No:383/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun ABŞ dövlət katibinin Avropa və Avrasiya məsələləri üzrə köməkçisi Karen Donfrid ilə telefon danışığına dair məlumatı
05 sentyabr 2022 21:12
5 sentyabr 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Amerika Birləşmiş Ştatları dövlət katibinin Avropa və Avrasiya məsələləri üzrə köməkçisi Karen Donfrid arasında telefon danışığı baş tutub.
Telefon danışığı zamanı tərəflər regional vəziyyət, o cümlədən münasibətlərin normallaşması səyləri, ikitərəfli gündəlikdə duran məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.
Nazir Ceyhun Bayramov, 31 avqust 2022-ci il tarixində Brüsseldə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, Avropa İttifaqı Şurasının Prezidenti Şarl Mişel və Ermənistan Respublikasının baş naziri Nikol Paşinyan arasında keçirilən görüşə istinad edib və görüş nəticəsində xarici işlər nazirlərinə sülh müqaviləsinin layihə mətnlərinin hazırlanması üçün verilən tapşırıqdan irəli gələrək Azərbaycanın buna hazır olduğunu bildirib.
Nazir, həmçinin Azərbaycanın sülh gündəliyini irəli aparmaq üçün ardıcıl addımlar atdığını qarşı tərəfin diqqətinə çatdırıb.
Telefon danışığı zamanı, həmçinin ikitərəfli əməkdaşlıq, gündəliyinə daxil olan məsələlər, eyni zamanda qarşılıqlı maraq doğuran digər mövzular ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

No:383/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the telephone conversation between Minister Jeyhun Bayramov and Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs Karen Donfried
On September 5, 2022, a telephone conversation took place between the Foreign Minister of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov and US Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs Karen Donfried.
The sides exchanged views on the regional situation, including efforts to normalize relations and bilateral agenda.
Minister Jeyhun Bayramov referred to the meeting held in Brussels on August 31, 2022 between President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, President of the European Council Charles Michel and Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan and expressed Azerbaijan's readiness on implementation of instructions given to the Foreign Ministers to prepare draft texts of the peace treaty. Foreign Minister also brought to the attention of the other side that Azerbaijan has taken consistent steps to advance the peace agenda.
The sides exchanged views on the agenda of bilateral cooperation, as well as other issues of mutual interest. An agreement was expressed to continue bilateral contact.