No:501/24, Azərbaycan Respublikasının İnkişaf etməkdə olan səkkiz ölkənin İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatına (D-8) üzv qəbul edilməsinə dair mətbuat məlumatı
19 dekabr 2024 15:37
19 dekabr 2024-cü il tarixində Misirin paytaxtı Qahirə şəhərində İnkişaf etməkdə olan səkkiz ölkənin İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının (D-8) XI Sammiti zamanı Azərbaycan Respublikası yekdilliklə D-8 təşkilatının üzvü seçilib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin qətiyyətli və uğurlu xarici siyasətinin məntiqi nəticəsi olan D-8-ə üzvlüyümüz təşkilat yarandığı gündən ilk genişlənmə kimi əlamətdardır.
Ölkəmiz ilk dəfə cənab Prezident İlham Əliyevin xüsusi qonaq qismində iştirak etdiyi 2017-ci ildə İstanbulda keçirilmiş IX Zirvə görüşündə təmsil olunub.
Qahirə şəhərində keçirilən XI Sammitdə ölkəmizi Azərbaycan Respublikasının Baş naziri Əli Əsədovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti təmsil edib.
Üzvlərinin əhalisinin sayının ümumilikdə dünya müsəlmanlarının 60%-ni təşkil edən və böyük iqtisadi potensiala malik “İslam Səkkizliyi” adlanan D-8-ə ölkəmizin üzvlüyü Azərbaycanın beynəlxalq aləmdə artan nüfuzunun və ölkəmizə olan etimadın bariz nümunəsidir.
Ədaləti və beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini özünün prioritet məqsədi kimi qarşıya qoyan ölkəmiz D-8-in təməl prinsiplərinin qorunmasına, təşkilat çərçivəsində əməkdaşlığın daha da dərinləşməsində mühüm rol oynayacaq.
Bu çərçivədə həmçinin geniş regionumuzda təhlükəsizliyin, sabitliyin, rifahın və qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın formalaşması, eləcə də iqtisadi və ticarət, nəqliyyat, kommunikasiya və bir sıra digər vacib istiqamətlərdə əlaqələrin inkişaf etdirilməsi mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Tarix boyu Şərq ilə Qərb arasında körpü rolu oynamış, İslam dünyasının əsas mədəni, dini və sivilizasiya mərkəzlərindən biri olan Azərbaycanın D-8 üzvlüyü eyni zamanda, İslam həmrəyliyinin möhkəmlənməsində, İslam dəyərlərinin dünyada təbliğində və İslamofobiya ilə mübarizə sahəsində böyük töhfə olacaq.
D-8 İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı səkkiz müsəlman ölkəni birləşdirir. Təşkilatın təməli Türkiyənin təşəbbüsü ilə 1996-cı il oktyabrın 22-də İstanbulda Banqladeş, İndoneziya, İran, Malayziya, Misir, Nigeriya və Pakistanın əməkdaşlığı ilə təşkil edilən İnkişaf Əməkdaşlıq Konfransında atılıb. 1997-ci il iyunun 15-də İstanbulda 8 ölkənin dövlət və hökumət başçılarının sammitində təşkilat rəsmən elan olunub. Təşkilatın Katibliyi İstanbul şəhərində yerləşir.

No:501/24, Press Release on accession of the Republic of Azerbaijan to the Developing Eight Organization for Economic Cooperation (D-8)
19 December 2024 15:37
On 19 December 2024, at the 11th Summit of the Developing Eight Organization for Economic Cooperation (D-8) held in Cairo, Egypt, the Republic of Azerbaijan was unanimously elected as a member of the D-8.
As the first expansion of D-8 since its founding, our membership is noteworthy as an outcome of President of the Republic of Azerbaijan H.E. Mr. Ilham Aliyev’s successful and determined foreign policy.
First time, our country was represented at the 9th Summit held in Istanbul in 2017, where H.E. Mr. President Ilham Aliyev took part as a special guest.
At the 11th Summit in Cairo, our country is represented by a delegation led by the Prime Minister of the Republic of Azerbaijan Mr. Ali Asadov.
Our country's membership to the “Islamic eight” D-8, whose population constitutes 60% of the world Muslims in general and has great economic potential, is a clear example of Azerbaijan's growing influence in the international arena and confidence to our country.
Our country, which prioritizes justice and norms and principles of international law as its main objective, will play an important role in protecting the fundamental principles of D-8 and deepening cooperation within the Organization.
In this context, the establishment of security, stability, prosperity and mutually beneficial cooperation in our vast region, as well as the development of relations in economic and trade, transport, communication and a number of other important areas are of paramount importance.
D-8 membership of Azerbaijan, which has played a bridge role between East and West throughout its history and is one of the main cultural, religious and civilizational hubs of the Islamic world, will also be a great contribution to strengthening Islamic Solidarity, promoting Islamic values in the world and combating Islamophobia.
The Organization for Economic Cooperation D-8 unites eight Muslim countries. The foundation of the organization was laid on the initiative of Türkiye on 22 October 1996 at the Development Cooperation Conference organized in Istanbul with the cooperation of Bangladesh, Indonesia, Iran, Malaysia, Egypt, Nigeria and Pakistan. On 15 June 1997, the Organization was officially launched at the Summit of Heads of State and Government of 8 countries in Istanbul. The Secretariat of the Organization is located in Istanbul.