No:469/24, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi və Gürcüstan Xarici İşlər Nazirliyi arasında konsulluq məsləhətləşmələrinə dair mətbuat məlumatı
02 dekabr 2024 18:27
2 dekabr 2024-cü il tarixində Tbilisi şəhərində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi və Gürcüstanın Xarici İşlər Nazirliyi arasında növbəti konsulluq məsləhətləşmələri keçirilib.
Məsləhətləşmələrdə Azərbaycan nümayəndə heyətinə Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Konsulluq idarəsinin rəisi Emil Səfərov, Gürcüstan nümayəndə heyətinə isə Gürcüstan Xarici İşlər Nazirliyinin Konsulluq idarəsinin rəisi Qiorqi Tabatadze rəhbərlik edib.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Gürcüstandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Faiq Quliyev, hər iki ölkənin xarici siyasət qurumunun məsul əməkdaşları, həmçinin Azərbaycan Respublikasının Ədliyyə Nazirliyinin və Dövlət Miqrasiya Xidmətinin, Gürcüstanın Ədliyyə və Daxili İşlər nazirliklərinin rəsmiləri iştirak ediblər.
Konsulluq məsləhətləşmələri zamanı iki ölkə arasında konsulluq sahəsində əməkdaşlığın cari vəziyyəti və inkişaf perspektivləri, o cümlədən sahə üzrə ikitərəfli sənədlərin imzalanması barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Tərəflər iki ölkə vətəndaşlarının hüquq və azadlıqlarının qorunması və onlara konsulluq yardımının göstərilməsi mövzusu üzrə müzakirələr keçirib, yaranmış çətinliklərin aradan qaldırılması üçün əməkdaşlığın intensivləşdirilməsinə dair razılığa gəliblər.
Azərbaycan Respublikası ilə Gürcüstan arasında ədliyyə, miqrasiya, təhsil, humanitar, sosial müdafiə və digər vacib sahələr üzrə əməkdaşlığa dair fikir mübadiləsi aparılaraq, müvafiq sahələr üzrə əlaqələrin gücləndirilməsi istiqamətində birgə tədbirlərin vacibliyini vurğulayıblar.

No:469/24, Press release on consular consultations between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Foreign Affairs of Georgia
02 December 2024 18:27
On 2 December 2024, the next consular consultations between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Foreign Affairs of Georgia were held in the city of Tbilisi.
At the consultations, the delegation of Azerbaijan was headed by Emil Safarov, Head of the Consular Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, and the delegation of Georgia was headed by Giorgi Tabatadze, Head of the Consular Department of the Ministry of Foreign Affairs of Georgia.
Faig Guliyev, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to Georgia, responsible employees of the foreign policy institutions of both countries, as well as officials of the Ministry of Justice and the State Migration Service of the Republic of Azerbaijan, and the Ministries of Justice and Internal Affairs of Georgia participated in the event.
During the consular consultations, an exchange of views was conducted on the current state and development prospects of cooperation between the two countries in the consular field, including the signing of bilateral documents in the field.
The sides conducted discussions on the topic of protecting the rights and freedoms of citizens of the two countries and providing them with consular assistance, and reached an agreement on intensifying cooperation in order to eliminate the difficulties that have arisen.
An exchange of views was conducted on cooperation between the Republic of Azerbaijan and Georgia in the fields of justice, migration, education, humanitarian, social protection and other important areas, and they emphasized the importance of joint measures in the direction of strengthening relations in the relevant fields.