No:401/24, Azərbaycan Respublikası və Kolumbiya Respublikasının Xarici İşlər Nazirlikləri arasında konsulluq məsləhətləşmələrinə dair mətbuat məlumatı
05 oktyabr 2024 00:02
4 oktyabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası və Kolumbiya Respublikasının Xarici İşlər Nazirlikləri arasında video-konfrans formatında ilk konsulluq məsləhətləşmələri keçirilib.
Məsləhətləşmələrdə Azərbaycan nümayəndə heyətinə Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Konsulluq idarəsinin rəisi Emil Səfərov, Kolumbiya nümayəndə heyətinə isə Kolumbiya Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Avropa idarəsinin rəisi Patrisiya Kortes Ortis rəhbərlik edib.
Konsulluq məsləhətləşmələri zamanı Kolumbiya ilə konsulluq sahəsində əməkdaşlığın cari vəziyyəti və inkişaf perspektivləri, o cümlədən sahə üzrə yeni ikitərəfli sənədlərin imzalanması imkanları barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Eyni zamanda, danışıqlar zamanı iki ölkə vətəndaşlarının hüquq və azadlıqlarının qorunması, miqrasiya və daxili işlər sahələrində əlaqələrin inkişaf etdirilməsi, rəsmi sənədlərin leqallaşdırılması və ya onlara apostilin verilməsinin rəqəmsallaşdırılması, iki ölkə vətəndaşlarının qarşılıqlı səfərlərinin sadələşdirilməsi barədə müzakirələr aparılıb.

No:401/24, Press release on consular consultations between the Ministries of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Republic of Colombia
05 October 2024 00:02
On 4 October 2024, the first consular consultations between the Ministries of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Republic of Colombia were conducted in a video-conference format.
At the consultations, the delegation of Azerbaijan was headed by Emil Safarov, Head of the Consular Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, and the delegation of Colombia was headed by Patricia Cortés Ortiz, Head of the Europe Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Colombia.
During the consular consultations, an exchange of views was conducted on the current state and development prospects of cooperation with Colombia in the consular field, including opportunities for signing new bilateral documents in the field.
At the same time, during the negotiations, discussions were conducted on the protection of the rights and freedoms of citizens of the two countries, development of relations in the fields of migration and internal affairs, legalization of official documents or digitalization of issuing apostilles to them, and simplification of mutual visits of citizens of the two countries.