No:394/19, Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov Əlcəzairin Azərbaycana yeni təyin olunmuş səfirini qəbul edib
Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov Əlcəzair Xalq Demokratik Respublikasının Azərbaycan Respublikasına yeni təyin olunmuş səfiri xanım Salima Abdelhakı qəbul edib.
Nazir Elmar Məmmədyarov Əlcəzairin ölkəmizdəki səfiri xanım Salima Abdelhakı təyinatı münasibətilə təbrik edərək, onun iki ölkə arasında əlaqələrin daha da inkişafına töhfə verəcəyinə ümid etdiyini bildirdi.
Görüş zamanı tərəflər Azərbaycan və Əlcəzair arasında iqtisadi, turizm, təhsil, mədəniyyət və digər sahələrdə əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsinin əhəmiyyətini qeyd etdilər.
Səfir Salima Abdelhak etimadnaməsinin surətini nazir Elmar Məmmədyarova təqdim etdi və diplomatik fəaliyyəti müddətində ikitərəfli əlaqələrin inkişafı üçün səylərini əsirgəməyəcəyini bildirdi.

Press release 10 December 2019 08:50
No:394/19, Foreign Minister Elmar Mammadyarov received the newly appointed Ambassador of Algeria to Azerbaijan
10 December 2019 08:50
Foreign Minister Elmar Mammadyarov received the newly appointed Ambassador of People’s Democratic Republic of Algeria Ms. Salima Abdelhak to the Republic of Azerbaijan.
Congratulating Ms. Salima Abdelhak on her appointment as the Ambassador of Algeria to our country, Minister Elmar Mammadyarov expressed his hope that she would contribute to further development of relations between the two countries.
During the meeting, the sides stressed the importance of developing cooperation in economic, tourism, education, culture and other fields between Azerbaijan and Algeria.
Afterwards, Ambassador Abdelhak presented a copy of her credentials to Foreign Minister Elmar Mammadyarov and stressed that she would spare no efforts to strengthen the ties between the two countries during her diplomatic tenure.
Foreign Minister Elmar Mammadyarov wished the Ambassador every success in her diplomatic activities.