No:419/24, Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat xidmətinin rəhbəri Ayxan Hacızadənin Fransanın Avropa və xarici işlər naziri Jan Noel Baronun Azərbaycan əleyhinə səsləndirdiyi fikirlərə dair şərhi
18 oktyabr 2024 18:15
Fransanın Avropa və xarici işlər naziri Jan Noel Baronun "France Inter" kanalına müsahibəsi zamanı, “Azərbaycanın Ermənistana münasibətdə beynəlxalq hüququ pozduğu”nu bildirməsi bu ölkənin Azərbaycana qarşı növbəti əsassız və qərəzli münasibətinin, beynəlxalq hüquqa dayaz və səthi yanaşmasının göstəricisidir.
Azərbaycan bütün addımlarında beynəlxalq hüququ və ədaləti əsas götürüb. Ölkəmizin beynəlxalq hüquqa zidd davrandığını iddia etmək absurddur və Fransanın bunun əksini sübut edəcək heç bir dəlili yoxdur.
Maraqlıdır ki, özünü beynəxalq hüququn təbliğatçısı və ədalətin təminatçısı kimi təqdim edən Fransa heç zaman Azərbaycana münasibətdə beynəlxalq hüququn bütün norma və prinsiplərinin kobud şəkildə pozulmasını tənqid etməyib.
Bir milyona yaxın azərbaycanlını öz doğma yurd-yuvasından didərgin salmıış, kütləvi qırğınlar və insanlığa qarşı cinayətlər törətmiş, Ermənistan ərazisindən kütləvi şəkildə deportasiya edilmiş yüz minlərlə azərbaycanılının qayıdış hüququnu heçə sayan Ermənistanı qurban kimi təqdim etmək yanlış siyasətdən xəbər verir.
Dünyanın bir çox yerlərinə münasibətdə xarici siyasəti iflasa uğramış Fransanın bölgəmizdə destruktiv fəaliyyətinə son qoyulmasını bir daha tələb edirik.

No:419/24, Commentary by Aykhan Hajizada, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs, on anti-Azerbaijani views expressed by Jean-Noël Barrot, Minister for Europe and Foreign Affairs of France
18 October 2024 18:15
Allegations made by Jean-Noël Barrot, Minister of Europe and Foreign Affairs of France, during an interview with the France Inter, stating that “Azerbaijan violates international law in relation to Armenia” are yet another indication of this country’s baseless and biased attitude towards Azerbaijan, as well as shallow and superficial approach to international law.
All the steps by Azerbaijan are derived from international law and justice. It is absurd to claim that our country is acting against the international law, and France has no evidence to support her claim.
It is interesting that France, which presents itself as a promoter of international law and a guarantor of justice, has never criticized the gross violation of all norms and principles of international law in relation to Azerbaijan.
It is an indication of an erroneous policy to present Armenia as a victim, which displaced nearly a million Azerbaijanis from their homeland, committed massacres and crimes against humanity, and disregarded the right of return of hundreds of thousands of Azerbaijanis who were deported en masse from the territory of Armenia.
We once again demand to put an end to the destructive activities in our region by France, whose foreign policy has failed vis-à-vis many parts of the world.