No:428/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Pakistan İslam Respublikasının Birləşmiş Qərargah Rəisləri Komitəsinin sədri, ordu generalı Sahir Şamşad Mirza ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
29 oktyabr 2024 12:06
29 oktyabr tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ölkəmizdə səfərdə olan Pakistan İslam Respublikasının Birləşmiş Qərargah Rəisləri Komitəsinin sədri, ordu generalı Sahir Şamşad Mirza ilə görüşüb.
Görüş zamanı, iki ölkə arasında ikitərəfli və çoxtərəfli əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsi perspektivləri, eləcə də regional əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub.
Görüş zamanı iki ölkə liderləri, eləcə də xarici işlər nazirləri arasında yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin, siyasi məsləhətləşmə mexanizmlərinin, regional əməkdaşlıq platformalarının dostluq və qardaşlıq münasibətlərimizin daha yüksək səviyyəyə qalxması işinə töhfə verdiyi məmnunluqla qeyd edilib. Siyasi, iqtisadi, ticarət, yüksək texnologiyalar, müdafiə, təhlükəsizlik və digər istiqamətlərdə əməkdaşlığın daha da inkişafının vacibliyi vurğulanıb.
Birləşmiş Millətlər Təşkilatı, Qoşulmama Hərəkatı, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı kimi bir sıra regional və beynəlxalq təşkilatlar daxil olmaqla, çoxtərəfli formatlar çərçivəsində qarşılıqlı dəstəyin əhəmiyyəti qeyd edilib. Pakistanın 2025-2026-cı illər üzrə BMT Təhlükəsizlik Şurasının üzvü seçilməsinin əhəmiyyəti diqqətə çatdırılıb.
Görüş zamanı BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində ölkə liderləri arasında görüşlər üçün əlavə imkan yaranacağı, bu tədbirin iki ölkə arasında əməkdaşlıq üçün xüsusi fürsət olduğu qeyd edilib.

No:428/24, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with General Sahir Shamshad Mirza, Chairman Joint Chiefs of Staff Committee of the Islamic Republic of Pakistan
29 October 2024 12:06
On 29 October, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with General Sahir Shamshad Mirza, Chairman Joint Chiefs of Staff Committee of the Islamic Republic of Pakistan, who is on a visit to our country.
During the meeting, prospects for further developing bilateral and multilateral relations between the two countries, as well as regional cooperation issues, were discussed.
During the meeting, it was noted with satisfaction that high-level mutual visits between the leaders of the two countries, as well as the foreign ministers, political consultation mechanisms, and regional cooperation platforms contribute to raising our friendly and brotherly relations to a higher level. The importance of further developing cooperation in political, economic, trade, high technologies, defense, security and other directions was emphasized.
The importance of mutual support within the framework of multilateral formats, including a number of regional and international organizations such as the United Nations, the Non-Aligned Movement and the Organization of Islamic Cooperation, was noted. The importance of Pakistan’s election as a member of the United Nations Security Council for 2025–2026 was stressed.
During the meeting, it was noted that additional opportunities for meetings between the leaders of the countries will be created within the framework of the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), and that this event is a special opportunity for cooperation between the two countries.