No:477/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Avropa İttifaqının xarici işlər və təhlükəsizlik siyasəti üzrə ali nümayəndəsi, Avropa Komissiyasının vitse-prezidenti Kaya Kallas ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
04 dekabr 2024 20:20
4 dekabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ATƏT-in Nazirlər Şurasının 31-ci iclasında iştirakı çərçivəsində Avropa İttifaqının (Aİ) xarici işlər və təhlükəsizlik siyasəti üzrə ali nümayəndəsi, Avropa Komissiyasının vitse-prezidenti Kaya Kallas ilə görüşüb.
Görüşdə, Azərbaycan və Aİ münasibətlərinin hazırkı durumu, enerji təhlükəsizliyi, nəqliyyat və kommunikasiyalar, habelə ətraf mühitin qorunması istiqamətində əməkdaşlıq imkanları, habelə regional və beynəlxalq təhlükəsizlik məsələləri müzakirə olunub.
Azərbaycanın Avropanın enerji təhlükəsizliyində oynadığı rol diqqətə çatdırılıb. Ölkəmizin COP29 sədrliyi çərçivəsində xüsusilə maliyyə hədəflərinin artırılması daxil olmaqla, iqlim dəyişmələri ilə mübarizə sahəsində dönüş yarada biləcək tarixi razılıqların, eləcə də “yaşıl enerji” sahəsində əməkdaşlığın əhəmiyyəti vurğulanıb.
Nazir Ceyhun Bayramov, qarşı tərəfi postmünaqişə dövründə bölgədə mövcud vəziyyət, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə aparılan genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işləri, bu fəaliyyətə maneə törədən mina təhdidi, habelə Azərbaycanın Ermənistanla normallaşma gündəliyi barədə məlumatlandırıb. Ermənistanın ölkəmizə qarşı davam edən ərazi iddialarının sülh prosesinə maneə təşkil etdiyi qeyd olunub.
Avropa İttifaqının Ermənistandakı Missiyasının fəaliyyətinə toxunan nazir Ceyhun Bayramov, sözügedən Missiyanın bəyan olunmuş məqsədlərinə zidd olaraq ölkəmiz əleyhinə təbliğat kampaniyasının alətinə çevrilməsinin narahatlıq doğurduğunu diqqətə çatdırıb.

No:477/24, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with Kaja Kallas, High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy, Vice-President of the European Commission
04 December 2024 20:20
On 4 December 2024, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with Kaja Kallas, High Representative of the European Union (EU) for Foreign Affairs and Security Policy, Vice-President of the European Commission, within the framework of his participation in the 31st meeting of the OSCE Ministerial Council.
At the meeting, the current state of Azerbaijan–EU relations, cooperation opportunities in the directions of energy security, transport and communications, as well as environmental protection, and regional and international security issues were discussed.
The role played by Azerbaijan in Europe’s energy security was pointed out. The importance of historic agreements capable of creating a turning point in the field of combating climate change within the framework of our country’s COP29 Presidency, particularly including the increase of finance goals, as well as cooperation in the field of “green energy”, was emphasized.
Minister Jeyhun Bayramov informed the other side about the current situation in the region in the post-conflict period, the large-scale restoration and construction works carried out in the liberated territories, the mine threat hindering this activity, as well as Azerbaijan’s normalization agenda with Armenia. It was noted that Armenia’s continuing territorial claims against our country constitute an obstacle to the peace process.
Touching upon the activity of the European Union Mission in Armenia, Minister Jeyhun Bayramov stressed that the transformation of the said Mission, contrary to its declared goals, into a tool of the propaganda campaign against our country causes concern.
At the meeting, the sides also exchanged views on other topics standing on the agenda and of mutual interest.