No:346/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Qoşulmama Hərəkatının Gənclərin Sammiti ilə bağlı məlumatı
25 iyul 2022-ci il tarixindı Bakı şəhərində Qoşulmama Hərəkatına üzv olan ölkələrdən olan Gənclərin Sammiti öz işinə başlayıb.
Qoşulmama Hərəkatına üzv olan 60-dan çox ölkənin gənc nümayəndəsinin iştirak etdiyi Sammitin açılış mərasimində gənclər və idman naziri Fərid Qayıbov qonaqları salamlayıb və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin iştirakçılara ünvanlanmış müraciətini səsləndirib.
Ölkə başçısının müraciətində bildirilib ki, Azərbaycanda gənclər siyasətinə müstəsna əhəmiyyət verilir və hazırda ölkəmizdə keçirilməkdə olan bu tədbir Hərəkat ölkələrinin gəncləri arasında əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsinə töhfə verəcəkdir. Prezidentin müraciətində, həmçinin Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatına uğurlu sədrliyinə diqqət çəkilib və qeyd olunub ki, Hərəkata üzv ölkələrin yekdil qərarı ilə ölkəmizin QH-yə sədrliyinin bir il daha – 2023-cü ilin sonunadək uzadılması Sədrliyimizin müvəffəqiyyətlə həyata keçirildiyinin və üzv dövlətlərin Azərbaycana etimadının bariz nümunəsidir.
Daha sonra BMT Baş Assambleyasının 76-cı sessiyasının sədri Abdulla Şahidin sammit iştirakçılarına videomüraciəti nümayiş edilib. Həmin videomüraciətdə Abdulla Şahid QH Gənclərinin Sammitini təşkil etdiyi üçün Azərbaycan sədrliyinə minnətdarlıq ifadə edib, xüsusən post-pandemiya dövründə gənclərin rolunun vurğulanmasının təqdirəlayiq hal olduğunu qeyd edib.
Açılış mərasimində, həmçinin Qoşulmama Hərəkatının Gənclər Şəbəkəsinin hazırkı sədri Orduxan Qəhrəmanzadə çıxış edib, ötən ilin noyabr ayında yaradılmış Şəbəkənin ötən müddət ərzində gördüyü işlər və gələcək planlardan bəhs edib.
Açılış sessiyasında Sammitin iştirakçıları və QH Gənclər Şəbəkəsinin üzvlərindən əlavə, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Gənclər və İdman Nazirliyinin müvafiq nümayəndələri, Milli Məclisin deputatları, QH-yə üzv ölkələrin Azərbaycan Respublikasında akkreditə olunmuş səfirləri, Azərbaycan Respublikasında fəaliyyət göstərən gənclər təşkilatlarının rəhbərləri, media nümayəndələri və sairə qonaqlar iştirak edib.
Daha sonra tədbirin proqramına uyğun olaraq Qoşulmama Hərəkatına üzv ölkələrin gəncləri milli qismdə çıxışlar səsləndirib, yekun sənədləri müzakirə ediblər.
İyulun 29-dək davam edəcək Sammitin müxtəlif seqmentləri çərçivəsində iştirakçılar tədbirin yekun sənədlərini müzakirə edəcək, QH Modeli Simulyasiya məşğələsi, eləcə də təşkilatların effektiv idarə edilməsi barədə təlim sessiyasında iştirak edəcək, müxtəlif rəsmilərin iştirakı ilə panel müzakirələrə qatılacaq, təqdimatlar keçirəcəklər.

No:346/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan about the Youth Summit of the Non-Aligned Movement
On July 25, 2022, the Youth Summit of the member countries of the Non-Aligned Movement began its work in Baku.
At the opening ceremony of the Summit attended by young representatives of more than 60 member countries of the Non-Aligned Movement, the Minister of Youth and Sports Farid Gayibov greeted the guests and read the address of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev to the participants.
In the address of the head of the country, it was stated that exceptional importance is attached to the youth policy in Azerbaijan, and this event, which is currently being held in our country, will contribute to the strengthening of cooperation between the youth of the Movement countries. The President's address also drew attention to Azerbaijan's successful chairmanship in the Non-Aligned Movement and it was noted in the address that the extension of our country's chairmanship in the Non-Aligned Movement by the unanimous decision of the Movement's member countries for one more year - until the end of 2023 is a clear example of the successful implementation of our Chairmanship and the trust of the member states in Azerbaijan.
Then, the video address of the President of the 76th session of the UN General Assembly, Abdulla Shahid, was presented to the attention of the participants of the Summit. In the video address, Abdulla Shahid expressed his gratitude to the Azerbaijani presidency for organizing the Summit of the Youth of the NAM and noted that it is commendable to emphasize the role of youth, especially in the post-pandemic period.
The current chairman of the Youth Network of the Non-Aligned Movement, Ordukhan Kahramanzade, also spoke at the opening ceremony, and talked about the work carried out over the past period by the Network created in November last year, and plans for the future.
In addition to the participants of the Summit and members of the Youth Network of the Non-Aligned Movement, relevant representatives of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, the Ministry of Youth and Sports of the Republic of Azerbaijan, deputies of the Milli Majlis, ambassadors of the member countries of the NAM accredited in the Republic of Azerbaijan, heads of youth organizations operating in the Republic of Azerbaijan, media representatives and other guests participated in the opening session.
Then, in accordance with the program of the event, the youth of the member countries of the Non-Aligned Movement made national speeches and discussed the final documents.
Within the various segments of the Summit, which will last until July 29, the participants will discuss the final documents of the event, take part in the Non-Aligned Movement Model Simulation exercise, as well as in a training session on the effective management of organizations, participate in panel discussions with the participation of various officials, and hold presentations.