace in the region, but is primarily against Armenia.
Azerbaijan, for its part, is committed to establishing peace and stability in the region, and will continue its actions in this direction on the basis given to him by international law.