No:362/23, Azərbaycan və Ermənistan xarici işlər nazirləri arasında ABŞ-ın Virciniya ştatının Arlinqton şəhərində keçirilmiş görüşə dair mətbuat məlumatı
27-29 iyun 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov və Ermənistan Respublikasının xarici işlər naziri Ararat Mirzoyan arasında ABŞ-ın Virciniya ştatının Arlinqton şəhərində Corc Şults adına Milli Xarici Əlaqələr Tədris Mərkəzində danışıqlar aparılıb. Vaşinqtonda olarkən onlar ABŞ-ın dövlət katibi Entoni Blinken və prezidentin köməkçisi və milli təhlükəsizlik üzrə müşaviri Ceyk Sallivanla görüşüblər.
Nazirlər və onların heyətləri arasında Sülh və Dövlətlərarası Münasibətlərin qurulması haqqında ikitərəfli Saziş layihəsi üzrə danışıqlarda əlavə tərəqqiyə nail olunub. Saziş layihəsinin əlavə maddələri üzrə razılıq əldə edilib və Saziş layihəsi üzrə qarşılıqlı anlaşmaya doğru addım atılıb. Eyni zamanda, bəzi əsas məsələlər üzrə əlavə işin davam etdirilməsinə ehtiyac olduğu qeyd edilib.
Hər iki nazir Azərbaycan və Ermənistan arasında danışıqlara ev sahibliyi etdiyinə görə ABŞ tərəfinə minnətdarlıqlarını ifadə ediblər.

No:362/23, Press Release on the meeting between the Foreign Ministers of Azerbaijan and Armenia held in Arlington, Virginia
30 June 2023 00:15
Minister of Foreign Affairs of Azerbaijan Jeyhun Bayramov and Minister of Foreign Affairs of Armenia Ararat Mirzoyan held bilateral negotiations on June 27-29 at the George Schultz National Foreign Affairs Training Center in Arlington, Virginia. While in Washington they met with Secretary of State Anthony Blinken and Assistant to the President and National Security Advisor Jake Sullivan.
The Ministers and their teams continued progress on the draft bilateral Agreement on Peace and the Establishment of Interstate Relations. They reached an agreement on additional articles and achieved mutual understanding on the draft agreement, meanwhile acknowledging that the positions on some key issues require further work.
Both Ministers expressed their appreciation to the US side for hosting negotiations between Azerbaijan and Armenia, and their commitment to continue their negotiations.