No:438/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Kolumbiya Respublikasının xarici işlər naziri Luis Gilberto Muriyo ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
12 noyabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının 29-cu sessiyasının (COP29) Dünya Liderlərinin İqlim Fəaliyyəti Sammiti çərçivəsində Kolumbiya Respublikasının xarici işlər naziri Luis Gilberto Muriyo ilə görüşüb.
Görüşdə, Azərbaycan və Kolumbiya arasında əməkdaşlıq perspektivləri, ölkəmizin COP29 sədrliyi, mövcud təşəbbüs və prioritetlər müzakirə olunub.
Azərbaycan və Kolumbiya arasında ikitərəfli, o cümlədən BMT, Qoşulmama Hərəkatı kimi beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində çoxtərəfli müstəvidə əməkdaşlığın məmnunluq doğurduğu diqqətə çatdırıb.
İki ölkə arasında əlaqələrin daha da genişləndirilməsi üçün mövcud imkanların dəyərləndirilməsi və müzakirəsi istiqamətində siyasi məsləhətləşmələr mexanizmindən istifadənin vacibliyi vurğulanıb.
Ölkəmizin COP29 sədrliyi barədə ətraflı məlumat verən nazir Ceyhun Bayramov, sədrlik prosesimizin bir çox ölkələr, o cümlədən Kolumbiya ilə iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə sahəsində əməkdaşlıq imkanlarımızı genişləndirdiyini qeyd edib.

No:438/24, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with Luis Gilberto Murillo, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Colombia
12 November 2024 21:07
On 12 November 2024, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with Luis Gilberto Murillo, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Colombia, within the framework of the World Leaders Climate Action Summit of the 29th session of the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29).
At the meeting, prospects for cooperation between Azerbaijan and Colombia, our country’s COP29 Presidency, existing initiatives and priorities were discussed.
It was stressed that cooperation between Azerbaijan and Colombia in the bilateral, including multilateral, formats within the framework of international organizations such as the United Nations and the Non-Aligned Movement causes satisfaction.
The importance of using the political consultations mechanism in the direction of assessing and discussing existing opportunities for further expanding relations between the two countries was emphasized.
Minister Jeyhun Bayramov, providing detailed information on our country’s COP29 Presidency, noted that our Presidency process has expanded our cooperation opportunities in the field of combating climate change with many countries, including Colombia.