No:479/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun MDB Xarici İşlər Nazirləri Şurasının iclasında iştirakına dair məlumatı
12 oktyabr 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov MDB Xarici İşlər Nazirləri Şurasının Astana şəhərində keçirilən iclasında iştirak edib. Əvvəlcə məhdud tərkibli formatda işə başlayan iclas daha sonra geniş tərkibdə davam edib.
Nazir Ceyhun Bayramov məhdud tərkibli iclasda çıxış edib. Çıxışında nazir, MDB çərçivəsində qarşılıqlı fəaliyyət, habelə regional və beynəlxalq gündəliyin aktual məsələləri üzrə konstruktiv fikir mübadiləsinin aparılması üçün iclasın yüksək səviyyədə təşkilinə görə sədr ölkə qismində Qazaxıstan tərəfinə təşəkkürünü ifadə edib. Müasir dünyanın çağırış və təhdidlərinə qarşı birgə fəaliyyətdə təhlükəsizlik məsələlərinin aktuallığının artığını qeyd edən nazir, bununla əlaqədar olaraq MDB çərçivəsində maraqlı tərəflər arasında müxtəlif səviyyələrdə məsləhətləşmələrin aparılmasının əhəmiyyətini qeyd edib. Nazir xüsusilə, ölkələr arasında etimad və qarşılıqlı analayışın möhkəmləndirilməsində ənənəvi olaraq təsirli vasitələrdən olan humanitar sahədə əməkdaşlığın əhəmiyyətini vurğulayıb.
Nazir Ceyhun Bayramov iclas iştirakçılarını 44 günlük müharibə sonrası bölgədə yaranan yeni reallıqlar fonunda cari vəziyyət barədə, o cümlədən Azərbaycan və Ermənistan arasında sülh prosesinin irəlilədilməsi ilə bağlı məsələlərlə bağlı məlumatlandırıb. O, münaqişənin bitməsinin, iqtisadi və kommunikasya əlaqələrinin bərpası yolu ilə bölgədə uzunmüddətli sülh və sabitliyiə nail olmaq üçün yeni imkanlar yaratdığını bildirib. Xüsusilə, bölgədə tranzit imkanlarının artırılması və ümumilikdə sərmayə mühitinin möhkəmləndirilməsinə xidmət edəcək Zəngəzur dəhlizinin açılışından sonra bölgənin əhəmiyyətinin artacağı diqqətə çatdırılıb. Nazir, azad olunmuş ərazilərdə Azərbaycan hökuməti tərəfindən həyata keçirilən genişmiqyaslı quruculuq işlərindən, məcburi köçkünlərin öz evlərinə geri dönüşünü təmin etmək üçün görülən fəal işlərdən bəhs edib. Qısa müddət ərzində görülən işlərin miqyasının Azərbaycanın azad olunmuş torpaqları bərpa və inkişaf etdirmək qətiyyətini nümayiş etdirdiyi və bunun da öz növbəsində, bölgənin münaqişə sonrası sabitliyinə ciddi töhfə verəcəyi iclas iştirakçılarının nəzərinə çatdırılıb.
Çıxış zamanı, həmçinin Ermənistan tərəfindən hələ də üçtərəfli bəyanatların tam icra edilmədiyi, erməni hərbçilərinin Azərbaycan ərazilərindən tam çıxarılmadığı iclas iştirakçılarının diqqətinə çatdırılıb. Habelə, Ermənistan tərəfindən təxribatların davam etdirildiyi qeyd edilib, o cümlədən 13-14 sentyabr tarixlərində sərhəd zonasında Azərbaycan qüvvələrinin təminat yollarının minalanması cəhdi ilə başlanan növbəti hərbi təxribatın çoxsaylı insan itkisinə səbəb olduğu vurğulanıb.
Ermənistanın bu hərəkətlərinin bölgədə sülh və sabitliyin təmin olunması səylərinə xələl gətirdiyi diqqətə çatdırılıb. Nazir, Azərbaycan Respublikasının münasibətlərin normallaşması və danışıqlar prosesinin irəli aparılması istiqamətində Ermənistan tərəfindən real addımların atılmasını gözlədiyini və ölkəmizin bu xüsusda səylərini davam etdirməyə qətiyyətli olduğunu bəyan edib.

No:479/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the participation of Minister Jeyhun Bayramov in the meeting of the Council of Foreign Ministers of the CIS
On October 12, 2022, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov participated in the meeting of the Council of Foreign Ministers of the CIS held in Astana. The session started limited and later was continued in an extended format.
Minister Jeyhun Bayramov made a speech at the limited meeting. In his speech, Minister expressed his gratitude to Kazakhstan, as the chair country, for organizing the meeting at a high level for mutual activity within the CIS, as well as the constructive exchange of ideas on current issues of the regional and international agenda. Noting that security issues are more relevant in joint action against the challenges and threats of the modern world, Minister noted the importance of conducting consultations at various levels between interested parties within the framework of the CIS. In particular, Minister stressed the importance of cooperation in the humanitarian field, which is traditionally an effective means of strengthening trust and mutual understanding between countries.
Minister Jeyhun Bayramov informed the meeting participants of the current situation against the backdrop of new realities in the region after the 44-day war, including issues related to the advancement of the peace process between Azerbaijan and Armenia. Minister noted the new opportunities to achieve long-term peace and stability in the region through the restoration of economic relations and communications created by the end of the conflict. In particular, it was pointed out that the importance of the region will increase after the opening of the Zangezur corridor, which will serve to increase transit opportunities and strengthen the investment climate in general. Minister talked about the large-scale reconstruction work carried out by the government of Azerbaijan in the liberated areas, and active work done to ensure the return of internally displaced persons to their homes. It was brought to the attention of the meeting participants that the scale of the work done in a short period of time demonstrates Azerbaijan's determination to restore and develop the liberated lands, and this, in turn, will make a significant contribution to the post-conflict stability of the region.
During the speech, it was also brought to the attention of the meeting participants that the trilateral statements have not yet been fully implemented by Armenia, and the Armenian soldiers have not been fully withdrawn from the territories of Azerbaijan. Also, it was noted that the provocations by Armenia were continued, and it was emphasized that another military provocation, which started on September 13-14 with an attempt to mine the supply routes of the Azerbaijani forces in the border zone, caused numerous casualties.
It was brought to attention that these actions of Armenia undermine efforts to ensure peace and stability in the region. Minister stated that the Republic of Azerbaijan expects real steps to be taken by Armenia in the direction of normalizing relations and advancing the negotiation process and that our country is determined to continue its efforts in this regard.