No:369/24, Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Türk Dövlətləri Təşkilatının Xarici İşlər Nazirləri Şurasının qeyri-rəsmi iclasında iştirak və çıxışına dair mətbuat məlumatı
25 sentyabr 2024 17:26
25 sentyabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov BMT Baş Assambleyasının 79-cu sessiyasının yüksək səviyyəli həftəsində iştirakı çərçivəsində Türk Dövlətləri Təşkilatının (TDT) Xarici İşlər Nazirləri Şurasının qeyri-rəsmi iclasında iştirak və çıxış edib.
Nazir Ceyhun Bayramov çıxışında, Təşkilatın təsis sənədi olan Naxçıvan sazişinin imzalanmasının 15-ci ildönümündə türkdilli dövlətlər arasında əməkdaşlığın dərinləşməsinin, xalqlarımız arasında əlaqələrin daha da möhkəmlənməsinin və TDT-nın beynəlxalq aləmdə strateji əhəmiyyətinin artmasının şahidi olmaqdan qürur duyduğunu qeyd edib.
Çıxışda, bu gün TDT çərçivəsində ölkələrimiz arasında siyasi, iqtisadi, nəqliyyat, enerji, tibb, kənd təsərrüfatı, turizm, informasiya, media, kommunikasiya texnologiyaları, gənclər və idman, eləcə də digər sahələrdə əməkdaşlığın uğurlu inkişafı qeyd olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov Təşkilatın hazırkı inkişaf dinamikası, o cümlədən onun günü-gündən artan beynəlxalq nüfuzunun TDT-nin fəaliyyətinin daha da təkmilləşdirilməsi, funksional imkanlarının daha da genişləndirilməsi zərurətinə vurğu etdiyini bildirib.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə illik sammitlərin sayının birdən ikiyə artırılmasının Təşkilatın çərçivəsində əməkdaşlıq imkanların müzakirəsi üçün vacib platforma yaratdığını vurğulayıb.
Bu il, Təşkilatın Şuşa şəhərində qeyri-rəsmi zirvə görüşünün təşkili ilə TDT çərçivəsində əməkdaşlığın yeni təkan aldığı və Qarabağ Bəyannaməsinin qəbul edilməsinin Türk dünyası üçün böyük tarixi əhəmiyyət kəsb etdiyi qeyd olunub.
TDT ilə əlaqəli fəaliyyət göstərən TÜRKPA, TÜRKSOY, Türk Akademiyası, Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu və Türk İnvestisiya Fondunun fəaliyyətlərinə də Azərbaycan tərəfindən xüsusi önəm verildiyi vurğulanıb.
Türk Akademiyasının təşəbbüsü ilə ortaq əlifbanın yaradılması işinin uğurla başa çatmasından məmnunluq və 2024-cü il sentyabrın 11-də rəsmi olaraq qəbul edilən yeni ortaq türk əlifbasının əməkdaşlığımızı əhəmiyyətli dərəcədə yüksəldəcəyinə dair əminlik ifadə olunub.

No:369/24, Press release on the participation and speech of Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov at the informal meeting of the Council of Ministers of Foreign Affairs of the Organization of Turkic States
25 September 2024 17:26
On 25 September 2024, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, participated and delivered a speech at the informal meeting of the Council of Ministers of Foreign Affairs of the Organization of Turkic States (OTS) within the framework of his participation in the high-level week of the 79th session of the United Nations General Assembly.
In his speech, Minister Jeyhun Bayramov noted that on the 15th anniversary of the signing of the Nakhchivan Agreement, which is the founding document of the Organization, he is proud to witness the deepening of cooperation among Turkic-speaking states, the further strengthening of ties among our peoples and the growing strategic importance of the OTS in the international arena.
In the speech, the successful development of cooperation among the OTS member states within the framework of the OTS today in political, economic, transport, energy, medicine, agriculture, tourism, information, media, communication technologies, youth and sports, as well as other fields, was noted.
Minister Jeyhun Bayramov stated that the current development dynamics of the Organization, including its growing international prestige day by day, emphasizes the necessity of further improving the activities of the OTS and further expanding its functional capabilities.
Minister Jeyhun Bayramov emphasized that the increase in the number of annual summits from one to two at the initiative of Mr. Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan, has created an important platform for discussing cooperation opportunities within the framework of the Organization.
It was noted that this year, with the organization of the informal summit of the Organization in the city of Shusha, cooperation within the framework of the OTS received a new impetus, and the adoption of the Garabagh Declaration is of great historical significance for the Turkic world.
It was emphasized that Azerbaijan also attaches special importance to the activities of TURKPA, TURKSOY, the Turkic Academy, the Turkic Culture and Heritage Foundation and the Turkic Investment Fund, which operate in connection with the OTS.
Satisfaction was expressed with the successful completion of the work on the creation of a common alphabet at the initiative of the Turkic Academy, and confidence was expressed that the new common Turkic alphabet, officially adopted on 11 September 2024, will significantly elevate our cooperation.