No:491/24, Azərbaycan Respublikası və Səudiyyə Ərəbistanı Krallığı Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələrə dair mətbuat məlumatı
9 dekabr 2024-cü il tarixində Ər-Riyad şəhərində Azərbaycan Respublikası və Səudiyyə Ərəbistanı Krallığı Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələrin üçüncü raundu keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının nümayəndə heyətinə xarici işlər nazirinin müavini Yalçın Rəfiyev, Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının nümayəndə heyətinə xarici işlər nazirinin müavini Valid Əl-Xureyci rəhbərlik edib.
Görüş zamanı iki ölkə arasında əlaqələrin gücləndirilməsi, siyasi, iqtisadi, energetika və humanitar sahələrdə əməkdaşlığın hazırkı vəziyyəti və inkişaf perspektivləri müzakirə olunub.
Cari ilin noyabr ayında Azərbaycanın ev sahibliyi etdiyi BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının (COP29) iki ölkə arasında mövcud əməkdaşlığın inkişafı üçün yeni imkanlar yaratdığı bildirilib.
Görüşdə Azərbaycan və Səudiyyə Ərəbistanı arasında BMT, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı, Qoşulmama Hərəkatı və digər beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq imkanlarına dair fikir mübadiləsi aparılıb, qarşılıqlı dəstəyin bundan sonra da davam etdirilməsi razılaşdırılıb.
Görüşdə postmünaqişə dövründə bölgədəki vəziyyət, Azərbaycan tərəfindən davamlı sülhün bərqərar olunması istiqamətində atılan addımlar, işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə mina problemi və orada həyata keçirilən bərpa-quruculuq işləri barədə qarşı tərəfə ətraflı məlumat verilib.
Görüşdə turizm, yaşıl enerji və investisiya qoyuluşu sahələrində əməkdaşlığın inkişafı üçün geniş potensialın olduğu vurğulanıb.
Siyasi məsləhətləşmələr zamanı, həmçinin regional, beynəlxalq məsələlər və birgə maraq kəsb edən digər mövzular da müzakirə olunub.
Səfər çərçivəsində Y.Rəfiyev həmçinin, Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının enerji nazirinin davamlılıq və iqlim dəyişikliyi üzrə müavini Xalid Əl-Mehaid ilə də görüşüb.

No:491/24, Press release on political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Kingdom of Saudi Arabia
09 December 2024 19:04
On 9 December 2024, the third round of political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Kingdom of Saudi Arabia was held in the city of Riyadh.
The delegation of the Republic of Azerbaijan was headed by Deputy Minister of Foreign Affairs Yalchin Rafiyev, and the delegation of the Kingdom of Saudi Arabia was headed by Deputy Minister of Foreign Affairs Waleed Al-Khuraiji.
During the meeting, the strengthening of relations between the two countries, the current state and development prospects of cooperation in the political, economic, energy and humanitarian fields were discussed.
It was stated that the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), hosted by Azerbaijan in November of the current year, created new opportunities for the development of existing cooperation between the two countries.
At the meeting, an exchange of views was conducted on cooperation opportunities between Azerbaijan and Saudi Arabia within the framework of the United Nations, the Organization of Islamic Cooperation, the Non-Aligned Movement and other international organizations, and it was agreed to continue mutual support hereafter.
At the meeting, detailed information was provided to the other side about the situation in the region in the post-conflict period, the steps taken by Azerbaijan towards establishing lasting peace, the mine problem in our liberated territories and the restoration and construction works carried out there.
At the meeting, it was emphasized that there is broad potential for the development of cooperation in the fields of tourism, green energy and investments.
During the political consultations, regional and international issues, as well as other topics of mutual interest, were also discussed.
Within the framework of the visit, Y. Rafiyev also met with Khalid Al-Mehaid, Deputy Minister of Energy for Sustainability and Climate Change of the Kingdom of Saudi Arabia.