No:381/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Monteneqronun baş nazirinin müavini, xarici işlər naziri Ervin İbrahimoviç ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
26 sentyabr 2024 19:39
26 sentyabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov BMT Baş Assambleyasının 79-cu sessiyası çərçivəsində Monteneqronun baş nazirinin müavini, xarici işlər naziri Ervin İbrahimoviç ilə görüşüb.
Görüş zamanı tərəflər iki ölkə arasında mövcud siyasi, iqtisadi, enerji və humanitar sahələr üzrə əməkdaşlıq məsələlərini müzakirə ediblər.
Yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin və xarici işlər nazirlərinin müavinləri səviyyəsində müntəzəm siyasi məsləhətləşmələrin keçirilməsinin Azərbaycan və Monteneqro arasında daimi siyasi dialoqun inkişafı və davam etdirilməsi üçün əhəmiyyətli rol oynadığı vurğulanıb.
Nazir Ceyhun Bayramov BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) sədrlik fəaliyyətimiz barədə qarşı tərəfi məlumatlandırıb və bu çərçivədə Azərbaycanın müvafiq ekoloji fəaliyyətlərdə Monteneqro ilə davamlı əməkdaşlığa hazır olduğunu bildirib.
Postmünaqişə dövründə ölkəmizin bərpa, yenidənqurma və sülh səylərindən ətraflı bəhs olunub, Azərbaycanın dayanıqlı sülh və təhlükəsizliyə istiqamətlənən səylərini bundan sonra da davam etdirəcəyi qeyd edilib.

No:381/24, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with Ervin Ibrahimović, Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs of Montenegro
26 September 2024 19:39
On 26 September 2024, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with Ervin Ibrahimović, Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs of Montenegro, within the framework of the 79th session of the United Nations General Assembly.
During the meeting, the sides discussed issues of cooperation between the two countries in the existing political, economic, energy and humanitarian fields.
It was emphasized that high-level mutual visits and the holding of regular political consultations at the level of deputy foreign ministers play an important role in the development and continuation of permanent political dialogue between Azerbaijan and Montenegro.
Minister Jeyhun Bayramov informed the other side about Presidency activities of Azerbaijan for the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), and stated that within this framework Azerbaijan is ready for continued cooperation with Montenegro in relevant environmental activities.
The restoration, reconstruction and peace efforts of Azerbaijan in the post-conflict period were discussed in detail, and it was noted that Azerbaijan will continue its efforts aimed at sustainable peace and security hereafter.