No:427/24, Avropa İttifaqının Azərbaycan Respublikasındakı səfiri Peter Mixalkonun Xarici İşlər Nazirliyinə çağırılmasına dair mətbuat məlumatı
25 oktyabr 2024-cü il tarixində Avropa İttifaqının (Aİ) Azərbaycan Respublikasındakı səfiri Peter Mixalko Xarici İşlər Nazirliyinə çağırılıb və Avropa Parlamenti tərəfindən 24 oktyabr tarixində qəbul edilmiş qətnamə, eləcə də bu qurumda baş tutmuş müzakirələr çərçivəsində Avropa Komissarı tərəfindən səsləndirilən əsassız və qərəzli fikirlər qəti şəkildə pislənib və bununla bağlı qarşı tərəfə etiraz notası təqdim edilib.
Aİ-nin müxtəlif institutları vasitəsilə Azərbaycana qarşı qarayaxma kampaniyasının davam etdirilməsinin, ölkəmizin suverenliyi və ərazi bütövlüyünə qəsd edən, onun daxili işlərinə müdaxilə edən bəyanat və addımların Ermənistanda revanşizmi təşviq etdiyi, bununla regionda sülh səylərinə xələl gətirdiyi vurğulanıb.
Azərbaycan Respublikasının Avropa İttifaqı ilə münasibətlərini beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri, qarşılıqlı hörmət, bərabərhüquqluluq və ümumi fayda prinsipləri əsasında qurduğu bildirilib, qarşı tərəf də bu fundamental prinsiplərə ciddi şəkildə əməl etməyə çağırılıb.
Avropa İttifaqı tərəfindən Azərbaycan Respublikasının suverenliyini və ərazi bütövlüyünü pozan, daxili işlərinə müdaxilə edən, regionda sülh və sabitliyə xələl gətirən qərəzli addımlardan çəkinilməsi tələb olunub.

No:427/24, Press release on summoning of Peter Michalko, Head of the European Union Delegation to the Republic of Azerbaijan, to the Ministry of Foreign Affairs
25 October 2024 16:56
On 25 October 2024, Peter Michalko, Head of the European Union (EU) Delegation to the Republic of Azerbaijan, was summoned to the Ministry of Foreign Affairs regarding the resolution dated 24 October adopted by the European Parliament, as well as the unfounded and biased opinions expressed by the European Commissioner during the discussions held in this institution were strongly condemned and a note of protest was handed over in this regard.
It was emphasized that the continuation of the smear campaign against Azerbaijan through various institutions of the EU, the statements and actions against the sovereignty and territorial integrity of our country interfering with its internal affairs, further encourage revanchism in Armenia, and thereby undermine peace efforts in the region.
It was stated that the Republic of Azerbaijan builds its relations with the European Union in accordance with the norms and principles of international law, including mutual respect, equality and common benefit, and the other side is also called upon to adhere to these fundamental principles.
The EU was urged to refrain from biased steps that violate the sovereignty and territorial integrity of the Republic of Azerbaijan, interfere with its internal affairs, and undermine peace and stability in the region.