No:475/20, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Belçika Krallığının Parlamentinin qəbul etdiyi qətnamə ilə bağlı şərhi
Bu ilin 17 dekabr tarixində Belçika Federal Parlamentinin Nümayəndələr Palatasının plenar sessiyası zamanı “Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin davamlı həlli və atəşkəsin əldə olunması üçün Belçikanın və beynəlxalq qurumların təşəbbüslərinə dəstək" adlı qətnamə layihəsi qəbul edilib. Məlumat verdiyimiz kimi, Azərbaycan-Aİ Əməkdaşlıq Şurasının iclasında iştirak etmək məqsədilə Belçika Krallığına işgüzar səfər edən xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov səfər çərçivəsində Belçika Krallığının Baş Nazirinin müavini-Xarici işlər, Avropa məsələləri, xarici ticarət və federal mədəniyyət institutları üzrə naziri Sofi Vilmes ilə görüşüb. Görüş zamanı nazir Ceyhun Bayramov Belçika Parlamenti tərəfindən Azərbaycan, eləcə də qardaş Türkiyəyə qarşı əsassız və qərəzli iddiaları əks etdirən qətnamənin qəbul edilməsi ilə bağlı etiraz və narazılığımızı Belçika rəsmisinin diqqətinə çatdırıb. Sənəddə Belçika hökumətinin izahı nəticəsində beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə, eləcə də BMT TŞ-nin 1993-cü il tarixli 822, 853, 874 və 884 saylı qətnamələrə istinadın əks olunmasına rəğmən, burada həqiqəti əks etdirməyən qərəzli fikirlərin yer almasının qəbuledilməz olduğu bildirilib. Vurğulamaq istərdik ki, Belçikanın Baş Nazirinin müavini-Xarici işlər, Avropa məsələləri, xarici ticarət və federal mədəniyyət institutları üzrə naziri ölkəsinin rəsmi mövqeyini xatırladaraq, Belçika tərəfindən dövlətlərarası münasibətlərdə hər zaman beynəlxalq hüququn normalarının rəhbər tutulduğunu qeyd edib.

No:475/20, Comment of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the resolution adopted by the Parliament of the Kingdom of Belgium
During the plenary session of the House of Representatives of the Belgian Federal Parliament on December 17, 2020, a draft resolution entitled "Support to the initiatives of Belgium and international organizations for a lasting solution to the Nagorno-Karabakh conflict and a ceasefire" was adopted. As we reported, Foreign Minister Jeyhun Bayramov, who is on a working visit to Belgium to attend a meeting of the Azerbaijan-EU Cooperation Council, met with Sophie Wilmes, Deputy Prime Minister and Minister for Foreign Affairs, European Affairs, Foreign Trade and Federal Cultural Institutions. During the meeting, Minister Jeyhun Bayramov brought to the attention of the Belgian official the protest and dissatisfaction of Azerbaijan with the adoption of a resolution by the Belgian Parliament reflecting baseless and biased allegations against Azerbaijan, as well as brotherly Türkiye. Despite the fact that the document includes references to the norms and principles of international law, as well as the Resolutions No 822, 853, 874 and 884 of 1993 of the UN Security Council, after the explanation provided by the Belgian Government, it is unacceptable that it reflects biased opinions that do not reflect the truth. We would like to emphasize that the Deputy Prime Minister of Belgium - Minister for Foreign Affairs, European Affairs, Foreign Trade and Federal Cultural Institutions, recalling the official position of her country, noted that Belgium has always been guided by the norms of international law in interstate relations.