No:447/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Karib Ölkələri Birliyinin baş katibi Karla Barnet ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
15 noyabr 2024 20:31
15 noyabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində Karib Ölkələri Birliyinin (CARICOM) baş katibi Karla Barnet ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və CARICOM arasında əməkdaşlıq perspektivləri, habelə ölkəmizin COP29 sədrliyi çərçivəsində həyata keçirilə biləcək təşəbbüslər müzakirə olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov CARICOM tərəfindən ölkəmizə ilk səfərin Azərbaycanın Birliklə əməkdaşlığının inkişaf etdirilməsi üçün yaxşı fürsət olduğunu qeyd edərək, əməkdaşlıq üçün mövcud imkanların müzakirəsi baxımından bu kimi təmasların artırılmasının vacibliyini diqqətə çatdırıb.
Xüsusilə, Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatına sədrliyi dövründə ölkəmiz tərəfindən 20 kiçik ada dövləti daxil olmaqla, ümumilikdə 80-dən artıq ölkəyə humanitar yardım göstərildiyi, bu ölkələr sırasında CARICOM-a üzv 12 dövlətin də olduğu qeyd edilib.
Azərbaycan və CARICOM-a üzv dövlətlər, habelə xalqlarımız arasında əlaqələrin inkişaf etdirilməsinin vacibliyi qeyd olunub, bu istiqamətdə təhsil sahəsində əməkdaşlığın, ölkəmiz tərəfindən həyata keçirilən təqaüd proqramlarının əhəmiyyəti diqqətə çatdırılıb.
Azərbaycanın COP29 sədrliyi, əsas prioritet və istiqamətlərdən ətraflı bəhs edən nazir Ceyhun Bayramov, ölkəmizin təşəbbüslərinə, xüsusilə inkişaf etməkdə olan kiçik ada dövlətlərinin Sammitinin keçirilməsinə göstərilən dəstəyə görə CARICOM-a təşəkkür edib, sədrliyimiz dövründə iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə sahəsində daha yaxından əməkdaşlıq etməyə hazır olduğumuzu bildirib.
Baş katib Karla Barnet COP29 sədrliyinin kifayət qədər mürəkkəb və məsuliyyət tələb edən platforma olmasına baxmayaraq, ölkəmiz tərəfindən sessiyanın yüksək səviyyədə təşkil olunduğunu qeyd edib və bu münasibətlə ölkəmizi təbrik edib, sədrlik dövründə uğurlar arzu edib.

No:447/24, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with Carla Barnett, Secretary-General of the Caribbean Community
15 November 2024 20:31
On 15 November 2024, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with Carla Barnett, Secretary-General of the Caribbean Community (CARICOM), within the framework of the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29).
At the meeting, prospects for cooperation between Azerbaijan and CARICOM, as well as initiatives that may be implemented within the framework of our country’s COP29 Presidency, were discussed.
Minister Jeyhun Bayramov, noting that the first visit by CARICOM to our country is a good opportunity for developing Azerbaijan’s cooperation with the Community, highlighted the importance of increasing such contacts in terms of discussing existing opportunities for cooperation.
In particular, it was noted that during Azerbaijan’s Chairmanship of the Non-Aligned Movement, humanitarian assistance was provided by our country to more than 80 countries in total, including 20 small island states, and that 12 CARICOM Member States were also among these countries.
The importance of developing relations between Azerbaijan and CARICOM Member States, as well as between our peoples, was noted, and in this direction, the importance of cooperation in the field of education and scholarship programs implemented by our country was stressed.
Minister Jeyhun Bayramov, speaking in detail about Azerbaijan’s COP29 Presidency, its main priorities and directions, thanked CARICOM for its support for our country’s initiatives, particularly for the holding of the Summit of Small Island Developing States, and stated that we are ready to cooperate more closely in the field of combating climate change during our Presidency.
Secretary-General Carla Barnett noted that despite the fact that the COP29 Presidency is a sufficiently complex platform requiring responsibility, the session was organized at a high level by our country, and congratulated our country on this occasion and wished success during the Presidency.