No:441/24, Nazir Ceyhun Bayramovun “Dağlar üzrə gündəliyin irəlilədilməsi, ümumi trend və iqlim dəyişikliyi” mövzusunda yüksək səviyyəli dialoqda iştirak və çıxışına dair mətbuat məlumatı
13 noyabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının 29-cu sessiyasının (COP29) Dünya Liderlərinin İqlim Fəaliyyəti Sammiti çərçivəsində təşkil olunan “Dağlar üzrə gündəliyin irəlilədilməsi, ümumi trend və iqlim dəyişikliyi” mövzusunda yüksək səviyyəli dialoqda iştirak və çıxış edib.
Yüksək səviyyəli tədbirdə, həmçinin Qırğız Respublikasının Prezidenti Sadır Japarov, Monqolustanın Prezidenti Uxnaaqiyn Xurelsux, Nepal Prezidenti Ramçandra Paudel, habelə digər yüksək səviyyəli rəsmilər iştirak edib.
Tədbirdə çıxışı zamanı nazir Ceyhun Bayramov, dağların Yer kürəsində bir çox insanın evi rolu oynaması ilə yanaşı, onların təmin etdiyi təbii ehtiyatların, o cümlədən su resurslarının vacibliyi, habelə ekosistem və biomüxtəliflik baxımından əhəmiyyətindən bəhs edib.
Dağlarda buzlaqların əriməsi, bunun nəticəsində yaranan daşqın və torpaq sürüşmələri kimi fəlakətlərin bu istiqamətdə sistematik tədbirlərin görülməsini şərtləndirdiyi diqqətə çatdırılıb.
BMT-nin könüllü alyansı olan “Dağ Tərəfdaşlığı” kimi şəbəkələrin müvafiq çağırışlar üzrə məlumatlılığın artırılması, resursların səfərbərliyi baxımından əhəmiyyəti qeyd olunub. Bununla belə, dağlarda yaşayan insanlar və dağ ekosistemini qorumaq üçün daha çox işlərin görülməsinin, həll yolları istiqamətində əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsinin əhəmiyyəti vurğulanıb.
COP29 sədrliyimizin o cümlədən, dağ ekosistemi ilə bağlı iqlim problemlərinin yerli icmalara münasibətdə spesifik və hədəfyönümlü iqlim planlarına ehtiyac duyduğuna diqqət çəkdiyi qeyd olunub.

No:441/24, Press release on the participation and speech of Minister Jeyhun Bayramov at the high-level dialogue on “Advancing the Mountain Agenda, Common Trend and Climate Change”
13 November 2024 14:41
On 13 November 2024, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, participated and delivered a speech at the high-level dialogue on “Advancing the Mountain Agenda, Common Trend and Climate Change” organized within the framework of the World Leaders Climate Action Summit of the 29th session of the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29).
President of the Kyrgyz Republic Sadyr Japarov, President of Mongolia Ukhnaagiin Khurelsukh, President of Nepal Ramchandra Paudel, as well as other high-level officials also participated in the high-level event.
During his speech at the event, Minister Jeyhun Bayramov spoke about the role of mountains as home to many people on Earth, as well as the importance of the natural resources they provide, including water resources, and their significance in terms of ecosystem and biodiversity.
It was stressed that the melting of glaciers in mountains and the resulting disasters such as floods and landslides make it necessary to take systematic measures in this direction.
The importance of networks such as the “Mountain Partnership”, a United Nations voluntary alliance, in terms of raising awareness on relevant challenges and mobilizing resources was noted. At the same time, the importance of carrying out more work to protect people living in mountains and the mountain ecosystem, and strengthening cooperation towards solutions, was emphasized.
It was noted that our COP29 Presidency, among other things, underlines the need for specific and targeted climate plans for local communities in relation to climate problems related to the mountain ecosystem.