No:396/24, Nazir Ceyhun Bayramovun BMT-nin Baş katibi Antonio Quterreş ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
29 sentyabr 2024 10:29
28 sentyabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov BMT Baş Assambleyasının 79-cu sessiyası çərçivəsində BMT-nin baş katibi Antonio Quterreş ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və BMT arasında mövcud əməkdaşlıq gündəliyi, Azərbaycanın BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına hazırlıq işləri, habelə postmünaqişə dövründə bölgədə mövcud vəziyyət müzakirə olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycanın BMT, onun ixtisaslaşmış qurumları ilə əməkdaşlığı yüksək qiymətləndirildiyini bildirib. Xüsusilə, COP29 sədrliyimiz çərçivəsində aktiv əməkdaşlığımızın sədrliyin uğurla həyata keçirilməsində mühüm rol oynadığı diqqətə çatdırılıb.
COP29 sədrliyimiz çərçivəsində prioritet istiqamətlər və sədrlik təşəbbüsləri barədə qarşı tərəfi ətraflı məlumatlandıran nazir Ceyhun Bayramov, COP29 çərçivəsində xüsusilə İqlim Maliyyəsi üzrə Yeni Kollektiv Kəmiyyət Məqsədinin razılaşdırılması istiqamətində aktiv fəaliyyət aparıldığını bildirib.
Postmünaqişə dövründə bölgədə mövcud vəziyyət və reallıqlar, keçmiş məcburi köçkünlərin öz evlərinə ləyaqətli qayıdışının təmininə istiqamətlənən bərpa və quruculuq işləri, habelə Azərbaycan-Ermənistan normallaşma prosesi, ikitərəfli danışıqlar, habelə sülh müqaviləsinin imzalanmasının qarşısında duran əsas çağırışlar barədə ətraflı məlumat verilib.
İkitərəfli danışıqlar prosesi çərçivəsində əldə olunan bir sıra irəliləyişlərə baxmayaraq, Ermənistan Konstitusiyası, habelə digər qanunvericilik aktlarında ölkəmizə qarşı ərazi iddialarının sülh qarşısında əsas maneə olduğu vurğulanıb.

No:396/24, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with António Guterres, Secretary-General of the United Nations
29 September 2024 10:29
On 28 September 2024, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with António Guterres, Secretary-General of the United Nations, within the framework of the 79th session of the United Nations General Assembly.
At the meeting, the existing cooperation agenda between Azerbaijan and the United Nations, Azerbaijan’s preparatory works for the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change, as well as the current situation in the region in the post-conflict period, were discussed.
Minister Jeyhun Bayramov stated that Azerbaijan highly appreciates cooperation with the United Nations and its specialized agencies. In particular, it was stressed that our active cooperation within the framework of our COP29 Presidency plays an important role in the successful implementation of the Presidency.
Minister Jeyhun Bayramov, informing the other side in detail about priority directions and Presidency initiatives within the framework of our COP29 Presidency, stated that active work is being carried out within the framework of COP29, particularly in the direction of agreeing on the New Collective Quantified Goal on Climate Finance.
Detailed information was provided on the current situation and realities in the region in the post-conflict period, restoration and construction works aimed at ensuring the dignified return of former internally displaced persons to their homes, as well as the Azerbaijan–Armenia normalization process, bilateral negotiations, and the main challenges standing in the way of the signing of the peace treaty.
Despite a number of progress achieved within the framework of the bilateral negotiation process, it was emphasized that territorial claims against our country in the Constitution of Armenia, as well as other legislative acts, are the main obstacle to peace.