No:490/23, Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin Fransa XİN-in mətbuat katibinin səsləndirdiyi əsassız fikirlərinə dair şərhi
13 sentyabr 2023 15:01
12 sentyabr tarixində keçirilmiş mətbuat konfransının sual-cavab sessiyasında Fransanın Avropa və Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ann-Kler Lejandrın səsləndirdiyi, bölgədə sülh və sabitliyə xidmət etməyən, mövcud vəziyyətə dair yanlış təəssürat formalaşdıran və birtərəfli qaydada Ermənistanı müdafiə edən fikirlər qəbuledilməzdir.
Azərbaycan Respublikasının öz suveren ərazilərində təlim məqsədilə, habelə sərhədlərinin təhlükəsizliyini təmin etmək üçün qüvvələrini istənilən istiqamətə yönətmək hüququ vardır və bu addımlara müdaxilə qəbuledilməzdir.
Eyni zamanda, bu addımlar heç bir halda ölkəmizin mövcud sülh gündəliyinə sadiqliyini şübhə altına ata bilməz. Azərbaycanın sülh prosesinə sadiqliyi möhkəmdir və bu mövqe 2020-ci ilin noyabr ayından etibarən tərəfimizdən atılan ardıcıl addımlarla sübut edilib. Suverenliyimizi və ərazi bütövlüyümüzü qorumaq əzmimiz eyni dərəcədə möhkəm və qətiyyətlidir.
Xatırlatmaq istərdik ki, əslində bölgədə əsas təhdid mənbəyi Azərbaycan ərazilərindən hələ də çıxarılmayan və Ermənistan tərəfindən birbaşa dəstəklənən erməni silahlı qüvvələrinin mövcudluğudur.
Fransa tərəfinin bölgədə guya "blokada" və "humanitar böhran"a dair əsassız iddialarına gəldikdə isə, sözügedən fikirləri Ermənistanın ayrı-ayrı dövlətlər və beynəlxalq təşkilatlardan sui-istifadə etməklə Azərbaycana qarşı bütün dünyada apardığı qarayaxma kampaniyasının tərkib hissəsidir. Ermənistanın vəziyyəti beynəlxalq birliyə "humanitar" xarakterli məsələ kimi təqdim etməyə çalışması, əslində ölkəmizin suverenliyinə və ərazi bütövlüyünə qarşı yönəlmiş bir siyasi manipulyasiya olması heç bir şübhə doğurmamalıdır.
Azərbaycan özünün Qarabağ bölgəsinə yüklərin Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsi vasitəsilə və Azərbaycanın qanunvericilik tələblərinə riayət etməklə daşınması üçün Laçın-Xankəndi və Ağdam-Xankəndi yollarından və digər mümkün yollardan istifadənin mümkün olduğunu bəyan edib. Bu istiqamətdə 15 iyul tarixində Brüssel görüşündən sonra, eləcə də avqust ayının əvvəlində əldə edilmiş razılıqlara və bu prosesin ABŞ və Avropa İttifaqı tərəfindən dəstəklənməsinə baxmayaraq, Ermənistan tərəfinin və onun yaratdığı qondarma rejim bu razılıqları kobud şəkildə pozduğu Fransa tərəfinə yaxşı məlumdur.
Fransa tərəfindən Azərbaycanın beynəlxalq hüquqla qorunan suverenliyi və ərazi bütövlüyünə qarşı yönələn, regionda kövrək normallaşma prosesini təhlükə altına alan bu kimi əsassız bəyanatlara son qoyulmasını tələb edirik.

No:490/23, Commentary by Aykhan Hajizada, MFA Spokesperson, on unfounded allegations made by the Spokesperson of the Ministry of Europe and Foreign Affairs of France
Allegations made by Anne-Claire Legendre, Spokesperson of the Ministry of Europe and Foreign Affairs of France at the Q&A session of the press conference dated September 12, not serving peace and stability in the region, creating false impression on the current situation in the region and demonstrating one-sided pro-Armenian position, are unacceptable.
Republic of Azerbaijan has the right to move its forces in any direction for training purposes in its sovereign territories, as well as to ensure the security of its borders, and interference in these measures is unacceptable.
At the same time, these measures cannot put our country's commitment to the current peace agenda under question mark. Azerbaijan's commitment to the peace process is strong, and this position has been proven by consistent steps taken by us since November 2020. Our determination to protect our sovereignty and territorial integrity is equally firm and determined.
We would like to remind that, in fact, the main source of threat in the region is the presence of the Armenian armed forces not withdrawing from the territory of Azerbaijan and directly supported by Armenia.
Coming to the unfounded claims of France on the alleged "blockade" and "humanitarian crisis" in the region, these allegations are a part of worldwide smear campaign of Armenia exploiting all opportunities to abuse the individual states and international organizations against Azerbaijan.
There should be no doubt that Armenia is trying to impose on the international community as a “humanitarian” matter, and in fact it is a political manipulation directed against the sovereignty and territorial integrity of our country.
Azerbaijan stated the possibility of using the Lachin-Khankendi and Aghdam-Khankendi roads and other possible roads to send cargo to the Garabagh region in compliance with the legislative requirements of Azerbaijan through the International Committee of the Red Cross. Despite the agreements reached in this direction after the Brussels meeting dated July 15, as well as in early August, and the support of the US and the EU to this process, gross violation of these agreements by Armenia and the puppet regime created by this country is well known to France.
We demand to put an end to such unfounded statements against Azerbaijan's sovereignty and territorial integrity protected by international law, endangering the fragile normalization process in the region by France.