Mətbuat şərhi 28 sentyabr 2024 18:15
No:393/24, Nazir Ceyhun Bayramovun BMT Baş Assambleyasının 79-cu sessiyasının ümumi müzakirələrində çıxışı
28 sentyabr 2024 18:15
zati-aliləri cənab Ceyhun Bayramovun çıxışı
BMT Baş Assambleyasının 79-cu sessiyasının
ümumi müzakirələri
“Heç kəsi geridə qoymamaq: İndiki və gələcək nəsillər üçün sülhün, dayanıqlı inkişafın və insan ləyaqətinin təşviqi naminə birgə fəaliyyət”
Baş Assambleyanın 79-cu sessiyasının prezidenti vəzifələrini  icraya başlaması münasibətilə zati-aliləri cənab Filemon Yanqı təbrik edir və əvvəlki sessiyaya rəhbərlik edilməsində göstərdiyi müstəsna səylərinə görə fəaliyyətini yekunlaşdıran zati-aliləri cənab Dennis Frensisə təşəkkür edirəm.
Həmçinin Birləşmiş Millətlər Təşkilatının nəcib məqsədlərinə nail olunması naminə davamlı səylərinə görə BMT-nin baş katibi, zati-aliləri cənab Antonio Quterreşə təşəkkürümü bildirirəm.
Dünya heç bir ölkənin tək başına öhdəsindən gələ bilməyəcəyi geniş spektrli çağırışlarla mübarizə aparmağa davam edir. Daha da kəskinləşən qlobal iqlim böhranı, artan qeyri-bərabərliklər, ortaya çıxan bölünmələr və kəskinləşən gərginliklər şərait və məkandan asılı olmayaraq hər birimizə təsir edir. Artıq çoxtərəfliliyin heç kəsi geridə qoymadan işlədiyini və vahid səslə çıxış edə bildiyini nümayiş etdirməyin vaxtıdır.
Beynəlxalq hüququn hamı tərəfindən qəbul edilmiş fundamental norma və prinsiplərinə riayət olunmaması və yanlış təfsir edilməsi ilə beynəlxalq siyasət hazırkı vəziyyəti qarşıdurma ilə xarakterizə olunur.
Çoxtərəfliliyin davamlı eroziyası fonunda Birləşmiş Millətlər Təşkilatının beynəlxalq həmrəyliyi və əməkdaşlığı gücləndirməyi davam etdirməsi çox vacibdir.
BMT Nizamnaməsinin prinsipləri və məqsədləri beynəlxalq münasibətlərin əsas normativ çərçivəsini təşkil edir və selektiv yanaşma olmadan, ardıcıl şəkildə tətbiq edilməlidir.
Hər bir ölkənin bərabər səsə malik olmasını və eyni əsasda rəftar görməsini təmin etmək BMT-nin mandatına daxildir.
Bu baxımdan, Azərbaycan mərkəzində BMT dayanmaqla, beynəlxalq hüququn hamı tərəfindən qəbul edilmiş norma və prinsiplərinin ciddi riayət olunmasına və ayrı-seçkilik olmadan tətbiq edilməsinə əsaslanan canlandırılmış və islahatlar aparılmış çoxtərəfli sistemin tərəfdarıdır.
Dürüstlük və çeviklik, konstruktivlik, əməkdaşlıq ruhunda görülən işlərə və əldə edilən nailiyyətlərə əsaslanaraq, BMT Təhlükəsizlik Şurasının islahatları üzrə təcili irəliləyişə ehtiyac var.
Biz bir həftə əvvəl keçirilən “Gələcəyin Sammiti” adlı vacib tədbiri beynəlxalq hüquqa, BMT Nizamnaməsinə, çoxtərəfliliyə və beynəlxalq əməkdaşlığa dair birgə öhdəliyimizin yenilənməsi kimi baxırıq. Gələcək üçün Pakt, onun razılaşdırılmış nəticələri hamı üçün daha yaxşı, dayanıqlı və firavan dünya qurmaq məqsədi daşıyan layihədir.
Kollektiv öhdəliklərimizi real və qətiyyətli fəaliyyətə çevirməyin vaxtıdır.
Qlobal iqlim böhranı onilliklər ərzində əldə edilmiş tərəqqiyə təhdid yaradır, bəşəriyyətin gələcəyini təhlükə altına qoyur və həssas ölkələrə qeyri-mütənasib  təsir göstərir. Beynəlxalq münasibətlərdə artan fikir ayrılıqları diqqətimizi əsrin ən böyük transmilli problemi olan iqlim dəyişikliyi kimi bir reallıqdan yayındırmamalıdır.
Qlobal temperatur artımını 1.5 selsi dərəcəyədək məhdudlaşdırmaq üçün indiyədək görülmüş işlər kifayət deyil. Gələcək naminə, dayanıqlı inkişaf üzrə qlobal baxışa dair öhdəliklərimizi reallaşdırmaq üçün təcili, birgə və davamlı səylərin vaxtı yetişib.
2024-cü ilin noyabr ayında Azərbaycan BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) ev sahibliyi edəcək. “Yaşıl Dünya naminə Həmrəylik” çağırışını rəhbər tutaraq, Azərbaycan həm inkişaf etmiş, həm də inkişaf etməkdə olan ölkələri bir araya gətirmək, birgə öhdəlik və mənəvi vəzifə qismində iqlim çağırışlarını həll etmək məqsədilə əməkdaşlıq ruhunu gücləndirmək istiqamətində səylərini əsirgəməyəcəkdir.
Cari ildə COP29-a ev sahibliyi və sədrlik etmək üçün bizə göstərilən etimad Azərbaycanın iqlim gündəliyinə rəhbərlik etməyə və qlobal iqlim fəaliyyətinə töhfə verməyə hazır olduğunun beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən tanındığını və qəbul edildiyini təsdiq edir.Başlamaqda olan sədrliyi çərçivəsində Azərbaycan COP29-u şəffaf, qərəzsiz, inklüziv və tərəflərə yönələn yanaşma əsasında həyata keçirəcəyinə sadiqliyini bir daha bəyan edir.
Biz bu il iqlim maliyyəsi başda olmaqla ambisiyanın genişləndirilməsi və fəaliyyətin artırılmasına xidmət edən iki paralel sütuna əsaslanan baxışımızı təqdim etmişik. Bu sütunlar bir-birini qarşılıqlı şəkildə gücləndirir, bir sütun üzrə tərəqqi o biri sütuna güclü dəstək siqnalı göndərir.
COP29 sədrliyi kimi əsas gözləntimiz iqlim maliyyəsi üzrə ədalətli və iddialı Yeni Kollektiv Kəmiyyət Məqsədinin razılaşdırılmasıdır. Bu, Paris Sazişinin qəbulundan sonra ilk böyük iqlim maliyyəsi hədəfi olacaq və biz razılaşma əldə etmək naminə tərəflərə dəstək olmaq üçün yorulmadan çalışırıq.
COP29 sədrliyi problemin təcililiyinə və miqyasına adekvat olan, inkişaf etməkdə olan ölkələrin ehtiyaclarını və prioritetlərini nəzərə alan ədalətli və iddialı Yeni Kollektiv Kəmiyyət Məqsədinin razılaşdırılmasının Tərəflərin Paris Sazişinə və qarşıdakı illərdə iqlim fəaliyyətinə sadiqliyi üçün son sınaq olduğunu açıq şəkildə bəyan edib.
Biz Yeni Kollektiv Kəmiyyət Məqsədi üzərində konstruktiv işləməyə davam etməliyik və COP29-da prosesi uğurlu nəticəyə yönəltməliyik.
COP29 sədrliyi bu il həmçinin karbon bazarları üzrə nəticəyə nail olmaq üçün Tərəflərlə işləyir. Tam işlək karbon bazarları Milli Səviyyədə Müəyyən Edilmiş Töhfələrin səmərəli şəkildə həyata keçirilməsi və təsirlərin azaldılması üzrə ambisiyaların gücləndirilməsi işində mühüm addım olacaqdır.
Bununla yanaşı, biz iqlim fəaliyyəti ilə dayanıqlı inkişaf məqsədləri arasında əlaqə, yaşıl enerji zonaları və dəhlizləri, enerji resurslarının saxlanması, iqlim davamlılığının harmoniyası, kənd təsərrüfatı, təmiz hidrogen və üzvi tullantılarda metanın azaldılması, yaşıl rəqəmsal fəaliyyət və s. mövzuları əhatə edən 14 təşəbbüs irəli sürmüşük.
COP29 Fəaliyyət Gündəliyindəki təşəbbüslərdən biri iqlim maliyyəsi üçün innovativ mənbə kimi yanacaq istehsal edən ölkələr və şirkətlər tərəfindən könüllü şəkildə dəstəklənməsi gözlənilən İqlim Maliyyəsi üzrə Fəaliyyət Fondunun yaradılmasından ibarətdir.
COP29 eyni zamanda, fikir ayrılıqlarının bir kənara qoyulması və qlobal sülhə və iqlim gündəliyinə töhfə verilməsi üçün bir fürsət olacaqdır. Münaqişələr və getdikcə kəskinləşən iqlim böhranı kimi məsələlər arasında əlaqəni nəzərə alaraq, Azərbaycan bir neçə gün əvvəl COP29 naminə Birgə Atəşkəs Çağırışı flaqman təşəbbüsünü elan edib.
Mindən çox qeyri-hökumət təşkilatı, dini liderlər və görkəmli şəxsiyyətlər və bir çox tərəf artıq bu çağırışa qoşulub. Biz COP29 ayı ərzində hər kəsi siyasi fikir ayrılıqlarını aşmağa, həmrəy olmağa və Atəşkəsə hörmət etməyə çağırırıq.
Azərbaycan hər zaman beynəlxalq sülh və təhlükəsizliyin, konfessiyalar və mədəniyyətlər arası dialoqun təşviq edilməsində, 2030 Dayanıqlı İnkişaf Gündəliyinə töhfə verilməsində və qlobal həmrəylik və çoxtərəfliliyin gücləndirilməsində ön sırada yer alıb.
2019-2023-cü illər ərzində Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatına sədrliyi Hərəkatın yüksələn rolu və beynəlxalq əlaqələrdə əməkdaşlıq ruhuna artan töhfəsi ilə müşayiət olunub. Çoxtərəfliliyin eroziyaya uğradığı bir vaxtda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, zati-aliləri cənab İlham Əliyevin uzaqgörən liderliyi altında beynəlxalq həmrəyliyin gücləndirilməsi və qlobal çağırışlara qarşı kollektiv həll yollarının təşviqi istiqamətində qətiyyətli addımlar atılıb.
“Heç kəsi geridə qoymamaq” kimi nəcib çağırışı rəhbər tutan Azərbaycan ehtiyacı olan inkişaf etməkdə olan ölkələrə dəstəyini davam etdirir. Biz 2020-ci ildən bəri 140-dan çox ölkəyə 330 milyon ABŞ dolları dəyərində humanitar, iqtisadi və texniki dəstək göstərmişik.
Dayanıqlı İnkişaf üzrə 2030 Gündəliyinin müddətinin yarısını arxada qoyduğumuz məqamda biz bu gündəliyin icrasında durğunluq müşahidə edirik. DİM-lərin cəmi 17%-nin icra edildiyi hazırkı vəziyyətdə təcili və sürətləndirilmiş tərəqqiyə ehtiyacımız var.
Biz milli səviyyədə DİM-lərin icrası məqsədilə lazımi addımlar atırıq və bununla başqalarına nümunə göstəririk.  Biz 17 məqsəd, 88 hədəf və 119 göstəricini prioritetləşdirməklə milli səviyyədə DİM-ləri tam əhatə etmişik. Buna vətəndaş cəmiyyəti, biznes ictimaiyyəti, gənclər və digər əsas maraqlı tərəfləri əhatə edən əməkdaşlıq və inklüziv proses vasitəsilə nail olunub.
İki onillikdən az müddət ərzində Azərbaycanın ÜDM-i dörd dəfə artıb. Yoxsulluq 49%-dən 5%-ə enib. Xarici dövlət borcunun dünya üzrə ən aşağı səviyyələrdə, 2024-cü il ÜDM-inin təqribən 7%-i olacağı gözlənilir.
Təmiz ətraf mühit və yaşıl inkişaf bizim yeni milli inkişaf strategiyamızın beş prioritet sahələrindən birini təşkil edir. Buna uyğun olaraq, Azərbaycan istixana qazlarının emissiyalarının daha da azaldılması yollarını axtarır və 1.5 selsiyə uyğunlaşdırılmış Milli Səviyyədə Müəyyən Edilmiş Töhfəsi üzərində işləyir. Biz bir neçə ay əvvəl “2030 Qlobal Metan Vədi”nə qoşulmuşuq. Biz həmçinin 2050-ci ilədək Qarabağ və Şərqi Zəngəzur bölgələrində yaşıl enerji zonaları yaradacaq və karbon neytrallığına nail olacağıq.
Azərbaycan dayanıqlı inkişafa, yoxsulluğun aradan qaldırılmasına və milyonlarla insanın regionda və onun hüdudlarından kənarda təmiz enerjiyə keçidinə töhfə verməklə qlobal enerji təhlükəsizliyində mühüm rol oynamağa davam edəcəkdir. Azərbaycanda 2030-cu ilədək bərpa olunan enerjinin ümumi elektrik enerjisi gücündəki payı 30%-ə çatacaqdır. Belə yüksək hədəfin qoyulmasında məqsəd ilk növbədə, enerji səmərəliliyinin artırılması və şəhər mühitində, nəqliyyat sistemlərində və sənayedə innovativ həllərin tətbiqidir.
Qarşıdakı illərdə bərpa olunan elektrik enerjisi istehsalının proqnozlaşdırılan artımı Azərbaycana Qara Dəniz Sualtı Kabel Layihəsi kimi əlamətdar transregional layihə vasitəsilə Avropa ölkələrinə yaşıl elektrik enerjisi ixracatçısına çevrilməyə imkan verəcək.
Artan çağırışlar fonunda birlik və həmrəylik içində bir araya gəlmək, dialoqu və qarşılıqlı anlaşmanı gücləndirmək mütləq zərurətdir.
Çoxəsrlik müxtəliflik və multikulturalizm ənənələrinə malik Azərbaycanın müxtəlif mədəniyyətlər və dinlər arasındakı dialoqa və əməkdaşlıq ruhuna, qarşılıqlı anlaşmaya və hörmətə sadiqliyi qətidir. Azərbaycan özünün “Bakı Prosesi” vəPeace4Culture” təşəbbüsləri də daxil olmaqla, bütün dünyada sülh mədəniyyətinin təşviqinə və mədəniyyətlərarası və dinlərarası dialoqun həvəsləndirilməsinə xüsusi diqqət ayırır.
Ermənistanla silahlı münaqişənin sona çatması və Azərbaycanın suverenliyinin və ərazi bütövlüyünün bərpası Cənubi Qafqazda tamamilə yeni şərait yaradıb. Onilliklərdən sonra ilk dəfə bölgədə sabitlik əldə edilib, de-fakto sülh bərqərar olub.
Məhz Azərbaycan hərbi işğala son qoymaqla, hər iki tərəf üçün nəhayət düşmənçilik səhifəsini arxada qoymaq və mehriban qonşuluq münasibətlərinə başlamaq üçün şərait yaradan tərəfdir.
Azərbaycan bu prosesə 44 günlük Vətən müharibəsindəki qələbəsindən dərhal sonra başlayıb. Bu təklif münaqişənin onlarla şəhərin, yüzlərlə qəsəbə və kəndin yerlə-yeksan edilməsi, tarixi və mədəni irsin hər bir parçasının dağıdılması və təhqir edilməsi, təbii resursların vəhşicəsinə talan edilməsi formasında indiyədək davam edən sağalmamış yaralarına rəğmən irəli sürülmüşdür.
Azərbaycan Ermənistana bərabər şərtlərdə, beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə tuyğun olaraq, bir-birinin suverenliyi və ərazi bütövlüyünün qarşılıqlı tanınması və hörmət edilməsi əsasında sülh təklif etməklə siyasi müdriklik və iradə nümayiş etdirib.
Son bir il ərzində Azərbaycan və Ermənistan birbaşa ikitərəfli danışıqlar yolu ilə normallaşma prosesində, xüsusilə ikitərəfli müqavilənin hazırlanması, dövlət sərhədinin delimitasiyası və demarkasiyası, habelə etimad quruculuğu tədbirlərinin işlənib hazırlanması istiqamətində mühüm irəliləyişə nail olublar.
Azərbaycan təkcə öz milli təhlükəsizliyi və rifahı üçün deyil, bütün regionun daha yaxşı gələcəyi naminə möhkəm məsuliyyət hissi ilə hərəkət edərək bu prosesi irəli aparmağa davam edəcəkdir. Bu prosesi məntiqi sonluğa çatdırmaq xüsusunda bizim sadiqliyimiz və qətiyyətimiz dəyişməz olaraq qalır.
Normallaşma prosesinin başa çatdırılması üçün Ermənistan konstitusiya dəyişikliklərini həyata keçirməklə hüquqi müstəvidə Azərbaycana qarşı ərazi iddialarından birdəfəlik imtina etməlidir. Ermənistanın hərbi büdcəsini kəskin artırması, həm ənənəvi, həm də yeni təchizatçılardan külli miqdarda hücum silahları alması, keçmiş münaqişəyə əsaslanan tezisləri və strukturları saxlamaq cəhdləri ilə birlikdə konstitusiya dəyişikliklərinin həyata keçirilməsi xüsusunda səhlənkarlığı normallaşma prosesini xələl gətirir.
Azərbaycanın suverenliyinin və ərazi bütövlüyünün tanınması məsələsi hüquqi boşluqda qaldığı, habelə, daxili hüquqi və ya siyasi ssenarilərdən asılı olduğu təqdirdə, sülh və mehriban qonşuluq münasibətlərinin qurulması dayanıqlı və dönməz ola bilməz. Qonşulara qarşı irredentizm və ərazi iddialarının səbəb olduğu bu qədər ağrı və iztirablardan sonra “yarımçıq sülh” seçim ola bilməz.
Azərbaycan bu kritik məqamda normallaşma prosesinin başa çatdırılması üçün qalan əngəlləri aradan qaldırmağa məqsədilə tam məsuliyyət hissi ilə təcili addımlar atmağa çağırır.
Ermənistanın beynəlxalq hüquqdan irəli gələn, habelə sülh prosesində öncədən üzərinə götürdüyü öhdəliklərə əməl etməklə bağlı məsuliyyəti ilə yanaşı, bütün beynəlxalq ictimaiyyət də tərəfləri həqiqi, dayanıqlı və əbədi sülhün bərqərar olmasına təşviq etmək məsuliyyəti daşıyır. Belə bir sülhə nail olunması tərəflərdən birinin digərinə qarşı manipulyasiya edilməsi və ya onlar arasında bölücü xətlərin çəkilməsi yolu ilə əldə edilməsi gözlənilən hər hansı dividentdən üstün tutulmalıdır. Dünyanın başqa bölgələrində iztirablara səbəb olmuş uğursuz təcrübələrin revanşizmi qızışdırmaq yolu ilə Cənubi Qafqaza sınaqdan keçirmək cəhdlərinə son qoyulmalıdır.
Ağır müharibə cinayətləri və insanlıq əleyhinə cinayətlərlə bağlı ədalətin təmin edilməsi keçmiş münaqişənin yaralarının sağaldılması baxımından müstəsna əhəmiyyət kəsb edir.
Cinayətkarların cəzasızlığına son qoyulması qurbanların hüquq və mənafelərinin təmin edilməsinə xidmət etməklə yanaşı, həmçinin münaqişədən sonrakı həqiqi normallaşma və barışığa aparan yolda əsas ilkin şərtlərdir.
Bu baxımdan münaqişə nəticəsində itkin düşmüş 4000-ə yaxın azərbaycanlının taleyinə aydınlıq gətirilməsi mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Bu problemin həlli təkcə cavabdehlik, qurbanların və onların ailələrinin hüquqları baxımından deyil, həm də münaqişədən sonrakı barışıq və normallaşma üçün vacibdir.
Ermənistandan qovulmuş 300 minə yaxın azərbaycanlı, beynəlxalq hüquq normaları kobud şəkildə pozulmaqla, öz ata-baba yurdlarından məhrum qalmaqda davam edir. Qərbi Azərbaycan İcmasının dialoqa başlamaq və vətənə təhlükəsiz və ləyaqətli qayıdışı təmin etmək üçün dəfələrlə çağırışlarına baxmayaraq, Ermənistan hökuməti onların Ümumdünya İnsan Hüquqları Bəyannaməsində, Mülki və Siyasi Hüquqlar Haqqında Beynəlxalq Paktda, Qaçqınların Statusu Haqqında Konvensiyada və digər mühüm beynəlxalq aktlarda təsbit olunmuş qayıdış hüququndan istifadə etmələrini rədd edir.
Dövlətlərarası normallaşma prosesi ilə yanaşı, Azərbaycan ölkə daxilində genişmiqyaslı münaqişədən sonrakı bərpa və yenidənqurma işlərinə başlayıb. Bu, yüz minlərlə azərbaycanlının öz evlərinə təhlükəsiz və ləyaqətli qayıtması kimi pozulmuş hüquqlarından istifadə haqqını təmin etmək məqsədi daşıyır.
Hökumətin yorulmaz səyləri sayəsində hərbi işğal zamanı misli görünməmiş dağıntıların şahidi olmuş ərazilərə yenidən həyat qayıdır.
Təəssüf ki, Azərbaycan ərazilərinin mina və digər partlayıcı qurğularla kütləvi şəkildə çirkləndirilməsi bərpa və yenidənqurma işlərinin rəvan gedişatına ciddi maneə olaraq qalır. 2020-ci ildə münaqişə bitəndən bəri 377 nəfər, o cümlədən mülki şəxslər minaların qurbanı olub.
Bunu nəzərə alaraq, Azərbaycan DİM18, mina təhlükəsi ilə mübarizəyə dair fəaliyyətlər üzrə milli məqsədi təqdim edib.
Problemin miqyasını nəzərə alaraq, Azərbaycanın humanitar minatəmizləmə potensialının gücləndirilməsi üçün beynəlxalq dəstəyin artırılmasına təcili ehtiyac vardır.
Fürsətdən istifadə edərək, Azərbaycanda humanitar minatəmizləmə işinə səxavətlə töhfə verən bütün ölkələrə və digər maraqlı tərəflərə təşəkkür edirəm və beynəlxalq dəstək və həmrəyliyin artırılmasına dair çağırışımızı bir daha təkrarlayıram.
Sonda mən Azərbaycanın beynəlxalq hüquqa hörməti təşviq etmək, beynəlxalq həmrəylik və əməkdaşlığa sərmayə qoymaq yolu ilə beynəlxalq sülh və təhlükəsizliyə daha çox töhfə verməyə dair sadiqliyini bir daha təsdiqləmək istəyirəm.
Biz çətinliklərin öhdəsindən gəlmək və özümüz və sonrakı nəsillər üçün daha parlaq gələcəyə yol açmaq naminə müştərək səylərin güclü tərəfdarı olmağa davam edirik.

No:393/24, Speech of Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov in the General Debate of the 79th session of the United Nations General Assembly
28 September 2024 18:15
of the Republic of Azerbaijan,
General Debate of the 79th session of the United Nations General Assembly
“Leaving no one behind: Acting together for the advancement of peace, sustainable development and human dignity for present and future generations”
28 September 2024
UN Headquarters
I congratulate His Excellency Mr. Philémon Yang on assuming the Presidency of the 79th session of the General Assembly and thank the outgoing President, His Excellency Mr. Dennis Francis, for his outstanding efforts in leading the previous session.
I also thank His Excellency Mr. Antonio Guterres, the Secretary General of the United Nations, for his continuous efforts to achieve the noble objectives of the UN.
The world continues to grapple with a wide range of challenges that no single country can overcome alone. The worsening global climate crisis, rising inequalities, emerging divides, and heightened tensions affect us all, irrespective of background or location. It is high time to demonstrate that multilateralism works and can deliver with a unified voice, leaving no one behind.
The current state of international politics is divisive, with universally accepted fundamental norms and principles of international law being disregarded and misinterpreted.
In the face of continued erosion of multilateralism, it is paramount that the United Nations continues to foster international solidarity and cooperation.
The UN Charter principles and purposes constitute the foundational normative framework in international relations, and must be applied consistently, not selectively.
The UN is mandated to ensure that every nation has an equal voice and is treated on the same footing.
In this regard, Azerbaijan advocates for a reinvigorated and reformed multilateral system, with the UN at its core, underpinned by strict adherence to and non-selective application of the universally accepted norms and principles of international law.
Urgent progress is needed on the UN Security Council reforms, based on the work done and the gains achieved in good faith and a spirit of flexibility, constructiveness, and cooperation.
We view the pivotal Summit of the Future, held a week ago, as a renewal of our common commitment to international law, the UN Charter, multilateralism, and international cooperation. The Pact for the Future, its negotiated outcome, is a blueprint for building a better, more sustainable, and prosperous world for everyone.
It is time for our collective commitments to turn into real and decisive action.
The global climate crisis threatens decades of progress, imperils humanity's future, and disproportionally affects vulnerable countries. Growing divisions in international relations shouldn’t distract us from the imperative to address climate change, the greatest transnational challenge of the century.
What has been done so far remains insufficient to limit global temperature rise to 1.5C. For the sake of the future, the time has come for urgent, concerted, and sustained efforts to give effect to our commitments to a global vision for sustainable development.
November 2024, Azerbaijan will host the 29th Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change. Guided by the call In Solidarity for a Green World, Azerbaijan will spare no effort to bridge developed and developing countries and foster a collaborative spirit to tackle climate challenges as a common commitment and moral duty.
The confidence placed in us by the international community to host and preside over COP29 this year is a testament and recognition to Azerbaijan's readiness to lead the climate agenda and contribute to global climate action. As the Incoming Presidency, Azerbaijan reaffirms its commitment to delivering COP29 in a transparent, impartial, inclusive, and party-driven manner.
We have presented our vision based on two parallel pillars to enhance ambition and enable action, with climate finance as our top priority this year. These pillars are mutually reinforcing – progress on each sends a strong signal supporting the other.
The primary expectation for the COP29 Presidency is an agreement on a fair and ambitious New Collective Quantified Goal (NCQG) on climate finance.
This will be the first major climate finance goal after adopting the Paris Agreement, and we have been working tirelessly to support the Parties in landing a deal.
The COP29 Presidency made it clear that agreeing on a fair and ambitious NCQG that is adequate to the urgency and scale of the problem and takes into account the needs and priorities of developing countries is the ultimate test of the Parties' commitment to the Paris Agreement and climate action in the years ahead.
We need to continue to work constructively on the NCQG and steer the process to a successful outcome at COP29.
COP 29 Presidency also works with the Parties to deliver an outcome on carbon markets this year. Fully functioning carbon markets will be a significant step in implementing nationally determined contributions (NDCs) cost-effectively and bolstering ambition in mitigation.
Moreover, we have put forward 14 initiatives covering topics such as the link between climate action and sustainable development goals, green energy zones and corridors, energy storage, harmony for climate resilience, agriculture, clean hydrogen, methane reduction from organic waste, green digital action, and more. One of the initiatives under COP29 Action Agenda includes the establishment of the Climate Finance Action Fund, an innovative source for climate finance to be voluntarily supported by fossil fuel-producing countries and companies.
COP29 will also be an opportunity to set differences aside and contribute to global peace and the climate agenda. Given the intersection of conflicts and the increasingly challenging climate crisis, Azerbaijan introduced a flagship COP29 Truce Initiative embedded in the Joint Solemn Appeal announced a few days ago.
More than thousand NGOs, Faith Leaders and prominent personalities, as well as many parties have already joined this Appeal. We call on everyone to transcend political divergences, stand in unity, and respect the Truce during the month of COP29.
Azerbaijan has always been at the forefront of promoting international peace, and security, inter-religious and inter-cultural dialogue, contributing to the 2030 Sustainable Development Agenda, and fostering global solidarity and multilateralism.
Azerbaijani Chairmanship of the Non-Aligned Movement in 2019-2023 has marked by the Movement’s enhanced role and increased contributions to a collaborative spirit in international relations. Under visionary leadership of the President of the Republic of Azerbaijan, H.E. Mr. Ilham Aliyev, decisive steps were taken to enhance international solidarity and galvanize collective response to global challenges at a time of erosion of multilateralism.
Guided by a noble call to leave no one behind, Azerbaijan continues to lend its support to developing countries in need. Since 2020, we have provided humanitarian, economic, and technical assistance worth USD 330 million to over 140 nations.
As we past the halfway mark of the 2030 Agenda for Sustainable Development, we observe stagnation in its implementation. With only 17% of SDG targets on track, we need an urgent and accelerated progress.
At a national level, we are taking necessary measures to implement the SDGs and setting an example for others to follow. We have fully embraced the SDGs nationally, prioritizing 17 goals, 88 targets, and 119 indicators. This has been achieved through collaborative and inclusive process involving civil society, the business community, youth, and other key stakeholders.
Azerbaijan’s GDP has risen four times in less than two-decade span. Poverty has gone down from 49% to 5%. The external public debt is expected to be some 7% of the GDP for 2024, one of the lowest globally.
Clean environment and green growth became one of the five priority areas of our new national development strategy. In line with this, Azerbaijan is looking into ways of further Greenhouse Gas Emission reductions and working on its 1.5C aligned NDC. A few months ago, we have joined the 2030 Global Methane Pledge.
We will also establish green energy zones and achieve carbon neutrality by 2050 in the Garabagh and Eastern Zangazur regions.
Azerbaijan will continue to play an essential role in global energy security, contributing to sustainable development, eradication of poverty and helping millions to transition to clean energy in the region and beyond. Share of renewables in the total installed electrical capacity in Azerbaijan will reach 30% by 2030. This high target is established, primarily, to improve energy efficiency and introduce innovative solutions in urban environment, transport systems, and industry.
The projected increase in renewable electricity production in the coming years will allow Azerbaijan to become an exporter of green electricity to European countries through the landmark trans-regional Black Sea Submarine Cable Project.
In the face of increasing challenges, coming together in unity and solidarity and fostering dialogue and mutual understanding is an absolute necessity.
With a centuries-long tradition of diversity and multiculturalism, Azerbaijan firmly believes in a dialogue and collaborative spirit, mutual understanding, and respect among different cultures and religions. Azerbaijan put particular focus to the promotion of a culture of peace and encouraging intercultural and interreligious dialogue worldwide, including through the “Baku Process” and “Peace4Culture” initiatives.
The end of armed conflict with Armenia and restoration of Azerbaijan’s sovereignty and territorial integrity created substantially new environment in the South Caucasus. For the first time since decades, stability has been achieved on the ground, de-facto peace is established.
By putting an end to military occupation, it is Azerbaijan that created conditions, for both parties to eventually turn the page of enmity and embark on good-neighbourly relations.
This process was launched by Azerbaijan in the immediate aftermath of its victory in the 44-Day Patriotic War.
This offer was made despite unhealed wounds of the conflict still persist to date in the form of razing to the ground of dozens of cities and hundreds of towns and villages, destruction and desecration of each and every piece of historical and cultural heritage and barbaric pillage of natural resources.
Azerbaijan demonstrated political wisdom and will by offering Armenia peace on equal terms, fully in line with norms and principles of international law, on the basis of mutual recognition of and respect for each other’s sovereignty and territorial integrity.
Over the past year, Azerbaijan and Armenia have registered significant progress in the normalization process through direct bilateral negotiations, in particular with respect to drafting a bilateral agreement, delimitation and demarcation of state border, as well as elaboration of a set of confidence-building measures.
Azerbaijan will continue to take this process forward acting with strong sense of responsibility for not only its national security and well-being, but also for ensuring a better future for entire region. Our commitment and determination remain intact to bring this process to its logical conclusion.
For the finalization of the normalization process, Armenia has yet to legally abandon territorial claims against Azerbaijan once and for all through implementing constitutional amendments. Armenia’s negligence with respect to implementation of constitutional amendments combined with dramatic increase in military budget, acquisition of large amount of offensive weaponry from both traditional and new suppliers and attempts to maintain obsolete conflict-driven narratives and structures, derails the normalization process.
Establishment of peace and good-neighbourly relations cannot be sustainable and irreversible if recognition of sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan remains in legal limbo, is contingent on domestic legal or political scenarios. “Partial peace” is not an option after so much pain and sufferings inflicted by irredentism and territorial claims against neighbours.
At this critical moment Azerbaijan calls for expeditious steps to address remaining impediments for finalization of the normalization process with full sense of responsibility.
Along with Armenia’s responsibility to honour its international obligations and previously undertaken commitments, it is also incumbent on entire international community to encourage the sides for the establishment of genuine, sustainable and irreversible peace. Such a peace should outweigh any dividend that might be expected by manipulating one side against other or building dividing lines between them. Practices that brought devastations in other parts of the globe must be ceased to be projected to the South Caucasus by feeding revanchism.
Ensuring justice with respect to serious war crimes and crimes against humanity is of vital importance in terms of healing the wounds of the past conflict.
While accountability and redress serve to ensure the rights and interests of the victims, they are also key prerequisites on the path to genuine post-conflict normalization and reconciliation.
In this regard, it is of paramount importance to shed light to the fate of about 4000 Azerbaijanis who went missing due to the conflict.
Resolving this issue is essential not only in terms of accountability, and the rights of the victims and their families, but also for post-conflict reconciliation and normalization.
Around 300,000 Azerbaijanis expelled from Armenia continue to be deprived of their ancestral homeland in blatant violation of international law. Despite repeated calls by the Western Azerbaijan Community to launch a dialogue and ensure a safe and dignified return to the homeland, the Government of Armenia denies them exercising the fundamental right of return enshrined in the Universal Declaration of Human Rights, the International Covenant on Civil and Political Rights, the Convention Relating to the Status of Refugees and other important international acts.
Along with inter-state process of normalization, Azerbaijan has, internally, embarked on large-scale post-conflict rehabilitation and reconstruction efforts. This aims at ensuring the right of hundred thousands of Azerbaijanis to eventually exercise their violated right to safe and dignified return to their homes.
Thanks to the tireless efforts taken by the Government, life now returns to the territories that have witnessed unprecedented destruction during military occupation.
Regrettably, the massive contamination of territories of Azerbaijan with landmines and other explosive devices remains a significant obstacle to the smooth progress of rehabilitation and reconstruction efforts. Since the end of the conflict in 2020, 377 individuals, among them civilians have fallen victim to landmines.
With this in mind, Azerbaijan has introduced a national goal, SDG18, focusing on mine action.
Given the scale of the problem, there is an urgent need for increased international support to strengthen Azerbaijan's humanitarian mine action capacity.
Taking this opportunity, I thank all countries and other stakeholders who have generously contributed to humanitarian de-mining in Azerbaijan and reiterate our call for increased international support and solidarity.
In conclusion, I wish to reaffirm Azerbaijan’s commitment to further contribute to international peace and security through promoting respect for international law and investing in international solidarity and cooperation.
We remain to be strong proponent of combined efforts to overcome challenges and pave the way for a brighter future for ourselves and the generations to come.