No:353/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Azərbaycan nümayəndə heyətinin Özbəkistan Prezidenti Şavkat Mirziyoyev ilə görüşünə dair məlumatı
2 avqust 2022-ci il tarixində Azərbaycan, Türkiyə, Özbəkistan xarici işlər, iqtisadiyyat və nəqliyyat nazirlərinin birinci üçtərəfli görüşündə iştirak məqsədilə Daşkənddə səfərdə olan Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov,  Azərbaycan Respublikasının iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov və Azərbaycan Respublikasının rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev Özbəkistanın Prezidenti Şavkat Mirziyoyev tərəfindən qəbul edilib.
Görüş zamanı, Özbəkistan Prezidenti Azərbaycan Respublikası Prezidentinə ən xoş salamlarını çatdırıb. Cari ilin iyun ayında Prezident İlham Əliyevin Özbəkistana tarixi dövlət səfərinin əhəmiyyətini vurğulayan Prezident Şavkat Mirziyoyev, səfər zamanı əldə olunmuş razılıqlara uyğun olaraq qısa müddət ərzində görülən işləri yüksək qiymətləndirib. Bu xüsusda, bir sıra sahələr üzrə şirkətlər arasında artıq əlaqələrin qurulması, neft və qaz sektorunda şirkətlər arasında razılaşmaların əldə edilməsi, dünən keçirilmiş ikitərəfli Azərbaycan-Özbəkistan İqtisadi Komissiyanın iclası və onun nəticələrinin faydalı olduğu vurğulanıb. Həmçinin bu gün ilk dəfə olaraq keçirilmiş Azərbaycan, Türkiyə, Özbəkistan xarici işlər, iqtisadiyyat və nəqliyyat nazirlərinin tarixi üçtərəfli görüşünün ölkələrimiz üçün əhəmiyyəti diqqətə çatdırılıb.
Görüşdə eyni zamanda, ölkələrimiz arasında həm ikitərəfli, həm də beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində olan yüksək səviyyəli əməkdaşlıq məsələləri, Türk Dövlətləri Təşkilatı çərçivəsində görülən işlər, o cümlədən cari ilin noyabr ayında Səmərqənddə Zirvə görüşünün keçirilməsinə hazırlıq işləri müzakirə edilib. Ümumilikdə, ölkələrimiz arasında əməkdaşlıq imkanlarının yüksək potensialı vurğulanıb.
Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov öz növbəsində, Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin ən xoş arzularını Prezidenti Şavkat Mirziyoyevin diqqətinə çatdırıb.  Prezidentlərin tapşırığına uyğun olaraq, həm ikitərəfli hökumətlərarası komissiyanın nəticələrindən, həm də üçtərəfli formatda qəbul edilmiş Daşkənd Bəyannaməsindən irəli gələn öhdəliklərin yerinə yetirilməsi istiqamətində əməli tədbirlərin həyata keçirilməsinin zəruriliyi qeyd edilib. Üçtərəfli formatda görüşün yüksək səviyyədə təşkilinə görə Özbəkistan dövlət başçısına minnətdarlıq ifadə edilib.

No:353/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of the Azerbaijani delegation with the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev
On August 2, 2022, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov, Minister of Economy of the Republic of Azerbaijan Mikayil Jabbarov and Minister of Digital Development and Transport of the Republic of Azerbaijan Rashad Nabiyev, who are visiting Tashkent to participate in the first trilateral meeting of the Ministers of Foreign Affairs, Economy and Transport of Azerbaijan, Türkiye and Uzbekistan, were received by the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev.
During the meeting, the President of Uzbekistan conveyed his warmest greetings to the President of the Republic of Azerbaijan. Emphasizing the importance of President Ilham Aliyev's historic state visit to Uzbekistan in June of this year, President Shavkat Mirziyoyev highly appreciated the work done in a short period of time in accordance with the agreements reached during the visit. In this regard, the establishment of relations among companies in a number of fields, reaching agreements between companies in the oil and gas sector, and the meeting of the bilateral Azerbaijan-Uzbekistan Economic Commission of yesterday and its results were emphasized. The significance for our countries of the historical trilateral meeting of the Ministers of Foreign Affairs, Economy and Transport of Azerbaijan, Türkiye, Uzbekistan, which took place today for the first time, was also brought to the attention.
At the same time, issues of high-level cooperation between our countries within the framework of both bilateral and international organizations, work done within the framework of the Organization of Turkic States, as well as preparatory work for holding the Summit in Samarkand in November of the current year, were discussed at the meeting. In general, the high potential of cooperation opportunities between our countries was emphasized.
Foreign Minister Jeyhun Bayramov, in turn, conveyed the best wishes of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev to President Shavkat Mirziyoyev. In accordance with the instructions of the Presidents, the need was noted for implementing practical measures to fulfill the obligations arising both from the results of the bilateral intergovernmental commission and from the Tashkent Declaration adopted in the trilateral format. Gratitude was expressed to the President of Uzbekistan for the high-level organization of the trilateral meeting.