No:439/24, Nazir Ceyhun Bayramovun “Buzlaqlar-2025: Buzlaqların qorunması üçün qlobal tədbirlərin görülməsi” mövzusunda yüksək səviyyəli tədbirdə iştirak və çıxışına dair mətbuat məlumatı
12 noyabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının 29-cu sessiyasının Dünya Liderlərinin İqlim Fəaliyyəti Sammiti çərçivəsində təşkil olunan “Buzlaqlar-2025: buzlaqların qorunması üçün qlobal tədbirlərin görülməsi” mövzusunda yüksək səviyyəli tədbirdə iştirak və çıxış edib.
Yüksək səviyyəli tədbirdə həmçinin Tacikistan Respublikasının Prezidenti Emoməli Rəhmon, Pakistan İslam Respublikasının baş naziri Məhəmməd Şahbaz Şərif, habelə digər yüksək vəzifəli şəxslər iştirak ediblər.
Yüksək səviyyəli tədbirdə çıxış edən nazir Ceyhun Bayramov, Tacikistan tərəfinə əksər hallarda diqqətdən kənar qalmasına baxmayaraq, ekosistemimizin əsas hissələrindən birini təşkil edən buzlaqlar mövzusuna həsr olunmuş bu əhəmiyyətli tədbirin təşkilinə görə təşəkkür edib.
Buzlaqların dünyanın bir çox bölgələrində əriməsinin daşqınlar və torpaq sürüşmələri kimi təhlükəli fəlakətlərə səbəb olduğu bildirilib.
İqlim dəyişikliyi səbəbindən sürətlə yox olan buzlaqların, o cümlədən ölkəmizdə, xüsusilə Böyük Qafqaz dağları və Qusarçay hövzəsində 7 il ərzində 18%-dən çox azaldığı, bunun da çay ehtiyatlarının qeyri-bərabər paylanmasına və ümumi şirin su ehtiyatlarının azalmasına səbəb olduğu diqqətə çatdırılıb.
Buzlaqların əriməsi probleminin ciddi təhlükə olmasına baxmayaraq, bu istiqamətdə atılan əlaqələndirilmiş addımların məhdud olduğu, bu baxımdan növbəti il elan olunacaq "Beynəlxalq Buzlaq Qoruma İli"nin məhsuldar olacağına dair ümidvarlıq ifadə olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov, bütün beynəlxalq tərəfdaşları gələcək nəsillər üçün ekosistemimizin balansının təmini istiqamətində müvafiq sahə üzrə əməkdaşlığı gücləndirməyə dəvət edib.

No:439/24, Press release on the participation and speech of Minister Jeyhun Bayramov at the high-level event on “Glaciers-2025: Global action for glacier preservation”
12 November 2024 22:52
On 12 November 2024, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, participated and delivered a speech at the high-level event on “Glaciers-2025: Global action for glacier preservation” organized within the framework of the World Leaders Climate Action Summit of the 29th session of the United Nations Framework Convention on Climate Change.
President of the Republic of Tajikistan Emomali Rahmon, Prime Minister of the Islamic Republic of Pakistan Muhammad Shehbaz Sharif, as well as other high-ranking officials also participated in the high-level event.
Minister Jeyhun Bayramov, speaking at the high-level event, thanked the Tajik side for organizing this important event dedicated to the topic of glaciers, which, despite in most cases remaining outside attention, constitute one of the main parts of our ecosystem.
It was stated that the melting of glaciers in many regions of the world causes dangerous disasters such as floods and landslides.
It was stressed that glaciers rapidly disappearing due to climate change, including in our country, especially in the Greater Caucasus Mountains and the Gusarchay basin, have decreased by more than 18% over 7 years, which causes uneven distribution of river resources and a decrease in overall freshwater resources.
Despite the fact that the problem of melting glaciers is a serious threat, coordinated steps taken in this direction are limited, and in this regard, hope was expressed that the “International Year of Glacier Preservation” to be declared next year will be productive.
Minister Jeyhun Bayramov invited all international partners to strengthen cooperation in the relevant field towards ensuring the balance of our ecosystem for future generations.