No:384/24, Nazir Ceyhun Bayramovun BMT baş katibinin müavini, az inkişaf etmiş, dənizə çıxışı olmayan və kiçik ada ölkələri üzrə ali nümayəndəsi Rabab Fatima ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
27 sentyabr 2024 23:39
27 sentyabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Baş Assambleyasının 79-cu sessiyası çərçivəsində BMT baş katibinin müavini, az inkişaf etmiş, dənizə çıxışı olmayan və kiçik ada ölkələri üzrə ali nümayəndəsi Rabab Fatima ilə görüşüb.
Görüş zamanı tərəflər Azərbaycan və BMT arasında mövcud əməkdaşlıq məsələlərini, habelə Azərbaycanın BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) sədrlik fəaliyyətini və hazırlıq prosesini müzakirə ediblər.
Nazir Ceyhun Bayramov BMT və onun qurumları ilə əməkdaşlığın Azərbaycanın xüsusi diqqət ayırdığı istiqamətlərdən biri olduğunu və ölkəmizin Təşkilat tərəfindən həyata keçirilən layihələrdə fəal iştirak etdiyini bildirib.
Regionda və dünyada sülh və təhlükəsizliyin qorunması, həmçinin BMT-nin “Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri”nə nail olunması məqsədilə müvafiq addımların atılması və digər üzv dövlətlərlə səylərin birləşdirilməsinin əhəmiyyəti vurğulanıb. Azərbaycanın iqtisadi, sosial, mədəni və humanitar xarakterli beynəlxalq problemlərin həllinə yönəlmiş koordinasiyalı fəaliyyətə hər zaman hazır olduğu qarşı tərəfin diqqətinə çatdırılıb.
COP29 sədrliyimiz çərçivəsində sessiyaya hazırlıq işləri, aparılan danışıqlar prosesi barədə ətraflı məlumat verən nazir Ceyhun Bayramov ölkəmizin inklüzivlik prinsipini rəhbər tutaraq, xüsusilə az inkişaf etmiş, dənizə çıxışı olmayan və kiçik ada ölkələrinin iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə səylərinin dəstəklənməsini diqqət mərkəzində saxladığını bildirib.
Ali nümayəndə Rabab Fatima Azərbaycanın əməkdaşlığını və müvafiq layihələrdə iştirakını yüksək qiymətləndirib və birgə təşəbbüslərin dənizə çıxışı olmayan region ölkələrinin nəqliyyat imkanlarının genişləndirilməsinə töhfə verəcəyinə olan inamını ifadə edib. Eyni zamanda, “Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri”nin reallaşdırılması istiqamətində atılan addımların, xüsusilə də COP29-a sədrlik çərçivəsində görülmüş işlərin Azərbaycanın Təşkilatın işində uğurlu iştirakının göstəricilərindən olduğunu qeyd edib.

No:384/24, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with Rabab Fatima, Under-Secretary-General of the United Nations and High Representative for the Least Developed Countries, Landlocked Developing Countries and Small Island Developing States
27 September 2024 23:39
On 27 September 2024, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with Rabab Fatima, Under-Secretary-General of the United Nations and High Representative for the Least Developed Countries, Landlocked Developing Countries and Small Island Developing States, within the framework of the 79th session of the United Nations General Assembly.
During the meeting, the sides discussed existing cooperation issues between Azerbaijan and the United Nations, as well as Azerbaijan’s Presidency activities and preparation process for the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29).
Minister Jeyhun Bayramov stated that cooperation with the United Nations and its institutions is one of the directions to which Azerbaijan attaches special attention, and that our country actively participates in projects implemented by the Organization.
The importance of taking relevant steps and joining efforts with other Member States in order to preserve peace and security in the region and the world, as well as to achieve the United Nations “Sustainable Development Goals”, was emphasized. It was noted that Azerbaijan is always ready for coordinated activity aimed at resolving international problems of an economic, social, cultural and humanitarian character.
Minister Jeyhun Bayramov, providing detailed information about the preparatory works for the session and the negotiation process conducted within the framework of the COP29 Presidency of Azerbaijan, stated that our country, guided by the principle of inclusiveness, particularly keeps in the focus of attention the support for the efforts of the least developed, landlocked and small island countries in combating climate change.
High Representative Rabab Fatima highly appreciated Azerbaijan’s cooperation and participation in relevant projects and expressed confidence that joint initiatives will contribute to expanding the transport opportunities of landlocked countries of the region. At the same time, she noted that the steps taken towards the realization of the “Sustainable Development Goals”, particularly the works carried out within the framework of the Presidency of COP29, are among the indicators of Azerbaijan’s successful participation in the work of the Organization.