No:376/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Serbiya xarici işlər naziri ilə görüşünə dair məlumatı
11 oktyabr 2021-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Belqradda keçirilən Qoşulmama Hərəkatının 60 illik yubiley tədbiri çərçivəsində Serbiya Respublikasının xarici işlər naziri Nikola Selakoviç ilə görüşüb.
Serbiya Xarici İşlər Nazirliyində keçirilən görüş zamanı nazirlər Azərbaycan və Serbiya arasında strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin mövcud vəziyyətindən məmnunluq ifadə edərək, bu əməkdaşlığın müxtəlif sahələrdə inkişaf etdirilməsində qarşılıqlı marağı ifadə ediblər.
Tərəflər, Azərbaycan Respublikası və Serbiya Respublikası arasında ticarət və iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Hökumətlərarası Komissiyanın fəaliyyətinin uğurla inkişaf etdiyini qeyd ediblər.
Görüşün sonunda nazirlər tərəfindən bir Saziş və iki anlaşma memorandumu, o cümlədən “Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Serbiya Respublikası Hökuməti arasında ümumvətəndaş pasportlara malik şəxslər üçün viza tələbinin qarşılıqlı aradan qaldırılması haqqında saziş”, “Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyi ilə Serbiya XİN arasında siyasi məsləhətləşmələr haqqında anlaşma meorandumu”, “Azərbaycan XİN ilə Serbiya XİN arasında konsulluq sahəsində əməkdaşlıq haqqında anlaşma memorandumu” sənədləri imzalanıb.
Qeyd etmək istərdik ki, eyni gündə AR Müdafiə Sənayesi Naziri Mədət Quliyev və Serbiya Müdafiə Naziri Neboyşa Stefanoviç arasında “Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Serbiya Respublikası Hökuməti arasında Hərbi-Texniki əməkdaşlıq haqqında saziş” imzalanıb.

Press release 11 October 2021 22:13
No:376/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of the Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs of Serbia
11 October 2021 22:13
On October 11, 2021, Foreign Minister Jeyhun Bayramov met with Serbian Foreign Minister Nikola Selaković in the margins of the high-level meeting marking the 60th anniversary of the Non-Aligned Movement in Belgrade.​
During the meeting at the Serbian Foreign Ministry, the Ministers expressed satisfaction with the current state of strategic partnership between Azerbaijan and Serbia and expressed mutual interest in developing this cooperation in various fields.​
The sides noted the successful development of the activities of the Intergovernmental Commission on Trade and Economic Cooperation between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Serbia.​
At the end of the meeting, the Ministers signed an agreement and two memorandums of understanding, including "Agreement between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Republic of Serbia on mutual abolition of visa requirements for persons holding general civil passports", "Memorandum of Understanding between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Serbia on political consultations", " Memorandum of Understanding between the Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan and the Ministry of Foreign Affairs of Serbia on cooperation in the consular sphere". ​
We would like to note that on the same day, the Minister of Defense Industry of Azerbaijan Madat Guliyev and the Minister of Defense of Serbia Nebojša Stefanović signed an "Agreement on Military-Technical Cooperation between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Republic of Serbia".