No:499/22, Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Meksika Birləşmiş Ştatlarının ölkəmizdəki səfiri Rodriqo Labardini ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
28 oktyabr tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Meksika Birləşmiş Ştatlarının Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Rodriqo Labardinini ölkəmizdəki diplomatik fəaliyyət müddətinin başa çatması ilə əlaqədar qəbul edib.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycan və Meksika arasında münasibətlərin inkişafı istiqamətində göstərdiyi səmərəli fəaliyyətə görə səfirə təşəkkür edərək ölkələrimiz arasında ikitərəfli və çoxtərəfli formatlarda mövcud əməkdaşlığın əhəmiyyətini vurğulayıb. Bu xüsusda, Azərbaycan və Meksika arasında BMT və Qoşulmama Hərəkatı çərçivəsində qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın vacibliyi diqqətə çatdırılıb.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycan və Meksika arasında iqtisadi əməkdaşlığın inkişafı üçün dövlət və özəl sektorun imkanlarından istifadə və bu məqsədlə müvafiq addımların atılmasının əhəmiyyətini vurğulayıb.
Səfir Rodriqo Labardini son illərdə Azərbaycan tərəfindən həyata keçirilən beynəxalq enerji və nəqliyyat layihələrini toxunaraq ölkəmizin regional müstəvidəki rolunun vacibliyini vurğulayıb. Habelə, Azərbaycan və Meksika arasında ticarət sahəsində əməkdaşlığın inkişafı üçün geniş potensialın olduğunu diqqətə çatdırıb.
Görüşdə ikitərəfli münasibətlərin inkişaf perpektivləri, həmçinin regional sülh quruculuğu səyləri və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər müzakirə edilib.
Nazir Ceyhun Bayramov səfir R.Labardiniyə ən xoş arzularını çatdırıb və gələcək fəaliyyintə uğurlar arzulayıb.

No:499/22, Press release on the meeting of the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov with the Ambassador of the United Mexican States to our country Rodrigo Labardini
28 October 2022 14:44
On October 28, 2022, Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov received Rodrigo Labardini, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United Mexican States to the Republic of Azerbaijan, upon termination of his diplomatic tenure in our country.
Expressing gratitude to the Ambassador for his fruitful activity in the direction of development of relations between Azerbaijan and Mexico, Minister Jeyhun Bayramov stressed the importance of existing cooperation between our countries in bilateral and multilateral formats. In this regard, the importance of mutually beneficial cooperation between Azerbaijan and Mexico within the framework of the UN and the Non-Aligned Movement was brought to attention.
Minister Jeyhun Bayramov stressed the significance of using opportunities of the state and private sector for the development of economic cooperation between Azerbaijan and Mexico, and taking appropriate steps for this purpose.
Ambassador Rodrigo Labardini, touching upon the international energy and transport projects implemented by Azerbaijan in recent years, emphasized the importance of our country's role at the regional level. Also, he pointed out that there is a wide potential for the development of trade cooperation between Azerbaijan and Mexico.
At the meeting, development perspectives of bilateral relations, as well as regional peace-building efforts and other issues of mutual interest were discussed.
Minister Jeyhun Bayramov conveyed his best wishes to Ambassador R.Labardini and wished him success in his future activities.