No:379/25, 27 sentyabr – Anım Gününə dair Bəyanat
Bu gün, ölkəmizə qarşı təcavüzə və torpaqlarımızın 30 ilə yaxın işğalına son qoyulması ilə nəticələnən 44 günlük Vətən müharibəsinin başlanmasından 5 il ötür.
Məhz 5 il əvvəl bu gün Müzəffər Ali Baş Komandanın rəhbərlik etdiyi Şanlı Azərbaycan silahlı qüvvələri 30 illik tarixi ədalətsizlik, ərazi bütövlüyümüz, suverenliyimiz və beynəlxalq hüququn kobud şəkildə pozulmasına qarşı mübarizəyə qalxdı.
Bu tarix salnaməsinin qəhrəmanları olan Şəhidlərimizin müqəddəs ruhuna dərin ehtiram və minnətdarlığımızın təcəssümü olaraq, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamı ilə 27 sentyabr tarixi hər il ölkəmizdə Anım Günü kimi qeyd olunur.
27 sentyabr – Anım Günündə ölkəmizin ərazi bütövlüyü və suverenliyi uğrunda canlarından keçən mərd oğul və qızlarımızın əziz xatirəsini dərin hörmət və ehtiramla yad edir, bu yolda sağlamlıqlarını fəda edən müharibə iştirakçılarına cansağlığı arzulayırıq.
27 sentyabr tarixindən ötən 5 il ərzində postmünaqişə dövrünün yenidənqurma və sülh gündəliyi ölkəmiz tərəfindən uğurla irəlilədildi. Bu gün azad olunmuş ərazilərimizə həyat qayıtmaqdadır, işğal və təcavüz nəticəsində dağıdılmış şəhər və kəndlərimiz ən yüksək dünya standartları və ən yeni texnologiyaların tətbiqi ilə yenidən dirçəlir.
Mina təhdidi ilə mübarizə səyləri davam etdirilir, humanitar minatəmizləmə fəaliyyəti, eləcə də bu hədənin vətəndaşlarımızın həyat və sağlamlığına törətdiyi təhlükə daim beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətinə çatdırılır.
Keçmiş münaqişənin sağalmayan yaralarından biri olan itkin düşmüş şəxslərin taleyinə aydınlıq gətirilməsi, Ermənistanın təcavüzü zamanı soydaşlarımıza qarşı insanlıq əleyhinə cinayətlər törədənlərin hüquqi məsuliyyətə cəlb olunması istiqamətində tədbirlər postmünaqişə səylərinin ayrılmaz tərkib hissəsi kimi davam etdirilməkdədir.
Ölkəmizin təşəbbüsü, qətiyyəti ilə başladılan və irəlilədilən ikitərəfli Azərbaycan-Ermənistan sülh prosesi də artıq öz nəticələrini verməkdədir. 44 günlük Vətən müharibəsinin başlanmasının 5-ci ildönümü ərəfəsində, 8 avqust 2025-ci il tarixində Vaşinqton şəhərində keçirilmiş tarixi zirvə görüşü və onun nəticəsində ABŞ tərəfinin də şahid qismində imza atdığı Azərbaycan-Ermənistan Birgə Bəyannamə, “Azərbaycan Respublikası ilə Emənistan Respublikası arasında sülhün və dövlətlərarası münasibətlərin təsis olunması haqqında Saziş”in mətninin paraflanması, eləcə də keçmiş münaqişənin qalığı olan ATƏT-in Minsk prosesi və əlaqəli strukturların ləğvi ilə əlaqədar atılan addımlar 30 ilə yaxın davam edən keçmiş münaqişə səhifəsinin birdəfəlik aradan qaldırılması yolunda əhəmiyyətli irəliləyişdir.
Bölgəmizə qeyri-sabitliklik və faciələr gətirən işğal və təcavüzün bir daha yaşanmayacağına zəmanət verəcək sistematik tədbirlərin davam etdirilməsi, xüsusilə ölkəmizin ərazi bütövlüyünə qarşı Ermənistan Konstitusiyasında əksini tapan iddiaların aradan qaldırılması müstəsna əhəmiyyət kəsb edir.
Dayanıqlı sülhə hər zamankından daha yaxın olduğumuz bu dövrdə, sülh gündəliyinin irəlilədilməsi Vətən müharibəsi qəhrəmanlarımızın müqəddəs xatirəsi qarşısında ən böyük borcumuzdur.

No:379/25, 27 September - Commemoration Day Statement
Today commemorates the 5th anniversary of the beginning of the 44-day Patriotic War, which brought an end to aggression against Azerbaijan and almost 30 years of the illegal occupation of our territories.
Exactly 5 years ago today, glorious Armed Forces of Azerbaijan, under the leadership of our victorious Commander-in-Chief, responded resolutely to 30 years of historical injustice, grave violations of our territorial integrity, sovereignty and international law.
27 September is officially observed each year in Azerbaijan as a Commemoration Day, established by Presidential decree of His Excellency Mr. Ilham Aliyev, in solemn recognition of the profound respect and gratitude owed to the sacred spirit of our Martyrs who are the heroes of chronicle of this history.
On 27 September - Commemoration Day, we solemnly pay tribute to the courageous sons and daughters who laid down their lives defending the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan, and extend our heartfelt wishes for good health to the veterans who sacrificed their health in this cause.
In these 5 years since 27 September, Azerbaijan has made significant progress in advancing the reconstruction and peace-building efforts of the post-conflict period. Today, life is returning to our liberated territories, with cities and villages devastated by occupation and aggression undergoing revitalization through the application of the highest international standards and advanced technologies.
Efforts are being made to address the landmine threat, humanitarian demining activities, as well as the danger these hazards pose to the lives and well-being of our citizens are consistently communicated to the international community.
Measures aimed at ascertaining the fate of missing persons which is one of the persistent wounds of the former conflict, and ensuring that those responsible for crimes against humanity perpetrated against our compatriots during the aggression of Armenia are held legally accountable, are being continued as an integral part of the post-conflict efforts.
Bilateral Azerbaijan-Armenia peace process, advanced through the initiative and determination of Azerbaijan, is already yielding substantive outcomes. At the historic summit convened in Washington on 8 August 2025, on the eve of the 5th anniversary of the beginning of the 44-Day Patriotic War, signing of the Joint Declaration between Azerbaijan and Armenia, including by the United States as a witness, initialing the text of the “Agreement on Establishment of Peace and Inter-State relations between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia,” as well as the steps undertaken to dissolve the Minsk process and related structures of the OSCE, which were the remnants of the former conflict are significant breakthrough toward the definitive closure of almost 30-year-long chapter of the former conflict.
Ongoing systematic measures to prevent any recurrence of the occupation and aggression that have caused instability and sufferings in our region, in particular, the removal of territorial claims against the territorial integrity of Azerbaijan, as reflected in the Constitution of Armenia, is of utmost importance.
At this pivotal moment, as we move closer than ever to achieving lasting peace, advancing the peace agenda stands as our highest duty in honor of the solemn memory of the heroes of the Patriotic War.