No:389/23, Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsinin Ermənistanın tələbinin yekdilliklə rədd edilməsinə dair 6 iyul 2023-cü il tarixli qərarının Ermənistan tərəfindən təhrif olunması barədə şərh
Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsinin 11 iyul 2023-cü il tarixində dərc edilmiş 6 iyul 2023-cü il tarixli qərarında qeyd edildiyi kimi, məhkəmə İrqi Ayrı-seçkiliyin Bütün Formalarının Ləğv Edilməsi üzrə Beynəlxalq Konvensiyanın tətbiqi ilə bağlı Ermənistan Azərbaycana qarşı məhkəmə işi üzrə 22 fevral 2023-cü il tarixli Qərarında dəyişiklik edilməsi məqsədilə Ermənistanın 12 may 2023-cü il tarixli tələbini yekdilliklə rədd edib.
Beləliklə, məhkəmə, Qərarı ilə bir daha təsdiq etdi ki, “23 aprel 2023-cü il tarixindən etibarən Laçın dəhlizində və ya onun boyunca yerləşdirilən hər hansı bir və bütün şəxsi heyəti geri çəkməyi və belə şəxsi heyətin Laçın dəhlizi üzərində və ya Laçın dəhlizi boyu yerləşdirilməsindən çəkinməyi Azərbaycandan tələb edən əlavə müvəqqəti tədbiri daxil etməklə” 22 fevral 2023-cü il tarixli Qərara dəyişiklik etmək barədə Ermənistanın tələbi əsassızdır.
Ermənistanın yalanlarının əksinə, Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsi nəzarət-buraxılış məntəqəsinin Laçın yolu boyunca hərəkətə mane olduğunu və Azərbaycanın 22 Fevral Qərarını pozduğunu müəyyən etməyib.
Ermənistanı tərəflərin mübahisəsini daha da gərginləşdirə biləcək hər hansı hərəkətdən çəkinmək barədə məhkəmənin Qərarına əməl etməyə və Laçın sərhəd buraxılış məntəqəsinin fəaliyyətinə maneə törədən davranışa son qoymağa çağırırıq.

No:389/23, Commentary on Armenia’s misinterpretation of the decision of the International Court of Justice of July 6, 2023, on unanimous rejection of Armenia’s request
12 July 2023 01:47
As stated in the Order of the International Court of Justice (ICJ) of July 6, 2023, which was officially published on July 11, 2023, the Court unanimously rejected Armenia’s request of 12 May, 2023, for modification of the Court’s 22 February 2023 Order in the Armenia v. Azerbaijan case concerning the Application of the International Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination.
Thus, the Court’s Order has reconfirmed that Armenia’s request to modify its Order of 22 February 2023 by including additional provisional measure requiring Azerbaijan to “withdraw any and all personnel deployed on or along the Lachin Corridor since 23 April 2023 and refrain from deploying any such personnel on or along the Lachin Corridor” is unfounded.
Contrary to Armenia’s falsehoods, ICJ did not find the checkpoint is disrupting movement along the Lachin road, nor did it find that Azerbaijan breached the 22 February Order.
We call on Armenia to comply with the Court’s Order to refrain from any action that might aggravate the Parties’ dispute, and end its obstructive conduct hindering operation of the Lachin Border Checkpoint.