No:405/24, Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının repatriasiyasına dair mətbuat məlumatı
Azərbaycan Respublikası hökuməti tərəfindən görülmüş mərhələli və koordinasiyalı tədbirlər nəticəsində 18 sentyabr 2024-cü il tarixində Suriya Ərəb Respublikasından 6 nəfər, 7 oktyabr 2024-cü il tarixində isə İraq Respublikasından 2 nəfər Azərbaycan Respublikası vətəndaşının ölkəmizə repatriasiyası həyata keçirilib.
Suriya və İraqdan Azərbaycan vətəndaşlarının repatriasiyasına məsul olan müvafiq dövlət qurumlarının nümayəndələri Türkiyə və İraq Respublikalarına ezam edilib, repatriantların ilkin tibbi və psixoloji müayinəsinin həyata keçirilməsi təmin olunub.
Azərbaycan Respublikasının həmin ölkələrdəki diplomatik nümayəndəlikləri tərəfindən müvafiq əlaqələndirmə işi aparılmaqla vətəndaşlarımız Azərbaycan Respublikasına qayıdış şəhadətnamələri ilə təmin edilib və nümayəndə heyətinin müşayiəti əsasında qeyd olunan vətəndaşların ölkəmizə repatriasiyası həyata keçirilib.
Azərbaycan Respublikası hökuməti tərəfindən xarici ölkələrin ərazisində silahlı münaqişənin qurbanına çevrilmiş Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının repatriasiyası üçün zəruri tədbirlərin görülməsi davam etdiriləcəkdir.

No:405/24, Press release on the repatriation of citizens of the Republic of Azerbaijan
As a result of phased and coordinated measures taken by the Government of the Republic of Azerbaijan, on 18 September 2024, the repatriation of 6 citizens of the Republic of Azerbaijan from the Syrian Arab Republic, and on 7 October 2024, the repatriation of 2 citizens of the Republic of Azerbaijan from the Republic of Iraq to our country was carried out.
First of all, the location, identity and affiliation of the repatriates to citizenship of the Republic of Azerbaijan were determined.
Representatives of relevant state institutions responsible for the repatriation of Azerbaijani citizens from Syria and Iraq were dispatched to the Republic of Türkiye and the Republic of Iraq, and the initial medical and psychological examination of the repatriates was ensured.
Through relevant coordination work carried out by the diplomatic missions of the Republic of Azerbaijan in those countries, our citizens were provided with certificates of return to the Republic of Azerbaijan, and the repatriation of the mentioned citizens to our country was carried out under the accompaniment of the delegation.
The implementation of relevant measures towards the social rehabilitation and reintegration of the repatriates into society is envisaged.
The Government of the Republic of Azerbaijan will continue taking necessary measures for the repatriation of citizens of the Republic of Azerbaijan who have become victims of armed conflict in the territories of foreign countries.