No:380/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Albaniya Respublikasının Avropa və xarici işlər naziri İqli Hasani ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
26 sentyabr 2024-cü il tarixində BMT Baş Assambleyasının 79-cu sessiyasının yüksək səviyyəli həftəsi çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Albaniya Respublikasının Avropa və xarici işlər naziri İqli Hasani ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və Albaniya arasında ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıq məsələləri, habelə cari regional vəziyyət müzakirə olunub.
İki ölkənin dostluq, qarşılıqlı hörmət və faydalı əməkdaşlığa əsaslanan münasibətlərinin siyasi, iqtisadi, enerji təhlükəsizliyi, mədəniyyət, təhsil və digər ölçülər üzrə gücləndirilməsi istiqamətində birgə səylərin göstərilməsinin əhəmiyyəti qeyd olunub.
Energetika sahəsində əməkdaşlığın ikitərəfli iqtisadi əlaqələrin əsas hərəkətverici qüvvəsi olduğu vurğulanıb.
İkitərəfli münasibətlər ilə yanaşı, çoxtərəfli platformalar çərçivəsində mövcud qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın, qarşılıqlı dəstək və həmrəyliyə əsaslanan fəaliyyətin davam etdirilməsinin vacibliyi qeyd olunub.
Qarşı tərəf həmçinin, postmünaqişə dövründə bölgədə mövcud vəziyyət, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə aparılan genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işləri, habelə Azərbaycan və Ermənistan arasında normallaşma və sülh gündəliyinin irəlilədilməsi istiqamətində göstərilən səylər barədə ətraflı məlumatlandırılıb.

No:380/24, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with Igli Hasani, Minister for Europe and Foreign Affairs of the Republic of Albania
26 September 2024 19:37
On 26 September 2024, within the framework of the high-level week of the 79th session of the United Nations General Assembly, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with Igli Hasani, Minister for Europe and Foreign Affairs of the Republic of Albania.
At the meeting, issues of bilateral and multilateral cooperation between Azerbaijan and Albania, as well as the current regional situation, were discussed.
The importance of making joint efforts towards strengthening the relations of the two countries, based on friendship, mutual respect and beneficial cooperation, in political, economic, energy security, culture, education and other dimensions was noted.
It was emphasized that cooperation in the field of energy is the main driving force of bilateral economic relations.
Along with bilateral relations, the importance of continuing the existing mutually beneficial cooperation within the framework of multilateral platforms and activities based on mutual support and solidarity was noted.
The other side was also informed in detail about the current situation in the region in the post-conflict period, the large-scale restoration and construction works carried out in the liberated territories, as well as the efforts made towards advancing the normalization and peace agenda between Azerbaijan and Armenia.