No:423/24, Nazir Ceyhun Bayramovun və Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin köməkçisi Hikmət Hacıyevin İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının üzv ölkələrinin Azərbaycan Respublikasında akkreditə olunmuş səfirləri ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
22 oktyabr 2024 20:07
22 oktyabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin köməkçisi - Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyev ilə birgə İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının üzv ölkələrinin Azərbaycan Respublikasında akkreditə olunmuş səfirləri ilə görüş keçirib.
Görüşdə ölkəmizin qardaş və dost müsəlman ölkələri ilə əlaqələrinin daha da genişlənməsinin əhəmiyyəti, BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) sədrlik prosesi, noyabr ayında keçiriləcək iclasa hazırlıq məsələləri, postmünaqişə dövründə regionda mövcud vəziyyət, Azərbaycan və Ermənistan arasında normallaşma prosesinin perspektivlərindən, digər regional təhlükəsizlik məsələlərindən ətraflı bəhs olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov çıxışında ölkəmizin qardaş müsəlman ölkələri ilə dərin münasibətlərinin əsas prioritetlərdən olduğunu vurğulayıb. Yaxın Şərqdə genişlənən münaqişənin qəbuledilməzliyi, İsrail-Fələstin münaqişəsinin BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələri və “iki dövlət” prinsipi əsasında həllinin vacibliyi qeyd olunub.
Ölkəmizin COP29 sədrliyi, əsas baxış və prioritetləri, bir sıra istiqamətlər, xüsusilə, İqlim Maliyyəsi üzrə Yeni Kollektiv Kəmiyyət Məqsədi, Paris Sazişinin 6-cı maddəsi, adaptasiya, təsirlərin yumşaldılması, İkiillik Şəffaflıq Hesabatları (BTR), Milli səviyyədə müəyyən edilmiş töhfələr (NDC), habelə sədrliyin fəaliyyət planı barədə ətraflı məlumat verilib.
Qeyd edilən istiqamətlərdə aparılan danışıqlar prosesində əhəmiyyətli irəliləyişin məmnunluq doğurduğu bildirilib. 11-22 noyabr tarixlərində keçiriləcək konfrans zamanı ümumilikdə müxtəlif aidiyyəti mövzular üzrə 60-a yaxın sənədin qəbulunun planlaşdırıldığı qeyd olunub. Görüşdə iştirak edən dost və qardaş ölkələrə göstərdikləri dəstəyə görə təşəkkür edilib.
Azərbaycan-Ermənistan normallaşma prosesi barədə ətraflı məlumat verən nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycanın ikitərəfli sülh danışıqları və prosesinin irəlilədilməsi istiqamətində ən çox səy göstərən tərəf olduğunu diqqətə çatdırıb.
Nəticə etibarilə, bugünədək sülh prosesində əhəmiyyətli tərəqqinin əldə edildiyi, xüsusilə delimitasiya məsələləri ilə bağlı sərhədin müəyyən bölməsi üzrə razılığın əldə olunduğu və sülh müqaviləsi üzrə bir çox müddəaların razılaşdırıldığı bildirilib. Bununla yanaşı, sazişin qalan müddəaları üzrə Nyu York və İstanbulda ətraflı müzakirələr aparıldığı diqqətə çatdırılıb.
Bununla belə, Ermənistanın konstitusiyasında ölkəmizin ərazi bütövlüyünə yönələn ərazi iddialarının davam etdirilməsinin dayanıqlı sülh quruculuğu istiqamətində səylərə təhdid olduğu qeyd edilib.
Habelə Ermənistanın hərbiləşmə kimi bölgədə eskalasiyaya səbəb ola biləcək addımlardan çəkinməsinin vacibliyi qeyd olunub.
Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin köməkçisi Hikmət Hacıyev İslam həmrəyliyinə verilən əhəmiyyətə diqqət çəkərək, ölkələrimiz arasında həm ikitərəfli, həm də İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı, Ərəb Dövlətləri Liqası, Körfəz Əməkdaşlıq Şurası daxil olmaqla çoxtərəfli əməkdaşlığa verilən önəmi vurğulayıb.
COP29 çərçivəsində ölkəmizin hazırlıq işlərindən danışan Hikmət Hacıyev sədrliyimizin “Qlobal Cənub” və “Qlobal Şimal” ölkələri arasında iqlim dəyişikliyi məsələləri üzrə vacib platforma yaratmaq məqsədi daşıdığını bildirib.
Azərbaycan tərəfindən aparılan genişmiqyaslı işlərin müxtəlif əsassız məsələlərlə hədəf alınmasına cəhd göstərildiyi, qəbuledilməz şəkildə Azərbaycan-Ermənistan normallaşma prosesinin, “Azərbaycanın neft ölkəsi olması” məsələsinin, eləcə də insan hüquqları kimi bəhanələrin COP gündəliyinə daxil edilməsinə çalışıldığı qeyd olunub. Bu yanaşmanın qəbuledilməz olduğu, ölkəmizin digər platformalarda bu sahələrin müzakirəsinə daim hazır olduğu vurğulanıb.
Azərbaycanın Ermənistanla sülh prosesinə sadiq olduğu, bununla yanaşı Ermənistanın təklif etdiyi yarımçıq sülh sazişinin məqbul olmadığı vurğulanıb. Sülh sazişi üzrə yerdə qalan müddəaların razılaşdırılmasının vacibliyi diqqətə çatdırılıb. Bununla yanaşı, Ermənistanın hərbiləşməsinin bölgədə təhdid mənbəyi olduğu qeyd edilib.

No:423/24, Press release regarding the meeting of Minister Jeyhun Bayramov and Assistant to the President of the Republic of Azerbaijan Hikmet Hajiyev with Ambassadors of the OIC Member States accredited in the Republic of Azerbaijan
On 22 October 2024, Jeyhun Bayramov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, together with Hikmet Hajiyev, Assistant to the President of the Republic of Azerbaijan - Head of the Department of Foreign Policy Affairs of the Presidential Administration of the Republic of Azerbaijan had a meeting with Ambassadors of the Organization of Islamic Cooperation Member States accredited in Azerbaijan.
Throughout the meeting, significance of further expansion of our country's relations with brotherly and friendly Muslim countries, Azerbaijan’s presidency to the 29th Conference of the Parties of the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), preparation for the event to be held in November, post-conflict situation in the region, prospects of Azerbaijan – Armenia normalization process, as well as other regional security issues were discussed.
Minister Jeyhun Bayramov emphasized that close relations of with brotherly Muslim countries are one of the top priorities for our country. The inadmissibility of escalation of the conflict in the Middle East, the importance of resolving the Israeli-Palestinian conflict in accordance with the UN Security Council resolutions, and the “two state solution” principle were underlined.
Azerbaijan’s COP29 presidency, key views, priorities, directions, in particular, new collective quantified goal (NCQG), Article 6 of the Paris Agreement, Adaptation, Mitigation, biennial transparency reports (BTR), Nationally Determined Contributions (NDCs), as well as the Presidency Action Agenda were all covered in detail.
It was noted that significant progress that has been made in the negotiation process in the aforementioned directions is promising. It was mentioned that, about 60 documents on a range of relevant topics are expected to be adopted during the Session to be held on 11-22 November. Support from friendly and brotherly countries attending the meeting was appreciated in this regard.
Minister Jeyhun Bayramov provided comprehensive information regarding the Azerbaijan-Armenia normalization process, and noted that Azerbaijan is the party that is working most actively to advance the bilateral peace talks and the process.
Consequently, it was mentioned that the peace process has made significant progress so far. In particular, an agreement on delimitation issues has been achieved on certain section of the border, and various elements of the peace agreement have been agreed upon. Simultaneously, it was mentioned that comprehensive discussions on the remaining elements of the agreement were held in Istanbul and New York.
Nevertheless, it was pointed out that the ongoing of claims against the territorial integrity of our country enshrined in the Constitution of Armenia threaten efforts towards sustainable peace-building.
Furthermore, it was mentioned that Armenia must avoid steps like militarization that might lead escalation in the region.
Hikmet Hajiyev, Assistant to the President of the Republic of Azerbaijan, highlighted importance of Islamic solidarity and emphasized multilateral cooperation among our countries in various platforms, including the Organization of Islamic Cooperation, the Arab League, the Gulf Cooperation Council.
Speaking about preparations for COP29, Hikmet Hajiyev stated that our presidency seeks to establish a significant climate change platform between the "Global North" and the "Global South."
Attempts to undermine significant amount of work of Azerbaijan with various unfounded issues, as well as to include Azerbaijan-Armenia normalization process, matters such as “Azerbaijan is an oil country”, pretexts in the field of human rights in the COP agenda in an unacceptable way were mentioned. It was underlined that this approach is unacceptable and that our country is always prepared to talk about such matters on other platforms.
It was underlined that Azerbaijan is committed to the peace process with Armenia, however the Armenian-proposed “partial peace” is unacceptable. It was pointed out that reaching an agreement on the remaining elements of the peace treaty is crucial. It was also highlighted that militarization of Armenia is a source of threat in the region.