No:372/19, Nazir Elmar Məmmədyarov İsrailin Azərbaycan Respublikasındakı səfiri cənab Dan Stavı diplomatik fəaliyyətinin başa çatması münasibətilə qəbul edib
Səfir Dan Stav diplomatik fəaliyyəti müddətində ona göstərilən dəstəyə görə təşəkkürünü bildirdi.
Nazir Elmar Məmmədyarov ikitərəfli əlaqələrin inkişafının uğurla davam etdiyini qeyd etdi. Nazir, həmçinin Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli ilə bağlı son vəziyyətə toxunaraq, Ermənistanın siyasi rəhbərliyinin səsləndirdiyi tamamilə əsassız bəyanatların bölgədə gərginliyin artmasına xidmət etdiyini vurğuladı. Nazir, həmçinin Ermənistanın işğalçı siyasəti nəticəsində öz doğma yurdlarından didərgin düşmüş məcburi köçkünlərin öz torpaqlarına şərəflə geri qayıtmasının vacibliyini vurğuladı.
Tərəflər Azərbaycan Respublikası Hökuməti və İsrail Dövləti Hökuməti arasında birgə komissiyanın fəaliyyətinə və 2018-ci ilin 15-16 may tarixlərində keçirilmiş birinci iclasına toxunaraq, bu xüsusda əməkdaşlığın davam etdirilməsinin əhəmiyyətini qeyd etdilər.
Elmar Məmmədyarov səfir Dan Stavın ikitərəfli münasibətlərin inkişafı istiqamətindəki səylərini yüksək qiymətləndirdi və ona gələcək fəaliyyətində uğurlar arzu etdi.

No:372/19, Minister Elmar Mammadyarov received Mr. Dan Stav, Ambassador of Israel to the Republic of Azerbaijan upon the termination of his diplomatic tenure
Ambassador Dan Stav expressed his gratitude for the support rendered to fulfill his diplomatic activities.
At the meeting, the sides expressed satisfaction over the current status of bilateral relations and the level of current development and perspectives of cooperation between both states.
Minister Elmar Mammadyarov underlined the successful development of bilateral ties. Speaking about the latest situation with regard to the settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict Minister Elmar Mammadyarov stressed that the baseless statements of the Armenian political leadership are aimed at further escalation of the situation in the region. Minister also stressed the importance of the return of IDPs to their lands, who had to leave their homes as a result of Armenian aggression.
The sides discussed the activity of the Joint Commission between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the State of Israel and its first meeting held on 15-16 May, 2018 and stressed the importance of further cooperation in this regard.
At the meeting, the sides exchanged their views on regional and international security issues of mutual interest.
Minister Elmar Mammadyarov highly appreciated the efforts of Ambassador Dan Stav in the development of bilateral relations and wished every success in his future endeavors.