No:443/23, Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin yerli medianın sualına cavabı
Sual: 21 avqust tarixində Ermənistanın Xarici İşlər Nazirliyinin (XİN) mətbuat katibi Ani Badalyan suallara cavabı zamanı BMT Təhlükəsizlik Şurasının 16 avqust tarixli iclası və ümumilikdə müzakirələrin nəticələri ilə bağlı bir sıra fikirlər səsləndirib. Bu fikirlərə dair şərhiniz nədir?
Cavab: Azərbaycanın ərazilərinin işğalı nəticəsində qəbul edilmiş BMT Təhlükəsizlik Şurasının qərarlarını 30 ilə yaxın bir dövrdə heçə sayan və 44 günlük müharibədən sonra beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini kobud şəkildə pozmaqda davam edən Ermənistan tərəfi son zamanlar yalnız Təhlükəsizlik Şurası ilə məhdudlaşmayan çoxsaylı manipulyasiyalarla əsassız addımlar atmaqdadır.
Bu məntiqsiz addımları uğursuzluğa düçar olduqdan və heç bir nəticə əldə edə bilmədikdən sonra isə, Ermənistan tərəfi müxtəlif bəhanələrlə və uzun-uzadı əsassız açıqlamalarla bu uğursuzluqları müxtəlif yalanlarla əsaslandırmağa, öz destruktiv fəaliyyətinə bəraət qazandırmağa çalışır.
Ermənistan Xarici İşlər Nazirliyi Ermənistan cəmiyyətində həqiqətə uyğun olmayan gözləntilər formalaşdırmaq və yalan dolu izahatlar vermək əvəzinə, beynəlxalq hüquqa əsaslanmaqla qonşu ölkələrlə münasibətləri normallaşdırmalı və bölgədə sülhə mane olan pozucu fəaliyyətdən çəkinməlidir.

No:443/23, Response by Aykhan Hajizada, MFA Spokesperson to the local media inquiry
Question: On August 21, Armenian Foreign Ministry’s Spokesperson Ani Badalyan, in response to several questions, made several claims regarding the August 16 meeting of the UN Security Council, and the outcome of the UNSC discussions in general. How would you comment these claims?
Answer: Recently, Armenia is taking many groundless steps with manipulations including, but not limited to, the UN Security Council, all the while having ignored the UNSC resolutions passed as a result of the occupation of the territories of Azerbaijan for almost 30 years, and continuing the blatant violations of the norms and principles of international law following the 44-day war.
However, after all these illogical steps failed and have not yielded any results whatsoever, Armenia tries to substantiate its failures with lies, various excuses and drawn-out groundless statements, as well as to tries to justify its destructive actions.
Armenian Foreign Ministry must normalize relations of Armenia with neighboring states on the basis of international law and refrain from disrupting behavior obstructing the peace efforts in the region, instead of creating false expectations in society and issuing statements full of deceit.