Mətbuat şərhi 13 sentyabr 2022
No:393/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun ABŞ dövlət katibinin Avropa və Avrasiya məsələləri üzrə köməkçisi Karen Donfrid ilə telefon danışığına dair məlumatı
13 sentyabr 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Amerika Birləşmiş Ştatları dövlət katibinin Avropa və Avrasiya məsələləri üzrə köməkçisi Karen Donfrid arasında telefon danışığı baş tutub.
Telefon danışığı zamanı Ermənistanın genişmiqyaslı təxribatı nəticəsində davam edən toqquşmalar və gərginlik müzakirə edilib.
Nazir Ceyhun Bayramov Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycan-Ermənistan sərhədboyu ərazilərində genişmiqyaslı təxribatları, habelə ölkəmizin ərazisinə və suverenliyinə qarşı hərbi təhlükələrin qarşısının alınması, hərbi qulluqçularımızın, o cümlədən infrastruktur işlərinə cəlb olunmuş mülki işçilərin təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə görülən tədbirlər barədə qarşı tərəfə məlumat verib. Nazir Ermənistanın son bir ay ərzində davamlı olaraq mövqelərimizi və mülki əhalini atəşə tutmasının, Azərbaycan sərhədləri boyunca hərbiləşməni artırmasının, ərazilərin minalanması işini davam etdirməsinin Ermənistanın genişmiqyaslı hərbi təxribata hazırlaşdığının göstəricisi olduğunu vurğulayıb.
Ermənistan tərəfinin Azərbaycana qarşı təcavüzü ilə beynəlxalq hüququn fundamental norma və prinsiplərini, habelə Azərbaycan, Ermənistan və Rusiya Federasiyası liderləri arasında imzalanmış üçtərəfli bəyanatların müddəalarını və Azərbaycanla Ermənistan arasında əldə edilmiş razılıqları kobud şəkildə pozduğu, bununla da aparılan normallaşma və sülh prosesinə tamamilə zidd olduğu diqqətə çatdırılıb. Azərbaycan tərəfindən işğaldan azad edilmiş bu ərazilərdə genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işləri aparılan bir zaman, hərbi gərginliyin artmasında maraqlı olmadığı ABŞ tərəfinə bildirilib.
Karen Donfrid bölgədə artan gərginlik və hərbi toqquşmalardan narahatlığını diqqətə çatdırıb, hərbi əməliyyatların dərhal dayandırılmasına çağırış edib.

Press release 13 September 2022
No:393/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the phone conversation between Minister Jeyhun Bayramov and Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs Karen Donfried
On September 13, 2022, a phone conversation took place between Jeyhun Bayramov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, and Karen Donfried, Assistant Secretary of State of the United States of America for European and Eurasian Affairs.
Ongoing clashes and tension as a result of large-scale provocation by Armenia was discussed during the phone conversation.
Minister Jeyhun Bayramov informed the counterpart about the large-scale provocations of the armed forces of Armenia in the Azerbaijan-Armenia border areas, as well as the measures taken to prevent military threats to the territory and sovereignty of our country, and to ensure the safety of our military personnel, including civilian workers involved in infrastructure works. The Minister emphasized that the fact of Armenia’s regular opening fires at our positions and civilian population over the past month, increasing militarization along the borders of Azerbaijan, and continuing planting of landmines of territories is an indication that Armenia has been preparing for a large-scale military provocation.
It was brought to the attention that the aggression of the Armenian side against Azerbaijan grossly violates the fundamental norms and principles of international law, as well as the provisions of the trilateral statements signed between the leaders of Azerbaijan, Armenia and the Russian Federation, and the agreements reached between Azerbaijan and Armenia, thereby completely contradicting the ongoing normalization and the peace process. It was informed that Azerbaijan is not interested in increasing military tension at a time when large-scale restoration and construction works were being carried out by Azerbaijan in these territories liberated from the occupation.
Karen Donfried expressed her concern about the growing tension and military clashes in the region, and called for an immediate cessation of hostilities.