No:395/23, Ermənistanın xarici işlər naziri Ararat Mirzoyanın Avstriyanın Avropa və beynəlxalq məsələlər üzrə federal naziri Aleksandr Şallenberqlə mətbuat konfransı zamanı səsləndirdiyi əsassız fikirlərə dair şərh
18 iyul 2023-cü il tarixində Avstriyanın Avropa və beynəlxalq məsələlər üzrə federal naziri Aleksandr Şallenberqlə mətbuat konfransı zamanı Ermənistanın xarici işlər naziri Ararat Mirzoyan növbəti dəfə Azərbaycanı bir sıra əsassız iddialarla təqsirləndirərək bölgədə sülh və sabitlikdə maraqlı olmadığını nümayiş etdirib.
Ermənistan xarici işlər nazirinin Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyinə hörmət etmək əvəzinə, 30 ilə yaxın müddətdə işğal altında saxladığı, azərbaycanlılara qarşı etnik təmizləmə həyata keçirdiyi Qarabağda yaşayan ermənilərin “hüquq və təhlükəsizliyini” bəhanə gətirərək sülh prosesinə müxtəlif iddialarla maneçilik törətməsi Ermənistan rəsmilərinin əsl niyyətlərindən xəbər verir. “Qarabağ əhalisi” dedikdə yalnız erməni sakinlərin hüquqlarının nəzərdə tutulması və bu torpaqlardan qovulmuş azərbaycanlı sakinlərin “hüquq və təhlükəsizliyinin” gözardı edilməsi qəbuledilməzdir.
Azərbaycan erməni sakinlərlə dialoq təşəbbüsü ilə çıxış edən tərəfdir və Azərbaycanın bu xoşniyyətli addımlarına qarşılıq verilməsi vacibdir. Bununla yanaşı, Ermənistan tərəfinə aydın olmalıdır ki, Azərbaycan ölkədə yaşayan bütün etnik azlıqların hüquq və təhlükəsizliyini bərabər şəkildə təmin edir və edəcək.
Bölgədə “gərgin humanitar vəziyyət” iddiaları Ermənistanın siyasi avantürası və manipulyasiyasıdır. Azərbaycan tərəfindən təklif olunan Ağdam-Xankəndi yolu vasitəsilə yüklərin daşınmasına qarşı çıxılması da bu iddiaların heç bir əsasının olmadığının nümunəsidir. Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsinin Ermənistanın Laçın buraxılış məntəqəsinin aradan qaldırılması tələbinin yekdilliklə rədd edilməsinə dair 6 iyul 2023-cü il tarixli qərarının Ermənistan tərəfindən təhrif olunması, bununla yanaşı, məntəqəyə qarşı hərbi təxribat törədilməsi, qaçaqmalçılıq cəhdlərinin edilməsi Ermənistanın beynəlxalq norma və prinsiplərə riayət etmək niyyətinin olmadığının göstəricisidir.
Qeyd edilənlərlə yanaşı, Azərbaycan ərazilərini 30 ilə yaxın müddətdə işğal altında saxlamaqla bütün sərhədləri pozan, Azərbaycan ərazilərindən hələ də tam olaraq erməni silahlı qüvvələrini çıxarmayan Ermənistan tərəfinin dövlət sərhədində aydınlıq əldə edilməsi şərtini irəli sürməsi və bunun danışıqlar prosesində əsas amil olduğunu bildirməsi heç bir sağlam məntiqə sığmır.
Azərbaycanın qərb bölgələrindən Naxçıvana maneəsiz nəqliyyat yollarının açılışı üzrə öhdəliyinə son üç ilə yaxın dönəmdə riayət etməyən Ermənistanın indi də nəqliyyat infrastrukturlarının açılmasını müxtəlif bəhanələrlə yubatması və şərtləndirməsi, bu ölkənin 30 ilə yaxın müddətdə özünütəcrid siyasətinin heç bir xeyir gətirmədiyini hələ də  anlamadığını nümayiş etdirir.
Ermənistan bölgədə sülh, sabitlik və təhlükəsizlikdə maraqlıdırsa, riyakarlıq və saxta manipulyasiyalara son qoymalı və sülh prosesinin uğurla nəticələnməsi üçün beynəlxalq hüquqi öhdəliklərinə əməl etməlidir.

No:395/23, Commentary on unfounded allegations made by Ararat Mirzoyan, Foreign Minister of Armenia at the press conference with Alexander Schallenberg, Federal Minister for European and International Affairs of Austria
On July 18, 2023, Ararat Mirzoyan, Foreign Minister of Armenia demonstrated that Armenia is not interested in peace and stability in the region by accusing Azerbaijan of a number of unfounded allegations at the press conference with Alexander Schallenberg, Federal Minister for European and International Affairs of Austria.
The fact that instead of respecting the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan, hindrance of the peace process by the Foreign Minister of Armenia using pretext of “rights and security” of Armenians living in Karabakh, which has been under occupation for almost 30 years and where ethnic cleansing was carried out against Azerbaijanis, testifies to the true intentions of Armenian officials. It is unacceptable to have in mind only the rights of Armenian residents by saying "population of Karabakh" and to ignore the rights and security of Azerbaijani residents who were expelled from these lands.
Azerbaijan is the party initiating dialogue with Armenian residents, and it is important to reciprocate these goodwill steps of Azerbaijan. At the same time, Armenia should understand that Azerbaijan is and will equally ensure the rights and security of all ethnic minorities living in the country.
Allegations of a “tense humanitarian situation” in the region are Armenia's political gamble and manipulation. Opposing Azerbaijan’s proposal to transport goods via the Aghdam-Khankendi road is a manifestation of the fact that these claims have no basis. Armenia’s distortion of the decision of the International Court of Justice dated July 6, 2023, on the unanimous rejection of Armenia's request on the removal of the Lachin Checkpoint, as well as the military provocation against the Checkpoint, and the smuggling attempts, is an indication that Armenia does not intend to comply with international norms and principles.
Furthermore, it does not make sense that Armenia, which has violated all borders by keeping the Azerbaijani territories under occupation for about 30 years and has not yet fully withdrawn Armenian armed forces from the Azerbaijani territories, put forward a condition for clarity on the state border and stated that this is a key factor in the negotiation process.
Armenia, which has not complied with its commitment to open unobstructed transport routes from the western regions of Azerbaijan to Nakhchivan for the past three years, now postponing and conditioning the opening of transport infrastructures under various pretexts, demonstrates that this country still does not understand that its self-isolation policy for almost 30 years has not done it any good.
If Armenia is interested in peace, stability, and security in the region, it must stop the hypocrisy and fraudulent manipulations and comply with its obligations within international law for the successful outcome of the peace process.