No:422/24, Azərbaycan və Belçika xarici işlər nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələrin növbəti iclasına dair mətbuat məlumatı
21 oktyabr 2024-cü il tarixində Bakı şəhərində Azərbaycan Respublikası və Belçika Krallığının xarici işlər nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələrin növbəti iclası keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının nümayəndə heyətinə xarici işlər nazirinin müavini Fariz Rzayev, Belçika Krallığının nümayəndə heyətinə isə Xarici İşlər Nazirliyinin ikitərəfli məsələlər üzrə baş direktoru Jeroen Kooreman rəhbərlik edib.
Məsləhətləşmələr zamanı Azərbaycan və Belçika arasında siyasi sahədə əlaqələr müzakirə olunub, davamlı siyasi dialoqun saxlanılması üçün qarşılıqlı səfərlərin və beynəlxalq tədbirlər çərçivəsində görüşlərin əhəmiyyəti qeyd olunub.
İqtisadi sahədə əlaqələrin inkişafı üçün ticarət döviriyyəsinin artırılması, enerji, nəqliyyat, yüksək texnologiyalar sahələrində əməkdaşlıq imkanlarından faydalanmağın əhəmiyyəti vurğulanıb, habelə ölkəmizin təşəbbüsü və iştirakı ilə həyata keçirilən strateji enerji və nəqliyyat layihələri ilə bağlı müzakirələr aparılıb.
Xalqlararası təmasların inkişafında mədəniyyət və təhsil kimi sahələrdə mübadilələrin artırılmasının səmərəli olacağı bildirilib.
Görüşdə beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq, cari ilin noyabr ayında Azərbaycanın ev sahibliyi edəcəyi BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) hazırlıq və görülmüş işlərlə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
Məsləhətləşmələrdə regional məsələlər də diqqət mərkəzində olub. Qarşı tərəfə post-münaqişə dövründə bölgədəki vəziyyət, Azərbaycan-Ermənistan münasibətlərinin normallaşdırılması, Azərbaycan tərəfindən bölgədə davamlı sülhün bərqərar olunması istiqamətində atılan addımlar, işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə mina problemi, orada həyata keçirilən genişmiqyaslı bərpa-quruculuq işləri barədə məlumat verilib.
Tərəflər beynəlxalq gündəlikdə dayanan məsələlər, eləcə də birgə maraq kəsb edən digər mövzular ətrafında fikir mübadiləsi aparıb.

No:422/24, Press release on the next round of political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of Azerbaijan and Belgium
21 October 2024 18:12
On 21 October 2024, next round of political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Kingdom of Belgium was held in Baku.
The delegation of the Republic of Azerbaijan was led by Deputy Foreign Minister Fariz Rzayev while the delegation of the Kingdom of Belgium was led by Director General for Bilateral Affairs of the Ministry of Foreign Affairs Jeroen Cooreman.
During the consultations, political interactions between Azerbaijan and Belgium were addressed, as well as the significance of reciprocal visits and meetings within international events for maintaining a sustainable political dialogue was noted.
The importance of boosting trade turnover for fostering economic relations and taking advantage of cooperation opportunities in the fields of energy, transport, and high technologies was underlined, as well as discussions on strategic energy and transportation projects implemented at the initiative and participation of our country were discussed.
It was mentioned that increasing interactions amongst peoples in the fields, such as culture and education would be beneficial.
During the meeting, the sides discussed views on cooperation within international organizations, preparations for the 29th Conference of the Parties of the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), which will be hosted by Azerbaijan in November, and the work that has been done.
Regional issues were also in the spotlight at the consultations. The other side was informed about the post-conflict situation in the region, Azerbaijan-Armenia normalization process, the steps taken by Azerbaijan to establish lasting peace in the region, landmine threat in our liberated territories, large-scale restoration and construction works carried out in these area.