No:415/20, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Azərbaycan xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Fransa Milli Assambleyasının nümayəndə heyəti ilə görüşünə dair məlumatı
15 noyabr 2020 04:23
2020-ci ilin 14 noyabr tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Fransa Milli Assambleyasının üzvləri, Azərbaycan-Fransa Dostluq Qrupunun sədrinin üç müavini və bir katibindən ibarət nümayəndə heyətini qəbul edib.
Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov nümayəndə heyətini salamlayaraq Azərbaycan və Fransa arasında mövcud olan dostluq münasibətlərindən bəhs edib. Azərbaycan-Fransa dostluq qrupunun üzvlərinin bu münasibətlərin inkişafına verdiyi töhfə vurğulanıb.
Hazırkı səfərin, habelə səfər çərçivəsində deputatların Gəncə şəhərinə baş çəkməsinin, mülki əhalinin Ermənistan tərəfindən məqsədli şəkildə hədəfə alınması ilə bağlı mövcud vəziyyətlə Fransa Milli Assambleyasının üzvlərinin yerindəcə tanış olmalarının, həqiqətlərin Fransa cəmiyyətinə çatdırılması baxımından yüksək əhəmiyyət kəsb etdiyi qeyd edilib.
Fransa rəsmilərinin münaqişə ilə bağlı verdikləri bəzi bəyanatların Azərbaycan cəmiyyətində ciddi suallar doğurduğunu vurğulayan nazir Ceyhun Bayramov, ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədri olaraq münaqişənin həlli ilə bağlı kifayət qədər məlumatlı olan Fransanın elə həmsədr mandatından irəli gələrək neytrallığı qoruyub saxlamasının zəruriliyini ifadə edib.
Qarşı tərəf, öz növbəsində Azərbaycana edilən səfərin tarixi bir vaxtda və ölkə üçün yeni dövrün başlanğıcına təsadüf etdiyini və Azərbaycana dəstək olaraq həyata keçirildiyini qeyd etdi. Bu səfərin hərbi toqquşmaların davam etdiyi bir vaxtda planlaşdırıldığını qeyd edən deputatlar, səfərin həyata keçirilməsindən bir-neçə gün öncə tam atəşkəsə riayət olunmasına dair razılaşmanın imzalanmasının məmnunluq doğurduğunu bildirdilər. Fransa rəsmilərinin Azərbaycan cəmiyyətində narahatlıq doğuran bəyanatlarına toxunan deputatlar Fransanın mövqeyinin hər zaman beynəlxalq hüquqa əsaslandığını və ölkə rəhbərlərinin bu prinsiplərə sadiq qaldıqlarını vurğuladılar. Azərbaycan-Fransa Dostluq Qrupunun üzvləri qismində Azərbaycan ilə bağlı həqiqətlərinin Fransa cəmiyyətinin diqqətinə çatdırılması baxımından üzərilərinə məsuliyyət düşdüyünü bildirdilər.
Qarşı tərəf bölgədə hərbi əməliyyatların dayandırılması ilə əlaqədar birgə bəyanatın imzalanmasını alqışlayaraq, bundan sonra Azərbaycan və Ermənistan arasında, eləcə də Minsk Qrupu çərçivəsində dialoqun davam etdirilməsinin vacibliyini ifadə etdi.

No:415/20, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting between Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov and the delegation of the French National Assembly (En/Ru)
On November 14, 2020, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov received a delegation consisting of members of the French National Assembly, three vice-chairmen and a secretary of the Azerbaijan-France Friendship Group.
Welcoming the delegation, Foreign Minister Jeyhun Bayramov spoke about the existing friendly relations between Azerbaijan and France. The contribution of the members of the Azerbaijan-France Friendship Group to the development of these relations was also stressed at the meeting.
It was noted that the current visit, including the visit of the deputies to Ganja city, where the members of the French National Assembly got acquainted with the situation on the ground about the deliberate targeting of civilians by Armenia, are of great importance in terms of conveying the truth to French society.
Stressing that some statements made by French officials on the conflict raise serious questions in Azerbaijani society, Minister Jeyhun Bayramov said that France, which is well-informed about the settlement of the conflict as the co-chair of the OSCE Minsk Group, should be neutral, based on the mandate of the co-chair.
The members of the French National Assembly, in their turn, noted that the visit to Azerbaijan coincided with a historic time and the beginning of a new era for the country, and the visit was carried out in support of Azerbaijan. Noting that the visit was planned at a time of ongoing hostilities, the deputies expressed satisfaction with the signing of the statement on a complete ceasefire several days prior to the visit. Touching upon the statements of French officials which caused concern in the Azerbaijan society, the deputies stressed that France's position is always based on international law and the country's leaders remain committed to these principles. They said that as members of the Azerbaijan-France Friendship Group, they were responsible for bringing the truth about Azerbaijan to the attention of French society.
The other side welcomed the signing of a joint statement on the cessation of all hostilities in the region and stressed the importance of continuing the dialogue between Azerbaijan and Armenia, as well as within the Minsk Group.