No:456/24, Avropa Şurasının Milli Azlıqların Müdafiəsi haqqında Çərçivə Konvensiyasının Azərbaycan Respublikası tərəfindən icrasına dair Məşvərət Komitəsinin Beşinci Rəyinə dair şərh
18 noyabr 2024 18:18
Azerbaycan Respublikası, Milli Azlıqların Müdafiəsi haqqında Çərçivə Konvensiyasına fəal və məsuliyyətli tərəf kimi və bütün dünyada etnik, mədəni, dil və dini tolerantlığın və etimadın təşviqi fəaliyyətləri ilə çox yaxşı tanınan ölkə olaraq monitorinqin beşinci dövrü ərzində Çərçivə Konvensiyasının Məşvərət Komitəsi ilə yaxından əməkdaşlıq edib. Bu dövr üzrə hesabat təqdim edildikdən sonra Komitənin nümayəndə heyəti Azərbaycana səfər edib, çoxsaylı aidiyyəti dövlət qurumlarının təmsilçiləri ilə yanaşı, regionlarda milli azlıqların nümayəndələri ilə görüşüb və İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilin (Ombudsman) Aparatında və milli azlıqların QHT-ləri ilə görüşlər keçirib.
18 noyabr 2024-cü il tarixində dərc olunmuş Məşvərət Komitəsinin Beşinci Rəyində konvensiyanın həyata keçirilməsində hökumətin göstərdiyi səylərin qeyd edilməsinə baxmayaraq, rəydəki bir sıra mülahizələrin əsassızlığı və ölkədəki reallıqları dəqiqliklə əks etdirməməsi Komitənin tətbiq etdiyi müəyyən yanaşmaya dair ciddi suallar doğurur. Rəydə bir çox müsbət milli nailiyyətlərə, uğurlu milli siyasətlərə, islahat və təşəbbüslərə diqqət yetirilməyib və onlara etinasız yanaşılıb.
Bundan əlavə, 2023-cü ilin sentyabrında antiterror tədbirlərindən sonra baş verən inkişaflara dair rəydə yer alan əsasən siyasiləşdirilmiş iddialar beşinci monitorinq dövrünün müddətinin çərçivəsindən kənara çıxır. Azərbaycanın Beşinci Dövlət Hesabatında 2017-2022-ci illər üzrə müddətə aid müvafiq məlumatların yer alması, habelə davam edən hərbi işğal və Azərbaycan Respublikasının erməni əsilli şəxslərin yaşadığı ərazilər üzərində qanuni suveren nəzarətinin olmamasına görə konvensiyanın hesabatın əhatə etdiyi dövr ərzində həyata keçirilə bilmədiyinə dair qeydlərin həmin hesabatda əksini tapması, Məşvərət Komitəsinin sözügedən iddialarının konvensiyanın konkret müddət çərçivəsində icrasını qiymətləndirmək üçün verilən mandatdan kənara çıxdığını göstərir.
Azərbaycan Respublikasının ərazilərinin bir hissəsində, bu ərazilərdə suveren nəzarətin həyata keçirilməsinə və oradakı erməni əsilli şəxslərə münasibətdə Çərçivə Konvensiyasının müddəalarının tam tətbiqinə mane olan hərbi işğalın aradan qaldırılmasının ardınca post-münaqişə dövrü üçün nəzərdə tutulan həssas səylərin planlaşdırma mərhələsində olduğu bir məqamda Məşvərət Komitəsi mühakimə yürütməyə tələsməməli və kifayət qədər kövrək olan prosesə əngəl törətməmək məqsədilə lazımi qədər ehtiyatlı davranmalı idi.
Komitənin öz qiymətləndirməsinin əhatə dairəsini ona tapşırılan müddət çərçivəsindən birtərəfli qaydada kənara çıxararaq siyasi motivli və qərəzli yanaşmadan xəbər verən fərqli yol tutması təəssüf doğurur.
Məşvərət Komitəsinin digər etnik qruplara etinasızlıq göstərildiyi halda erməni etnik qrupunu diqqət mərkəzində saxlayan seçici yanaşması və müvafiq misallar göstərmədən naməlum mənbələrdən alınan məlumatlara həddən artıq əsaslanması sözügedən Komitənin qeyri-obyektiv yanaşmasını daha aydın nümayiş etdirir.
Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsinin müvafiq qərarlarının yanlış təfsiri və Avropa Şurasının İnsan Hüquqları üzrə Komissarının rəyindən əhəmiyyətli dərəcədə fərqlənən qiymətləndirmələr də daxil olmaqla, Komitənin təcrübə sahəsinə və mandatına aid olmayan məsələlərə (misal üçün, Laçın yolu ətrafında vəziyyət və ya etnik ermənilərin Qarabağ bölgəsindən Ermənistana köçməsi) dair bir çox yalan iddialar qəbuledilməzdir.
Çərçivə Konvensiyasının təkcə milli azlıqlara mənsub şəxslərin hüquqlarının müdafiəsinin təmin edilməsini nəzərdə tutmadığı, eyni zamanda, qanunun aliliyinə və əlaqədar dövlətlərin suverenliyinə, ərazi bütövlüyünə və konstitusiya quruluşuna hörmət edilməsinin zəruriliyinə əsaslandığı həmçinin bir daha qeyd olunmalıdır. Buna baxmayaraq, rəydə birtərəfli qaydada  erməni sakinlərinin hüquqlarının müdafiəsinin zəruriliyi qeyd edilir, həmin kateqoriyaya aid olan şəxslərin Azərbaycanın qanunvericiliyinə əməl etmək öhdəliyinə isə məhəl qoyulmur.
Digər böyük narahatlıq doğuran məsələ standartların üzv dövlətlərə münasibətdə qeyri-düzgün tətbiqidir. Azlıqların hüquqları ilə əlaqədar bənzər vəziyyətlərdə olmalarına baxmayaraq, bəzi ölkələrə fərqli münasibətin göstərilməsi təəssüf doğurur. Etnik təmizləmə siyasəti nəticəsində Ermənistanda öz doğma yurdlarından zorla qovulmuş azərbaycanlıların hüquqlarına Komitə tərəfindən etinasızlıq nümayiş etdirilməkdədir.
Bundan əlavə, ölkədə insan hüquqlarının ümumi vəziyyətinin qiymətləndirilməsinin aparılması Məşvərət Komitəsinin mandatından və Konvensiyanın əhatə dairəsindən kənara çıxılması deməkdir və bu qiymətləndirmənin rəyin məqsəd və hədəfləri ilə əlaqəsi yoxdur. Bu baxımdan, Məşvərət Komitəsinin Media haqqında və QHT-lər haqqında qanunlara yenidən baxılmasına dair çağırışı qeyri-adekvatdır və uyğun deyil.
Vətəndaşları üçün insan hüquqlarının və əsas azadlıqlarının müdafiəsi, layiqli yaşayış səviyyəsinin təmin edilməsi dövlətin ali məqsədidir. Azərbaycanda bu istiqamətdə ardıcıl tədbirlər həyata keçirilib və hazırda da həyata keçirilir.

No:456/24, Commentary on the Fifth Opinion of the Advisory Committee on the Implementation of the Council of Europe Framework Convention for the Protection of National Minorities by the Republic of Azerbaijan
The Republic of Azerbaijan, as an active and responsible party to the Framework Convention for the Protection of National Minorities and very well known for the promotion of ethnic, cultural, linguistic, and religious tolerance and respect worldwide, has closely cooperated with the Advisory Committee of the Framework Convention during the fifth cycle of the country-specific monitoring. Following the submission of the report under this cycle, the delegation of the Committee visited Azerbaijan, along with representatives of numerous relevant state institutions, met with representatives of national minorities in the regions, and had a meeting at the Office of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) and with minority NGOs.
While the Fifth Opinion of the Advisory Committee published on 18 November 2024 notes the efforts of the Government in the implementation of the Convention, the certain approach applied by the Committee raises serious questions since a number of the conclusions are unsubstantiated and do not accurately reflect the realities on the ground. The Opinion overlooked and ignored many positive national achievements, successful national policies, reforms, and initiatives.
Furthermore, mostly politicized claims on developments that happened following the anti-terror measures of September 2023, fall beyond the timeframe of the fifth monitoring cycle. Since Azerbaijan’s Fifth State Report contains the relevant data for the period of 2017-2022 as well as remarks that the Convention could not be implemented in the reporting period due to ongoing military occupation and lack of legitimate sovereign control of the Republic of Azerbaijan in the areas where the Armenian ethnicities resided, the mentioned claims by the Advisory Committee fall outside its mandate to assess the implementation of the Convention within a specific timeframe.
At a time when delicate efforts in the post-conflict period were in the process of planning following the elimination of military occupation of a part of the Republic of Azerbaijan, which had impeded the Government from exercising sovereign control in these territories and fully applying the provisions of the Framework Convention concerning persons belonging to Armenian ethnicity residing therein, the Advisory Committee should not have rushed in making judgments and deployed the necessary caution not to impede the already fragile process.
Regretfully, the Committee took a different path by arbitrarily expanding the scope of its assessment beyond the timeframe it was mandated for, which indicates the politically motivated and biased approach.
The Advisory Committee’s selective approach focusing on the Armenian ethnic group, while neglecting others, and overreliance on information from unidentified sources without specifying the relevant examples, further demonstrates a predisposed approach by the Committee.
Many false claims, including the misinterpretation of relevant decisions of the International Court of Justice and evaluations that significantly differ from the opinion of the Human Rights Commissioner of the Council of Europe, in matters unrelated to the field of expertise and the mandate of the Committee (for example, the situation around the Lachin road or the migration of ethnic Armenians from the Karabakh region to Armenia) are unacceptable.
It should be also reiterated that the Framework Convention not only provides for the protection of the rights of persons belonging to national minorities but is also based on the necessity of respecting the rule of law and the sovereignty, territorial integrity, and constitutional structure of the respective states. Despite this, the Opinion unilaterally mentions the need to protect the rights of ethnic Armenian residents and ignores the obligation of persons belonging to that category to comply with the legislation of Azerbaijan.
Another matter of great concern is the inconsistent application of the standards to the Member States. Unfortunately, some countries are treated differently despite similar situations regarding minority rights. The rights of Azerbaijanis who were forcibly expelled from their native lands in Armenia as a result of the ethnic cleansing policies continue to be ignored by the Committee.
Moreover, the evaluation of the overall human rights situation in the country goes beyond the mandate of the Advisory Committee and the scope of the Convention, while also lacking a clear connection with the purpose and objectives of the Opinion. In this regard, the call by the Advisory Committee to revise the Law on Media, and Law on NGOs is neither relevant nor adequate.
The protection of human rights and fundamental freedoms and ensuring a decent standard of living for its citizens is the supreme goal of the state. Consistent measures have been and are being taken in this direction in Azerbaijan.