No:435/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovla Şimali Makedoniya Respublikasının Baş naziri Dimitar Kovaçevski arasında keçirilmiş görüş barədə məlumatı
22 sentyabr 2022 21:32
22 sentyabr tarixində Nyu Yorkda BMT Baş Assambleyasının 77-ci sessiyasının yüksək səviyyəli həftəsi çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Şimali Makedoniya Respublikasının Baş naziri Dimitar Kovaçevski ilə görüşüb.
Görüş zamanı ölkələrimiz arasında ikitərəfli əlaqələr və regional vəziyyət müzakirə olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycanla Şimali Makedoniya arasında ikitərəfli dostluq münasibətlərindən məmnunluğunu bildirib. Azərbaycan tərəfindən energetika sahəsində həyata keçirilən işlər və gələcək planlar qarşı tərəfin diqqətinə çatdırılıb. Nazir, 30 il ərzində ərazilərimizin işğalı, şəhər və kəndlərin dağıdılması, 44 günlük Vətən müharibəsindən sonra bölgədə yaranmış yeni vəziyyət, üçtərəfli bəyanatların icrası ilə bağlı tərəfimizdən görülən işlər, habelə Ermənistan tərəfinin son təxribatları ilə bağlı qarşı tərəfə ətraflı məlumat verib.
Baş nazir Dimitar Kovaçevski ölkələrimiz arasında münasibətlərin daha da inkişafında maraqlı olduqlarını, qurumlar arasında dialoqun davam etdirilməsinin vacibliyini səsləndirib. Azərbaycanın Avropanın enerji təminatına töhfəsi xüsusi vurğulanıb.
Tərəflər, həmçinin ATƏT və digər beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq məsələlərini, habelə digər qarşılıqlı maraq doğuran istiqamətləri müzakirə ediblər.

No:435/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting held between Minister Jeyhun Bayramov and Prime Minister of the Republic of North Macedonia Dimitar Kovačevski
22 September 2022 21:32
On September 22, on the sidelines of the high-level week of the 77th session of the UN General Assembly in New York, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the Prime Minister of the Republic of North Macedonia Dimitar Kovačevski.
During the meeting, discussions were held on bilateral relations between the two states and the regional situation.
Minister Jeyhun Bayramov expressed satisfaction with the bilateral friendly relations between Azerbaijan and North Macedonia. Work carried out by Azerbaijan in the field of energy, as well as the future plans were brought up. Minister provided detailed information to his interlocutor on the 30 year-long occupation of territories of Azerbaijan, the destruction of cities and villages, the new situation in the region after the 44-day Patriotic War, the work done by Azerbaijan regarding the implementation of Trilateral statements, as well as the latest provocations by Armenia.
Prime Minister  Dimitar Kovačevski expressed interest in the further development of relations between the two states and the importance of the continuation of the dialogue between institutions. Azerbaijan's contribution to Europe's energy supply was especially emphasized.
Issues of cooperation within the framework of the OSCE and other international organizations, as well as other areas of mutual interest were also discussed.