No:488/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Ukrayna xarici işlər naziri Dmitro Kuleba ilə görüşünə dair məlumatı
03 dekabr 2021 16:11
3 dekabr 2021-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ATƏT-in Nazirlər Şurasının Stokholmda keçirilən iclası çərçivəsində Ukrayna xarici işlər naziri Dmitro Kuleba ilə görüşdü.
Nazirlər iki ölkə arasında mövcud olan strateji səviyyəli münasibətlərin yüksək səviyyədə inkişaf etdiyini qeyd etdilər. Qarşıdan gələn il iki ölkə arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 ilinin tamam olduğunu nəzərə alaraq, bu xüsusda müvafiq tədbirlərin təşkili, eləcə də qarşılıqlı səfərlərin həyata keçirilməsinin əhəmiyyəti ifadə edildi.
Tərəflər, Azərbaycan ilə Ukrayna arasında müxtəlif sahələrdə, o cümlədən nəqliyyat sahəsində əməkdaşlıq perspektivləri üzrə fikir mübadiləsi apardılar.
Çoxtərəfli platformalarda uğurlu əməkdaşlığın davam etdirilməsindən bəhs edən nazirlər, o cümlədən GUAM çərçivəsində bir sıra istiqamətlər üzrə fəaliyyəti qeyd etdilər.
Nazir Ceyhun Bayramov Ukraynalı həmkarına bölgədə mövcud olan münaqişə sonrası vəziyyət, üçtərəfli bəyanatların icrası və bu xüsusda Azərbaycan tərəfindən atılan addımlar, habelə işğalda azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirilən yenidən quruculuq işləri ilə bağlı məlumat verdi.

No:488/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs of Ukraine Dmytro Kuleba
On December 3, 2021, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the Minister of Foreign Affairs of Ukraine Dmytro Kuleba within the framework of the meeting of the OSCE Ministerial Council in Stockholm.
Ministers noted the high level of development of strategic relations between the two countries. Taking into account that next year marks the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two countries, the importance of organizing relevant events in this regard, as well as mutual visits was stressed.
The sides exchanged views on prospects for cooperation between Azerbaijan and Ukraine in various fields, including transport.
Speaking about the continuation of successful cooperation on multilateral platforms, the Ministers noted the activities in a number of areas, including within GUAM.
Minister Jeyhun Bayramov briefed his Ukrainian counterpart on the current post-conflict situation in the region, the implementation of trilateral statements and steps taken by Azerbaijan in this regard, as well as the reconstruction work carried out in the liberated territories.