No:369/25, Xəzər dənizi məsələləri üzrə Yüksək Səviyyəli İşçi Qrupun 11-ci iclasına dair mətbuat məlumatı
17 sentyabr 2025 12:17
15-17 sentyabr 2025-ci il tarixlərində Aşqabad şəhərində Xəzər dənizi məsələləri üzrə Yüksək Səviyyəli İşçi Qrupun (YSİQ) 11-ci iclası keçirilib.
İclasda Azərbaycan Respublikası (nümayəndə heyətinin rəhbəri - S.Şərifov), İran İslam Respublikası (nümayəndə heyətinin rəhbəri - K. Qarib Abadi), Qazaxıstan Respublikası (nümayəndə heyətinin rəhbəri - Z.Amanjolova), Rusiya Federasiyası (nümayəndə heyətinin rəhbəri - N.Udoviçenko) və Türkmənistanın (nümayəndə heyətinin rəhbəri - M.Atacanov) nümayəndə heyətləri iştirak edib.
İclasa Türkmənistan nümayəndə heyətinin rəhbəri M.Atacanov sədrlik edib.
Tərəflər Xəzər dənizində düz çıxış xətlərinin metodikasının müzakirəsini davam etdiriblər. İclas zamanı Xəzər dənizində əməkdaşlığın icmalı baş tutub, beştərəfli qarşılıqlı fəaliyyət və müxtəlif səviyyələrdə tədbirlərə hazırlıq məsələləri nəzərdən keçirilib.
Nümayəndə heyətləri görüşün yüksək səviyyədə təşkilinə görə Türkmənistana minnətdarlıqlarını bildiriblər.
YSİQ-in növbəti iclası Azərbaycan Respublikasında diplomatik kanallarla razılaşdırılacaq tarixlərdə keçiriləcək.

No:369/25, Press release on the 11th meeting of the High-Level Working Group on Caspian Sea issues
On 15-17 September 2025, the 11th meeting of the High-Level Working Group on Caspian Sea issues was held in the city of Ashgabat, Turkmenistan.
Delegations of the Republic of Azerbaijan (Head of delegation – S. Sharifov), the Islamic Republic of Iran (Head of delegation – Kazem Gharibabadi), the Republic of Kazakhstan (Head of delegation – Z. Amanzholova), the Russian Federation (Head of delegation – N. Udovichenko) and Turkmenistan (Head of delegation – M. Atajanov) participated in the meeting.
The meeting was chaired by the Head of the delegation of Turkmenistan M. Atajanov.
The sides continued the discussion of the methodology of straight baselines in the Caspian Sea. During the meeting, a review of cooperation in the Caspian Sea was held, issues of five-sided interaction and preparations for events at various levels were considered.
The delegations expressed their gratitude to Turkmenistan for the high-level organization of the meeting.
The next meeting of the High-Level Working Group will be held in the Republic of Azerbaijan on dates to be agreed through diplomatic channels.