No:351/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Lüksemburq Böyük Hersoqluğunun xarici işlər və xarici ticarət naziri Xavier Bettel ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
23 sentyabr 2024 19:38
23 sentyabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Baş Assambleyasının 79-cu sessiyasının yüksək səviyyəli həftəsi çərçivəsində Lüksemburq Böyük Hersoqluğunun xarici işlər və xarici ticarət naziri Xavier Bettel ilə görüşüb.
Görüşdə, Azərbaycan və Lüksemburq arasında ikitərəfli əlaqələrin perspektivləri, habelə regional və beynəlxalq təhlükəsizlik məsələləri müzakirə olunub.
Postmünaqişə dövründə bölgədə mövcud vəziyyət və reallıqlar barədə ətraflı məlumat verən nazir Ceyhun Bayramov, o cümlədən Azərbaycan və Ermənistan arasında normallaşma və sülh prosesinin gedişatı və mövcud problemlər barədə məlumat verib.
Ermənistan Konstitusiyasında Azərbaycana qarşı davam edən ərazi iddialarının sülh əldə edilməsinə əsas maneə olduğu vurğulanıb.
BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) ev sahibliyimiz çərçivəsində iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə sahəsində əməkdaşlıq üçün mövcud perspektivlərdən istifadənin vacibliyi qeyd olunub.

No:351/24, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with Xavier Bettel, Minister for Foreign Affairs and Foreign Trade of the Grand Duchy of Luxembourg
23 September 2024 19:38
On 23 September 2024, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with Xavier Bettel, Minister for Foreign Affairs and Foreign Trade of the Grand Duchy of Luxembourg, within the framework of the high-level week of the 79th session of the United Nations General Assembly.
At the meeting, prospects for bilateral relations between Azerbaijan and Luxembourg, as well as regional and international security issues were discussed.
Minister Jeyhun Bayramov, providing detailed information on the current situation and realities in the region in the post-conflict period, including informed about the course of the normalization and peace process between Azerbaijan and Armenia and existing problems.
It was emphasized that the continuing territorial claims against Azerbaijan in the Constitution of Armenia are the main obstacle to achieving peace.
The importance of using the existing prospects for cooperation in the field of combating climate change within the framework of Azerbaijan’s hosting of the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29) was noted.