No:472/23, Azərbaycan Respublikasında akkreditə olunmuş diplomatik korpus üçün bölgədə cari vəziyyət ilə əlaqədar keçirilmiş brifinqə dair mətbuat məlumatı
08 sentyabr 2023 17:20
8 sentyabr 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyində nazir Ceyhun Bayramov, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi - Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyev və Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi tapşırıqlar üzrə nümayəndəsi Elçin Əmirbəyovun iştirakı ilə ölkəmizdə akkreditə olunmuş diplomatik korpus üçün brifinq keçirilib.
Brifinq zamanı aşağıdakı əsas məqamlar vurğulanıb:
- Azərbaycan və Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşma prosesi ciddi çağırışlarla üzləşir;
- Ermənistan tərəfinin müşahidə etdiyimiz davranışı 30 il ərzində bu ölkəyə xas olan danışıqların imitasiyası, əldə olunmuş öncəki razılaşmalardan geri çəkilmək və müxtəlif siyasi, hərbi və digər təxribatlara əl atmaqla üzərinə götürdüyü öhdəliklərin yerinə yetirilməsindən boyun qaçırmaq təcrübəsinin təkrarıdır;
- Ermənistan ayrı-ayrı dövlətlər və beynəlxalq təşkilatlardan sui-istifadə etmək üçün mövcud bütün imkanların istifadəsi ilə bölgədə guya "blokada" və "humanitar böhran"ın mövcudluğu haqqında yalan və əsassız iddialarla Azərbaycana qarşı bütün dünyada qarayaxma kampaniyası aparmaqla məşğuldur;
- Spesifik olaraq detallara varmazdan öncə, Rusiya Federasiyası, Amerika Birləşmiş Ştatları, Avropa İttifaqı və ya BQXK kimi müxtəlif beynəlxalq aktorlar vasitəsilə aparılan bütün qarşılıqlı təmaslar zamanı Ermənistanın real danışıqlardan yayındığı, qeyri-səmimi davranış sərgilədiyi və öncədən əldə edilmiş bütün razılaşmalar və qarşılıqlı anlaşmalara zərbə vurduğu vurğulanmalıdır;
- Ermənistanın məqsədi Azərbaycan ərazisində separatizmi bütün mümkün ideoloji, siyasi, hərbi, maliyyə və digər vasitələrlə qoruyub saxlamaqdan ibarətdir. Bu məqsədlə, Ermənistan vaxt qazanmağa çalışır və danışıqların bütün istiqamətləri üzrə irəliləyişi təmin edə biləcək real addımlardan yayınır;
- Erməni sakinlərin ehtiyaclarını ödəmək üçün Qarabağ bölgəsinə malların çatdırılması ilə bağlı yaranmış vəziyyət bunun bariz nümunəsidir. Müxtəlif üçüncü tərəflər vasitəsilə aparılan danışıqların xronologiyası bir şeyi, yəni Ermənistanın danışıqlar masasında həll yolları tapmaqda maraqlı olmadığını sübut edir:
- Ermənistan Laçın yolundan təxminən iki il yarım ərzində qanunsuz hərbi və digər məqsədlər üçün istifadə etdi. Bu istiqamətdə bizim heç bir çağırışımıza məhəl qoyulmadı və Azərbaycanın legitim və faktlara əsaslanan narahatlığını aradan qaldırmaq üçün heç bir tədbir görülmədi;
- 23 aprel 2023-cü il tarixində Azərbaycan bu yoldan sui-istifadə hallarının qarşısının alınması, eyni zamanda sərhəddən hüquqi, şəffaf və tənzimlənən keçidin təmin edilməsi məqsədilə dövlət sərhədində sərhəd-buraxılış məntəqəsi təsis etdi. Bütün ittihamlara baxmayaraq, sərhəd-buraxılış məntəqəsi çox həssas şəraitdə nümunəvi şəkildə fəaliyyət göstərirdi;
- Azərbaycan sərhəddən maneəsiz keçidin təmin edilməsi üçün müvafiq dövlət qurumları, o cümlədən gömrük və sərhəd xidmətləri arasında işçi təmasların yaradılması ilə bağlı Ermənistan tərəfinə dəfələrlə müraciətlər ünvanladı. Lakin, bu müraciətlərə münasibətdə heç bir qarşılıq nümayiş olunmadı;
- Ermənistan isə Azərbaycanın öz sərhədində nəzarət-buraxılış məntəqəsi təsis etmək hüququna etirazlarına davam etdi, bu istiqamətdə Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsi və digər instansiyalardan sui-istifadə etməyə çalışdı. Yerli erməni sakinlər tərəfindən sərhəd-buraxılış məntəqəsindən istifadənin intensivləşməsi fonunda bütün bu cəhdlərində uğursuzluğa düçar olmuş Ermənistan 15 iyun tarixində açıq hərbi təxribat törətdi. Bu təxribatla, sərhəd-buraxılış məntəqəsindən keçən sakinləri və əvvəlcədən planlaşdırılan tibbi evakuasiya əməliyyatı üçün yaxınlıqda olan BQXK əməkdaşlarını riskə atdı;
- Bu təxribatdan sonra BQXK-nın avtomobillərindən qaçaqmalçılıq məqsədilə istifadəyə cəhd göstərildi. Bu fakt BQXK tərəfindən də təsdiqləndi;
- Bu təxribatlara baxmayaraq, tibbi evakuasiya və digər təxirəsalınmaz məqsədlər üçün nəzarət-buraxılış məntəqəsindən keçid bu günə qədər davam edir. İyunun 15-dən BQXK bu istiqamətdə 27 əməliyyat keçirib, 312 erməni sakin 208 nəfərin müşayiəti ilə (ümumilikdə 520 nəfər) Ermənistana gedib, 380 nəfər isə müalicəsi başa çatdıqdan sonra Qarabağa qayıdıb. Bu əməliyyatlar zamanı hər iki istiqamətdə 425 BQXK nəqliyyat vasitəsinin keçidi qeydə alınıb. Qarabağa qayıdarkən onlar dərman, uşaq qidası kimi zəruri malları da özləri ilə gətirməkdədirlər. Beləliklə, iyunun 15-dən Qarabağa heç bir məhsulun ötürülməməsi iddiasının heç bir əsasının olmaması ilə yanaşı, sadəcə həqiqətə uyğun deyil;
- Sərhəd-buraxılış məntəqəsindən keçidi asanlaşdırmağa davam etməklə yanaşı, Azərbaycan rəsmi olaraq, yerli sakinlərin ehtiyaclarını ödəmək üçün yüklərin çatdırılması məqsədilə digər yollardan istifadəni təklif etdi;
- Bu təklif 15 iyul tarixində Şarl Mişelin iştirakı ilə keçirilən liderlər görüşü çərçivəsində də geniş müzakirə olunub. Təsadüfi deyil ki, bu məsələ cənab Mişelin görüşün yekunlarına dair bəyanatında da öz əksini tapıb;
- 25 iyul tarixində Moskvada bir neçə yolun sinxron istifadəsi məsələsi xarici işlər nazirlərinin üçtərəfli görüşündə yenidən müzakirə mövzusu oldu. Bu, Rusiya tərəfinin təklif etdiyi formula idi. Azərbaycan bu variantı nəzərdən keçirməyə hazır olduğunu bildirərək yekunda öz razılığını verdi. Ermənistan isə konkret müzakirələrdən nümayişkaranə yayındı;
- Bunun qarşılığında, Ermənistan ertəsi gün əvvəlcədən planlaşdırılan daha bir təxribata əl ataraq sərhədə "humanitar konvoy" göndərdi. Bu, beynəlxalq ictimai rəyi manipulyasiya etmək və bu istiqamətdə növbəti addımlar üçün zəmin yaratmaq məqsədilə törədilmiş açıq təxribat idi;
- Rusiya Federasiyası, ABŞ və Avropa İttifaqı ilə Ağdam-Xankəndi və Laçın-Xankəndi yollarından sinxron istifadənin həyata keçirilməsinin, habelə mərkəzi hökumətin xüsusi nümayəndəsinin yerli sakinlərlə görüşünün təşkili istiqamətində müvafiq iş aparıldı;
- Nəhayət, 4 avqust tarixində hər iki məsələ ilə bağlı razılıq əldə olundu. Bununla, sözügedən yolların ardıcıl şəkildə açılması və Yevlaxda görüşün təşkili məsələləri razılaşdırıldı. İştirak edən bütün maraqlı tərəflər, o cümlədən BQXK və sülhməramlı kontingent razılaşmaların həyata keçirilməsinin təşkilinə hazır idilər. Lakin son anda Ermənistan tərəfi siyasi motivli qanunsuz bəhanələr irəli sürərək hər iki razılaşmadan geri çəkildi;
- Bunun ardınca, BMT Təhlükəsizlik Şurasının bu məsələyə müdaxiləsi üçün zəmin yaratmaq məqsədilə Ermənistan tərəfindən bütün dünyada aparılan qarayaxma kampaniyası intensivləşməyə başladı. Ermənistanın BMT TŞ-dən Azərbaycana qarşı addımları üçün istifadə etmək cəhdi uğursuzluğa düçar oldu. Ermənistanın gözləntilərinin əksinə, BMT TŞ-nin əksər üzvləri humanitar yardımın çatdırılmasının siyasiləşdirilməsinə qarşı çıxdı, bu cür yük daşımaların həyata keçirilməsi üçün bütün marşrutların açılmasına çağırdılar və birbaşa dialoqa ehtiyac olduğunu vurğuladılar;
- Azərbaycan Ağdam-Xankəndi və Laçın-Xankəndi yollarından sinxronlaşdırılmış istifadə formulasının həyata keçirilməsi üçün bütün tərəfdaşlarla qarşılıqlı fəaliyyətini davam etdirdi;
- Bu yaxınlarda, ABŞ ilə yüksək səviyyəli təmaslar zamanı Ağdam-Xankəndi və Laçın yollarından eyni vaxtda istifadə məsələsi bir daha ətraflı müzakirə edildi. Ermənistanın Amerika tərəfi vasitəsilə çatdırdığı narahatlığını nəzərə alaraq, Azərbaycan yolların ardıcıl açılması təklifini hər iki yolla yüklərin eyni vaxtda çatdırılması formasında dəyişdirməyə razılıq verdi. Amerika tərəfi bunu konstruktivliyin əlaməti kimi müsbət qəbul etdi. Müvafiq amerikalı həmkarlara bu mesajı aidiyyəti üzrə Ermənistan tərəfinə çatdırmaq və sövdələşmənin həyata keçirilməsi üzərində işləmək tapşırıldı. Lakin yenə də bu razılığın da həyata keçirilməsi reallaşdırıla bilmədi;
- Hazırda Azərbaycan Qızıl Aypara Cəmiyyətinin iki yük maşını erməni sakinlərə un çatdırmaq üçün yerində gözləyir;
- Azərbaycan məsələnin həlli üçün yol tapmaqda maraqlıdır və bunu öz xoşməramını, habelə vasitəçilik xidmətlərini təklif edən hər kəslə qurduğu səmimi qarşılıqlı əlaqəsi ilə sübut edib. Bütün hallarda, istisnasız olaraq, Ermənistan tərəfi öncədən əldə edilmiş razılaşmaları müxtəlif bəhanələrlə pozub. Əsl məqsəd isə vəziyyəti uzatmaq, gərginliyi süni şəkildə alovlandırmaq və nəticədə normallaşma prosesini pozmaqdan ibarətdir;
- Ermənistanın vəziyyəti beynəlxalq birliyə "humanitar" xarakterli məsələ kimi təqdim etməyə çalışmasının, əslində Azərbaycanın suverenliyinə və ərazi bütövlüyünə qarşı yönəlmiş utanmaz bir siyasi kampaniya olması tamamilə aydındır və bu heç bir şübhə doğurmamalıdır;
- Vəziyyət humanitar məsələ olsa idi, həftələr öncədən bir neçə yolun sinxronlaşdırılmış istifadəsi təklifi əsasında həll edilə bilərdi. Qarabağ bölgəsinin erməni sakinlərinin humanitar ehtiyacları bəhanəsi ilə Ermənistan əslində bu insanları separatizm siyasətinin qurbanına çevirdi və hazırda dözümsüzlük və nifrətə əsaslanan fikirlərini yaymaqda davam edir;
- Bu faktdır ki, Ermənistan BQXK-nın Azərbaycan Nümayəndəliyinin mandatının həyata keçirilməsində daim maneələr törədir;
- Yüklərin çatdırılması məsələsi ilə bağlı vəziyyət Ermənistanın Azərbaycanın suverenliyinə və ərazi bütövlüyünə qarşı yönəlmiş hərbi və siyasi təxribatları ilə eyni zamanda baş verir;
- Ermənistanın təxminən 10 min nəfərlik silahlı qüvvələri Azərbaycan ərazisində qeyri-qanuni mövcudluğunu davam etdirir. Onlarla tank və digər zirehli texnika, 200-dən çox ağır artilleriya silahı, o cümlədən reaktiv yaylım atəşi sistemləri, onlarla müxtəlif növ radioelektron mübarizə vasitələri, 200-ə yaxın minaatan hazırda Rusiya sülhməramlı kontingentinin müvəqqəti yerləşdiyi Azərbaycan ərazisində yerləşdirilib;
- Ermənistan öhdəliklərini pozaraq, bu qüvvələrin saxlanılması üçün texniki, hərbi, maddi-texniki və maliyyə dəstəyi göstərir. Azərbaycan ərazisində saxlanılan silahlı birləşmələr birbaşa Ermənistanın dövlət büdcəsindən maliyyələşir;
- Son günlər həm delimitasiya olunmamış dövlət sərhədi boyunca, həm də Qarabağ bölgəsində hərbi quruculuq işlərinin artması ilə müşayiət olunan hərbi təxribatların daha da intensivləşməsi müşahidə olunur. Ermənistan açıq şəkildə növbəti hərbi avantüraya girmək üçün yeni səngərlər qazır, istehkamlar qurur, şəxsi heyət və texnika toplayır;
- Azərbaycanın Qarabağ bölgəsi daxil olmaqla ərazi bütövlüyünün tanıması ilə bağlı əvvəlki bəyanatına baxmayaraq, Ermənistanın baş naziri Azərbaycan ərazilərində qurulmuş qondarma quruluşunun yaradılmasının “ildönümü” münasibətilə qondarma "təbrik mesajı" verərək daha bir son dərəcə təxribatçı addım atdı;
- Ermənistan baş naziri bir daha “erməni sakinlərin öz müqəddəratını təyinetmə hüququ"na istinad edərək, Ermənistanın bu sakinlərlə bağlı məsələlərə onların təhlükəsizliyi və hüquqları bəhanəsi altında müdaxiləyə davam edəcəyini təsdiqlədi; Beləliklə, o, Azərbaycanın suverenliyinin və ərazi bütövlüyünün tanınması ilə bağlı əvvəlki bəyanatını mahiyyətcə heçə endirmiş oldu;
- Xatırladaq ki, bu taktika Ermənistan tərəfindən 30 il ərzində Azərbaycan ərazilərinin işğalını davam etdirmək üçün istifadə edilib. Baş nazirin mesajı Ermənistanın Azərbaycana qarşı ərazi iddialarından əl çəkməməsinin növbəti təsdiqindən başqa bir şey deyil, bu ölkə bütün mövcud vasitələrlə, o cümlədən siyasi, hərbi və maliyyə dəstəyi ilə ərazimizdə separatçılığın qızışdırılmasını dayandırmaq niyyətində deyil;
- Ermənistanın Azərbaycanın suverenliyini və ərazi bütövlüyünü tanımasına baxmayaraq, bu ölkənin müxtəlif beynəlxalq təşkilatlarda akkreditə olunmuş diplomatik nümayəndəlikləri yenə də qanunsuz rejim adından müxtəlif növ sənədlər yaymaqda davam edirlər;
- Bu qeyri-qanuni qurumun "prezidentinin" planlaşdırılan qondarma "seçkiləri" son dərəcə təxribatçı addımdır. Azərbaycanın suverenliyinin və ərazi bütövlüyünün bu cür açıq şəkildə pozulması heç bir halda məqbul və qəbuledilən deyil;
- Qeyd olunan Ermənistan tərəfindən törədilmiş təxribatlar normallaşma prosesinə mənfi təsir göstərir və beynəlxalq aktorların bu istiqamətdə səylərini heçə endirir. Ermənistanın məsuliyyətsiz və destruktiv davranışından irəli gələn risk və təhdidlərin adekvat şəkildə başa düşülməsi və Ermənistanı bu cür hərəkətlərdən çəkindirmək üçün müvafiq tədbirlərin görülməsi zəruridir;
- Azərbaycanın sülh prosesinə sadiqliyi möhkəmdir və bu mövqe 2020-ci ilin noyabr ayından etibarən atdığımız ardıcıl addımlarla sübut edilib. Suverenliyimizi və ərazi bütövlüyümüzü qorumaq əzmimiz eyni dərəcədə möhkəm və qətiyyətlidir.

Press release 08 September 2023
No:472/23, Press release on the briefing for the diplomatic corps accredited in the Republic of Azerbaijan on the latest situation in the region
On 8 September 2023, a briefing for the diplomatic corps accredited in Azerbaijan was held at the Ministry of Foreign Affairs with participation of Minister of Foreign Minister Jeyhun Bayramov, Assistant to the President of the Republic of Azerbaijan-Head of the Department of Foreign Policy Affairs of the Presidential Administration Hikmat Hajiyev, and Representative of the President of Azerbaijan on special assignments Elchin Amirbayov.
During the briefing the following major points were highlighted:
• The normalization process between Azerbaijan and Armenia faces serious challenges;
• What we observe in the behavior of the Armenian side is the replication of the pattern that has been typical for this country for 30 years: imitation of talks, back-stepping from previous agreements, and escaping from implementation of undertaken commitments through resorting to various political, military and other provocations;
• Armenia is engaged in a world-wide smear campaign against Azerbaijan, exploits all opportunities to abuse the individual states and international organizations against Azerbaijan on the basis of false and groundless allegations on “blockade” or “humanitarian crisis”.
• Before going into specific details, one thing needs to be highlighted and underlined: in all engagements through different international actors, such the Russian Federation, United States, European Union or ICRC, Armenia escapes from real negotiations, behaves insincerely, and torpedoes all previously reached arrangements and understandings.
• Armenia pursues one goal: to sustain separatism in the territory of Azerbaijan through all possible ideological, political, military, financial and other means. For this purpose, Armenia tries to win time and escapes from real steps to allow progress in negotiation in all tracks;
• The situation with respect to the delivery of goods to the Garabagh region to meet the needs of Armenian residents is a clear example, in this respect. The history of negotiations in this respect conducted through different third-parties proves one thing: Armenia is not interested in seeking solutions at the negotiation table:
• Armenia abused the Lachin road for almost two and half years for illegal military and other purposes. All our calls were neglected and no action was taken to address Azerbaijan’s legitimate and fact-based concerns;
• On April 23, 2023, Azerbaijan established a border check point on the state border as a mean to prevent the abuse of the road while ensuring rightful, transparent and regulated passage across the border. Despite all the allegations the check point functioned in an exemplary manner under very sensitive conditions;
• Azerbaijan consistently appealed to the Armenian side for the establishment of working contacts between the relevant state structures, customs and border services to ensure that the cross-border passages are facilitated in a smooth manner. These were not reciprocated.
• Armenia continued to challenge the very right of Azerbaijan to establish a check point on its border, tried to exploit the International Court of Justice and other instances. Having failed in all such attempts and in view of intensified use of the check point by local Armenian residents, Armenia resorted to an open military provocation on June 15. It put under the risk the residents passing through the check-point, as well the staff of the ICRC which were in close vicinity to conduct a pre-planned medical evacuation operation;
• This followed by reckless attempt for smuggling in ICRC-hired vehicles. This was acknowledged by the ICRC;
• Despite these provocations, passage through the check point for medical evacuations and other urgent purposes continuous to date. Since June 15, ICRC has conducted 27 operations, 312 Armenian residents accompanied by 208 persons (total 520) travelled to Armenia, while 380 persons returned to Garabagh having completed their treatment. For these operations, the passage of 425 vehicles of ICRC was registered in both directions. While returning back to Garabagh, they also bring essential goods, such as medicines, baby formula. Thus, the claim that since June 15 no good is transferred to Garabagh has no basis, and simply is not true.
• While facilitating passages through the checkpoint, Azerbaijan officially offered the use of other roads for the delivery of goods to meet the needs of local residents;
• While continuing to facilitate the passage through the check point for medical evacuations and other urgent purposes, Azerbaijan officially offered the use of other roads for the delivery of goods to meet the needs of local residents;
• This was extensively discussed at the meeting of the leaders on July 15 with participation of Charles Michel. It was not coincidence that this matter was reflected in the statement of Mr. Michel following the meeting;
• On July 25, in Moscow, the use of multiple roads in a synchronized manner was again topic of discussions at the trilateral meeting of the Foreign Ministers. It was a formula proposed by the Russian side. Azerbaijan expressed its readiness to consider such an option and eventually gave its consent. Armenia demonstratively escaped from concrete discussions;
• Instead, the following day, Armenia resorted to another pre-planned provocation by sending a so-called “humanitarian convoy” to the border. This was pure provocation to manipulate international public opinion and to create a ground for further steps;
• The Russian Federation, United States and the European Union engaged intensively with the parties to facilitate the implementation of the synchronized use of Aghdam-Khankendi and Lachin-Khankendi roads, and organization of meeting between central Government’s special representative and local residents.
• Finally, on August 4 agreements were reached with respect to both issues. Sequential opening of roads and organization of meeting in Yevlakh were agreed. All involved stakeholders, including the ICRC and peacekeepers were prepared to facilitate the implementation. Yet, again at last moment the Armenian side back-tracked from both agreements by putting politically motivated, illegitimate pretexts;
• This was followed by intensified smear campaign world-wide to lay a ground for the UNSC engagement into the matter. Armenia’s attempt to exploit the UNSC for anti-Azerbaijani steps failed. Instead, the majority of UNSC members spoke against the politicization of the humanitarian delivery, called for opening of all routes for such delivery and underlined the necessity for direct dialogue;
• Azerbaijan continued engagement with all partners to realize the well-received algorithm of synchronized use of Aghdam-Khankendi and Lachin-Khankendi roads.
• During recent high-level contacts with the United States the simultaneous use of the Aghdam-Khankendi and Lachin roads was again discussed in detail. In order to accommodate the concern of the Armenian side communicated through the American side, Azerbaijan agreed to change the sequential opening of the roads into simultaneous delivery of goods through the both roads. The US-side positively received this as a sign of constructiveness. Relevant US negotiators were tasked to take this message back to the Armenian side and work towards realization of the deal. Again, it failed to be materialized;
• Azerbaijani National Red Crescent Society’s two trucks wait on the ground to be able to deliver the flour to the Armenian residents;
• Azerbaijan is interested in finding a solution and has proved it in its sincere engagement with all which offered their good offices and mediation services. In all instances, without exception, the Armenian side violated previously reached agreements under different pretexts. The true reason is one and the same: to prolong the situation, artificially ignite tension and ultimately derail the normalization process;
• One thing is crystal clear and there should be no doubt on that: what Armenia tries to impose on international community as “humanitarian” matter, is indeed a brazen political campaign targeting the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan.
• If the situation were humanitarian, it could have been solved weeks ago on the basis of the proposal of synchronized use of multiple roads. Under pretext of humanitarian needs of the Armenian residents of the Garabagh region, Armenia in essence took hostage these people to its policy of separatism and continues to spread the idea of intolerance and hatred;
• As a matter of fact, Armenia has consistently put obstructions to the ICRC Azerbaijan Delegation to exercise its mandate too;
• The situation around the issue of delivery of goods is not isolated from Armenia’s increased military and political provocations targeting Azerbaijan’s sovereignty and territorial integrity.
• Armenia’s close to 10 thousand strong armed forces continues to illegally stationed in the territory of Azerbaijan. Dozens of tanks and other armored vehicles, more than two hundred heavy artillery pieces, including multiple rocket launchers, dozens of different type of radio electronic warfare equipment, close to two hundred mortars are currently deployed in the territory of Azerbaijan where the Russian peacekeeping contingent has been temporarily deployed;
• Armenia provides technical, military, logistical and financial support to sustain these forces in violation of its obligations and commitments. The armed formations in Azerbaijan’s territory are financed directly from the state budget of Armenia;
• Recent days have witnessed even more intensified military provocations accompanied by increased military build-up, both along the undelimited border and in the Garabagh region. Armenia digs new trenches, builds fortifications and accumulates personnel and equipment in an apparent effort to go into another military adventure;
• Despite its earlier statement regarding Armenia’s recognition of territorial integrity of Azerbaijan that includes the Garabagh region, the Prime Minister of Armenia took yet another extremely provocative step by issuing a so-called “congratulatory message” on the occasion of the so-called anniversary of the establishment of the illegal puppet structure in the territory of Azerbaijan.
• The Prime Minister once more referred to the so-called “right to self-determination of Armenian residents” and confirmed that Armenia would continue intervene with issues related to these residents under the pretext of their security and rights. As such, he essentially nullified his previous statement on the recognition of the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan;
• Just to recall that this has been for 30 years used by Armenia to maintain the occupation of the territory of Azerbaijan. The Prime Minister’s message is nothing other than yet another confirmation that Armenia has not abandoned territorial claims against Azerbaijan, it has no intention to stop fueling separatism in our territory by all available means, including by providing political, military and financial support;
• Armenian diplomatic missions accredited at different international organizations continue to distribute different types of documents on behalf of the illegal regime, again despite the Armenia’s expressed recognition of the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan;
• The planned so-called “elections” of the “president” of this illegal entity is yet another extremely provocative step. This is a clear violation of Azerbaijan’s sovereignty and territorial integrity, is by no means admissible and tolerable;
• The mentioned provocations by Armenia negatively affects the normalization process, and undermine efforts of international actors in this regard. Adequate understanding of the risks and threats posed by Armenia’s irresponsible and destructive behavior, and appropriate measures to persuade Armenia to refrain from such actions is required;
• Azerbaijan’s commitment to the peace process is strong and has been proven through consistent steps we have been taking since November 2020. Our determination to protect our sovereignty and territorial integrity is equally firm and resolute.