Mətbuat şərhi 04 noyabr 2019
No:362/19, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri cənab Elmar Məmmədyarovun İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Somali üzrə Əlaqə Qrupunun iclasında çıxışı
Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri cənab Elmar Məmmədyarovun İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Somali üzrə Əlaqə Qrupunun iclasında çıxışı
Doha, 3 Noyabr 2019-cu il
As-salamu Aleykum va rahmatullahi va barakatuh
İlk öncə, görüşümüzün mükəmməl təşkili üçün iclasın Sədrinə və Əlaqə Qrupunun müzakirəsinin yüksək səviyyədə təşkilinə görə Qətər Dövlətinə minnətdarlığımı bildirirəm.
Kövrək bir dövlət olaraq Somali, bütün sahələrdə, xüsusən də potensialın artırılması, dövlət və təsisatların qurulması, məşğulluğun yaradılması, yoxsulluğun azaldılması, sosial-iqtisadi inkişaf, milli barışıq, həmçinin ölkə və bölgə üçün təhlükə yaradan zorakı ekstremizmə və terrorizmə qarşı mübarizədə kütləvi yardıma ehtiyac duyur. Somalidə təhlükəsizliyin gələcəyinə nail olmaq üçün idarəetmə və idarəetmə qurumları çox diqqətli və bir yerdə olmalıdırlar, həmçinin lazımsız yayındırmaların qarşısını almalıdırlar.
Azərbaycan, sülh və dövlət quruculuğu prosesi, həmçinin ölkənin sabitliyinin təmin olunmasını diqqət mərkəzində saxlayaraq, Somali ilə tam həmrəyliyini bir daha bəyan edir, Somali Federal Hökumətinə tam dəstəyimizi bildiririk. Əl-Şəbaab döyüşçülərinin qalıqları tərəfindən törədilən bütün terror aktlarını və zorakı ekstremizmi qətiyyətlə pisləyirik və onları sülh və barışıq prosesinə qoşularaq ağıl səsini dinləməyə və zorakılıqdan imtina etməyə çağırırıq.
Somalidə prezident Məhəmməd Abdullahi Məhəmməd seçildiyi vaxtdan etibarən, Somalilər arasında barışıq, sabitlik, təhlükəsizlik, iqtisadi artım və firavanlıq əldə edilməsində və bütün qadınlar, kişilər və gənclər üçün əlverişli təmsilçiliyin təmin edilməsində tərəqqini təqdir edirik.
Somali Federal Hökumətinə çətinliklərin öhdəsindən gəlmək, barışıq əldə etmək və etibarlı, sabit, birləşmiş, demokratik və firavan bir dövlət qurmaq səylərində dəstəyimizi bildirmək istərdim.
Somalidə sülh və milli barışığın əldə edilməsinə və bu ölkədəki humanitar böhrandan əziyyət çəkən insanların təcili ehtiyacları üçün yardımın səfərbər edilməsinə İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı və butəşkilata üzv ölkələrin verdiyi töhfələri və səylərini təqdir etmək istərdim.
Beynəlxalq sülh və təhlükəsizliyi dəstəkləyərkən, Azərbaycan hələ də Ermənistanın davamlı hərbi təcavüzü ilə üzləşir, bu təcavüz ölkəmizin beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazilərinin 20 faizinin, o cümlədən Dağlıq Qarabağ və ona bitişik yeddi rayonun işğalı ilə nəticələnib. Nəticədə 1 milyon azərbaycanlı qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətinə düşüb, çoxsaylı tarixi, mədəniyyət və dini abidələrimiz məhv edilib. Münaqişənin ilk günlərindən bəri döyüş əməliyyatları mülki əhaliyə və infrastruktura təsir göstərərək, yalnız Azərbaycan ərazisi daxilində, demək olar ki, ölkənin ortasında aparılıb.
Təəssüf ki, Ermənistan tərəfindən Azərbaycan ərazilərinin davam edən işğalı regional və beynəlxalq təhlükəsizliyə ciddi təhlükə yaratmaqda davam edir və ölkəmin davamlı inkişaf üçün bütün potensialından istifadə səylərini sarsıdır.
Somalidə humanitar vəziyyətin pisləşməkdə davam etməsindən ciddi narahatıq. İqlim dəyişikliyi Somalidə tez-tez quraqlığa səbəb olur, insanları demək olar ki, hər iki ildən bir evlərini tərk etməyə məcbur edir. Azərbaycan müvafiq hökumətlərin və beynəlxalq təşkilatların, Afrikanın Buynuzundakı, o cümlədən bölgənin ən çox zərər çəkmiş ölkəsi olan Somalidəki humanitar böhranın aradan qaldırılmasına yönəlmiş müraciətlərinə cavab verib. 2012-ci ildə Azərbaycanın paytaxtında yerləşən İKT ilə əlaqəli bir qurum olan İslam Konfransı Gənclər Forumunun (İKGF) Avrasiya Regional Mərkəzi Azərbaycan hökumətinin dəstəyi ilə Somalidəki quraqlıq qurbanlarının 1 aylıq ərzaq təhlükəsizliyinin təmin olunması ilə nəticələnən xeyriyyə aksiyasını təşkil etmişdir. Azərbaycanın ADA Universiteti dövlət quruculuğunun möhkəmləndirilməsi üçün vacib olan sahələrdə gənc Somali mütəxəssisləri üçün tam əhatə olunmuş təhsil təqaüdü verir. Beynəlxalq ictimaiyyətin Somaliyə dəstəyini davam etdirməsi vacibdir. Eyni zamanda, bütün tərəflər maneəsiz humanitar girişə icazə verməli və yerli əhalinin və onlara kömək edənlərin təhlükəsizliyini təhdid edən hərəkətlərdən çəkinməlidirlər. Somalidəki qaçqın və məcburi köçkünlər üçün uzunmüddətli həll yollarının tapılması səylərinin artırılmasına ehtiyac var. Azərbaycan Somalidə və bölgənin digər ölkələrində ehtiyacı olanlara öz dəstəyini davam etdirməyə hazırdır.

No:362/19, Statement by the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan H.E. Mr. Elmar Mammadyarov at the Meeting of the Organization of Islamic Cooperation Contact Group on Somalia
04 November 2019 21:24
First of all, I would like to extend my gratitude to the chairman for the excellent arrangement of our meeting and to the State of Qatar for the high-level organization of Contact Group deliberation.
As a fragile state, Somalia remains in dire need of massive help in all areas, notably, capacity building, state and institution building, employment creation, poverty alleviation, socio-economic development, national reconciliation, countering violent extremism and terrorism which still poses a grave danger to the country and the region. For Somalia to achieve a future of security, governance and governing institution have to remain focused and united and avoid unnecessary distractions.
Azerbaijan reiterates it`s full solidarity with Somalia focused on peace and state-building process as well as the stabilization of the country, we convey our full support for the Federal Government of Somalia. We strongly condemn all acts of terrorism and violent extremism perpetrated by the remnant of the Al-Shabaab militants called on the militants to heed reason and abandon violence by joining the peacebuilding and reconciliation process.
We commend the progress made towards achieving reconciliation among Somalis, stability, security, economic growth and prosperity, and equitable representation for all women, men and the youth in Somalia since the election of President Mohamed Abdullahi Mohamed.
I would like to express our support to the Federal Government of Somalia in its efforts to overcome difficulties, to achieve reconciliation and to build a secure, stable, united, democratic and prosperous nation.
I would also like to commend the efforts of the Organization of Islamic Cooperation and its Member States in contributing to achieving peace and national reconciliation in Somalia and mobilizing assistance for the urgent needs of the peoples affected by the humanitarian crisis in this country.
While supporting international peace and security, Azerbaijan is still facing continuous military aggression by Armenia, which resulted in the occupation of 20 percent of internationally recognized territories of our country, including Nagorno-Karabakh and seven adjacent regions. As a result, 1 million Azerbaijanis became refugees and IDPs, numerous historical, cultural and religious monuments were destroyed. Since the very first day at the conflict, combat operations have been conducted exclusively inside the territory of Azerbaijan, almost in the middle of the country, affecting its civilian population and infrastructure.
Regretfully the continued occupation of Azerbaijani territories by Armenia continues to represent a serious threat to regional and international security and undermines the efforts of my country to utilize its full potential for sustainable development.
We are gravely concerned that the humanitarian situation continues to deteriorate in Somalia. Climate change is leading to frequent droughts in Somalia- forcing people to leave their homes almost every two years. Azerbaijan responded to the appeals of the respective governments and international organizations to provide urgent aid aimed at addressing the humanitarian crisis in the Horn of Africa, including Somalia – the worst-affected country in the region. In 2012 the Eurasian Regional Centre of ICYF which is OIC affiliated institution hosted in the capital of Azerbaijan conducted with the support of Azerbaijani Government a charity campaign which resulted in providing 1-month food security for victims of the Somalian drought. Azerbaijan’s ADA University also provides fully covered scholarship education for young Somali professionals in the fields important for strengthening state-building. It is important that the international community continues supporting Somalia. At the same time, all parties must allow unimpeded humanitarian access and refrain from actions which threaten the safety of the local population and those assisting them. There is also a need to redouble efforts to find long-term solutions for refugees and internally displaced people in Somalia. Azerbaijan is ready to continue its support to those in need in Somalia and other countries of the region.
I wish all of us fruitful deliberation in the course of the meeting and thank you for your attention.![]()