No:356/23, Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə İran İslam Respublikasının xarici işlər naziri Hüseyn Əmir Abdullahian arasında telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
25 iyun 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə İran İslam Respublikasının xarici işlər naziri Hüseyn Əmir Abdullahian arasında telefon danışığı baş tutub.
Telefon danışığı zamanı, Azərbaycanla İran arasında münasibətlərin cari vəziyyəti və perspektivləri müzakirə edilib.
İkitərəfli və regional əlaqələrə dair bir sıra istiqamətlərdə, o cümlədən iqtisadi və nəqliyyat layihələri ilə bağlı iki ölkənin aidiyyəti qurumları və rəsmiləri arasında baş tutmuş danışıqların və qarşılıqlı təmasların vacibliyi qeyd olunub.
Bununla yanaşı, ikitərəfli gündəlikdə duran həlli zəruri olan məsələlərə dair danışıqların davam etdirilməsinin və onların həllinin əhəmiyyəti vurğulanıb.
Telefon danışığı zamanı həmçinin bir sıra çoxtərəfli və regional məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

No:356/23, Press release on the telephone conversation between Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov and Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran Hossein Amir-Abdollahian
25 June 2023 18:45
On 25 June 2023, a telephone conversation was held between Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov and Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran Hossein Amir-Abdollahian.
During the telephone conversation, the current state and prospects of relations between Azerbaijan and Iran were discussed.
The importance of negotiations and mutual contacts held between the relevant institutions and officials of the two countries in a number of areas related to bilateral and regional relations, including economic and transport projects, was noted.
Along with this, the importance of continuing negotiations on issues on the bilateral agenda that need to be resolved, and of their resolution, was emphasized.
During the telephone conversation, an exchange of views was also conducted on a number of multilateral and regional issues.