No:454/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Norveç Krallığının beynəlxalq inkişaf naziri Anne Beate Tvinreym ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
16 noyabr 2024 19:34
16 noyabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasında (COP29) iştirak məqsədilə ölkəmizdə səfərdə olan Norveç Krallığının beynəlxalq inkişaf naziri Anne Beate Tvinreym ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və Norveç arasında əməkdaşlığın perspektivləri, ölkəmizin COP29 sədrliyindən irəli gələn məsələlər, eləcə də regional vəziyyət müzakirə olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov COP29 sədrliyimiz, aparılan danışıqlar prosesi haqqında məlumat verərək, ölkəmizin iqlim fəaliyyəti gündəliyinin irəli aparılması istiqamətində apardığı səyləri nəticəsində COP29-un ilk günündə sessiyanın gündəliyinin razılaşdırılmasının gündəlikdə duran məsələlərin müzakirəsi baxımından əhəmiyyətini qeyd edib. Danışıqlar prosesində bugünədək Paris Sazişinin 6.4-cü maddəsi, habelə çoxtərəfli maliyyə institutları tərəfindən illik əsasda iqlim maliyyəsi öhdəliyinin 75 milyarddan 170 milyard ABŞ dollarına qədər artırılması üzrə razılıqların əldə olunduğu diqqətə çatdırılıb.
Qarşı tərəf həmçinin keçmiş Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi və postmünaqişə dövründə bölgədə vəziyyət, habelə ölkəmizin sülh səyləri barədə məlumatlandırılıb. Bununla yanaşı, Ermənistanın yaratdığı mina təhdidi diqqətə çatdırılıb.

No:454/24, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with Anne Beathe Tvinnereim, Minister of International Development of the Kingdom of Norway
16 November 2024 19:34
On 16 November 2024, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with Anne Beathe Tvinnereim, Minister of International Development of the Kingdom of Norway, who is on a visit to our country to participate in the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29).
At the meeting, prospects for cooperation between Azerbaijan and Norway, issues arising from our country’s COP29 Presidency, as well as the regional situation were discussed.
Minister Jeyhun Bayramov, providing information on our COP29 Presidency and the negotiation process conducted, noted the importance of agreeing on the agenda of the session on the first day of COP29 in terms of discussing the issues standing on the agenda, as a result of the efforts carried out by our country in the direction of advancing the climate action agenda. It was stressed that in the negotiation process, agreements have been reached to date on Article 6.4 of the Paris Agreement, as well as on increasing the annual climate finance commitment by multilateral financial institutions from 75 billion to 170 billion US dollars.
The other side was also informed about the former Armenia–Azerbaijan conflict and the situation in the region in the post-conflict period, as well as our country’s peace efforts. Along with this, the mine threat created by Armenia was underscored.